Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

4 sposoby na pobudzenie kreatywności

· · 2 min
4 sposoby na pobudzenie kreatywności

Kreatywność to chwytliwe hasło. Istnieje wiele definicji tego pojęcia, choć wszystkie odnoszą się do podobnych aktywności: tworzenia nieszablonowych skojarzeń, generowania oryginalnych pomysłów, powstawania świeżych koncepcji oraz spontanicznego szukania nowych dróg i możliwości.

Jedno jest pewne – twórcze myślenie przydaje się na co dzień i wielokrotnie okazuje się niezbędne w działalności zawodowej. I to nie tylko wtedy, gdy pracuje się w tak zwanej branży kreatywnej. Na temat kreatywności powiedziano już wiele, często wskazuje się, że to umiejętność przyszłości, dlatego należy ją pielęgnować i ciągle rozwijać poprzez odpowiednie ćwiczenia. Daj się ponieść wyobraźni!

W ostatnim czasie doskwiera Ci brak kreatywności, co negatywnie wpływa na wyniki, które osiągasz w pracy? Rutyna zawładnęła Twoim życiem? Nie wiesz, jak wyjść z tego impasu? Podpowiadamy!

Co pobudza kreatywność? Sposób numer jeden – odpoczynek i sen

Zarządzanie kreatywnością na poziomie indywidualnym powinno opierać się na zdolności do zdystansowania się względem realizowanego projektu. Masz pustkę w głowie? Opuściły Cię moce twórcze? Trudno Ci się skoncentrować, na tym, co robisz? Zrelaksuj się przez chwilę, aby zregenerować siły i zwiększyć wydajność umysłu. Regularne przerwy w pracy (na przykład kilkunastominutowe drzemki) są tak samo ważne, jak zdrowy sen, ponieważ zarówno w jednym, jak i drugim przypadku następuje „sprzątanie” mózgu z nadmiaru niepotrzebnych informacji. Zatem rozwijaj swój kreatywny potencjał, dbając o równowagę oraz pozwalając sobie na efektywny odpoczynek (nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia).

Jak można wspierać kreatywność? Sposób numer dwa – uczenie się nowych rzeczy

Wśród sprawdzonych sposobów na stymulowanie kreatywności znajduje się również nieustanne poszerzanie horyzontów, pogłębianie wiedzy z różnych dziedzin oraz podnoszenie kompetencji nie tylko zawodowych, ale i osobistych. Po pracy angażuj się w aktywności pozwalające odkryć możliwości Twojego umysłu, o których dotąd nie miałeś pojęcia. Poznawaj siebie, oddając się swym pasjom, interesując się światem wokół oraz znajdując nowe hobby. Okazja do robienia czegoś po raz pierwszy tworzy przestrzeń do rozwoju kreatywności na wielu poziomach.

Jak pobudzić kreatywność w pracy? Sposób numer trzy – poznawanie ludzi

Kreatywnemu myśleniu sprzyja otaczanie się osobami, które nie będą hamowały Twojego rozwoju w tym zakresie, tylko okażą się ważnym wsparciem, ponieważ same prezentują analogiczne podejście do życia. Przebywanie z twórczymi osobami, które mają podobne zainteresowania, to okazja do: zadawania pytań, dzielenia się własnymi doświadczeniami, wymiany myśli i pomysłów, ale też wysłuchania konstruktywnej krytyki. Kreuje się wtedy atmosfera akceptacji, sprzyjająca przełamywaniu barier i odchodzeniu od utartych schematów. Takie towarzystwo inspiruje oraz motywuje, niekiedy nawet staje się wzorem do naśladowania. Widać więc, że środowisko, w jakim się funkcjonuje, ma duży wpływ na poziom kreatywności, dlatego warto wchodzić w tego typu interakcje.

Jak uwolnić swoją kreatywność? Sposób numer cztery – siła ciszy

Niezwykle ważne jest również zapewnienie warunków sprzyjających rozwojowi kreatywności, co czasem wiąże się ze zmianą otoczenia. W końcu jest tak wiele bodźców dźwiękowych, które cały czas do nas docierają i potrafią przyprawić o ból głowy. Cudze głosy, sygnały przychodzący wiadomości sms lub połączeń telefonicznych, ruch ulicznych, głośna muzyka – to wyłącznie przykłady odgłosów, które mogą nas rozpraszać. Dlatego warto odkryć siłę, jaka tkwi w niczym niezamąconej ciszy, będącej jak pusta kartka, gotowa do zapełnienia kreatywnymi koncepcjami. Hałas ogranicza efektywność mózgu, dlatego należy minimalizować liczbę docierających do nas dźwięków i unikać tak zwanych rozpraszaczy.

Jak być kreatywnym w pracy? Podsumowanie

Już teraz wiesz, za pomocą jakich technik można rozwijać twórcze myślenie podczas realizacji służbowych obowiązków. Wypróbuj zaprezentowane metody w praktyce, aby przekonać się, która z nich zda egzamin w przypadku zajmowanego przez Ciebie stanowiska. Kreatywność w sferze zawodowej to m.in. wysoki poziom zaangażowania, wymiana pomysłów pomiędzy współpracownikami, elastyczność i otwartość na innowacje, eksperymentowanie, wychodzenie ze strefy komfortu, a także patrzenie na konkretny problem z różnych perspektyw i stawianie na nieszablonowe rozwiązania. Widać więc, że warto stać się bardziej kreatywnym!