Na czym polega motywacja wewnętrzna i jak ją u siebie wzbudzić?
Motywacja, rozumiana jako stan gotowości do podejmowania określonych kroków, może być klasyfikowana na wiele sposobów. Niekiedy podstawą takiego podziału jest źródło, z którego bierze się ta energia ukierunkowująca ludzkie zachowanie. W takim ujęciu wskazuje się na dwie jej odmiany, a więc motywację zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwsza z nich to tendencja do podejmowania działań ze względu na konsekwencje, jakie one za sobą niosą (chęć zdobycia nagrody lub uniknięcia kary). Główną rolę w zakresie angażowania się w dane aktywności odgrywa wtedy presja i inne czynniki pochodzące z najbliższego otoczenia.
Przeciwieństwem motywacji zewnętrznej jest motywacja wewnętrzna. Jak brzmi definicja tego pojęcia i jakie przykłady można tu wskazać? Co warto wiedzieć na temat korzyści płynących z motywacji wewnętrznej? Na jakie motywatory zwraca się wtedy uwagę? Jak wzbudzić motywację wewnętrzną, aby osiągać sukcesy zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym? Podpowiadamy!
Czym jest motywacja wewnętrzna?
Motywacja wewnętrzna to automotywacja, czyli motywowanie samego siebie. Ten rodzaj motywacji wynika z wewnętrznych przekonań, poglądów, wartości, pragnień i potrzeb jednostki oraz jej cech osobowościowych, a także celów, jakie każdy sobie wyznacza w pewnym momencie swojego życia. Jest to siła napędowa, która sprawia, że ludzie zachowują się w konkretny sposób, niezależnie od docierających z zewnątrz negatywnych lub pozytywnych bodźców. Z własnej, nieprzymuszonej woli podejmuje się wysiłek, licząc się z ewentualnym ryzykiem. Czynności, jakie wykonujemy kierowani motywacją wewnętrzną, wpisują się w krąg indywidualnych zainteresowań, przynoszą satysfakcję, sprawiają przyjemność oraz dają wrażenie robienia czegoś sensownego i ważnego, a więc kreują poczucie spełnienia.
Jest to ważny czynnik wpływający na długotrwałe zaangażowanie w określone działania (nawet pomimo występowania niesprzyjających okoliczności) oraz zadowolenie z życia i pracy, ponieważ do tego, aby zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami, zachęca nas naturalna ciekawość, pasja, potrzeba samorealizacji i chęć odkrycia czegoś zupełnie nowego. Motywacja wewnętrzna jest najsilniejsza u osób, które mają ugruntowany system wartości i rozwiniętą samoświadomość, a przy tym po prostu wiedzą dokąd zmierzają, bo posiadają jasno określoną wizję swojej przyszłości.
Dość często można spotkać się z takim obrazowym stwierdzeniem, że motywacja wewnętrzna to swego rodzaj ognisko, które płonie w środku każdego z nas. Najważniejsze, aby robić wszystko, co możliwe w celu nieustannego podtrzymywania tego płomienia, a tym samym osiągania stanu odpowiedniego pobudzenia i stałego poziomu zaangażowania w realizację prywatnych i zawodowych obowiązków. Warto więc posiąść wiedzę dotyczącą tego, jak wzbudzić motywację wewnętrzną i później wykorzystywać ją w praktyce.
Jakie są najlepsze sposoby na zwiększanie wewnętrznej motywacji?
Jak wzbudzić motywację wewnętrzną? Ogromne znaczenie ma tutaj osobista autonomia. Trzeba rozpocząć od zdefiniowania, co tak naprawdę jest dla nas ważne i dopiero na tej podstawie wyznaczać cele i wizualizować je. Punkt wyjścia to określenie swojej życiowej misji oraz przeanalizowanie, co należy zrobić, aby zdobyć to, do czego się dąży. Liczy się również: opracowywanie harmonogramu działania, stawianie sobie wyzwań, pozytywne myślenie, określanie swoich wartości i działanie w zgodzie z nimi, utrzymywanie rutyny wzmacniającej samodyscyplinę, zredukowanie liczby aktywności, ograniczanie rozpraszaczy, chęć uczenia się, rozwijania talentów i spełniania swoich marzeń oraz dążenie do mistrzostwa w danej dziedzinie. Istotne znaczenie ma ponadto obiektywna ocena uzyskiwanych rezultatów oraz wyciąganie wniosków z ewentualnych niepowodzeń. Już teraz zacznij kierować się w swoim życiu wymienionymi powyżej wskazówkami i obudź w sobie motywację wewnętrzną!
Równocześnie warto zwrócić uwagę na Reiss Motivation Profile, czyli naukowe podejście do motywacji wewnętrznej człowieka. W jej ramach wyodrębnione są tak zwane motywatory uniwersalne, czyli impulsy, które w mniejszym lub większym zakresie pozwalają kształtować nasze indywidualne zaangażowanie. Na tej liście znajduje się między innymi: władza opisująca potrzebę przywództwa, niezależność, uznanie dotyczące budowania pozytywnego obrazu własnej osoby, honor wiążący się z wymogiem przestrzegania zasad, idealizm, chęć utrzymywania kontaktów społecznych, poczucie wpływu, potrzeba konkurowania z innymi oraz dążenie do stabilizacji emocjonalnej.
Siła wewnętrznej motywacji – podsumowanie
Każdy, kto chce mieć dużo energii i zapału do koncentrowania się na efektywnym wykonywaniu powierzonych mu zadań, musi zdawać sobie sprawę z tego, jak wzbudzić motywację wewnętrzną (i regularnie to czynić), a jednocześnie umiejętnie korzystać z potencjału drzemiącego w motywacji zewnętrznej. Zaprezentowane połączenie to sprawdzony przepis na osiąganie, a co najważniejsze utrzymywanie pożądanego poziomu motywacji – tego typu podejście ułatwia realizację wszystkich obowiązków wynikających z ról, jakie pełni się w życiu i pozwala na uzyskiwanie o wiele lepszych wyników, niż miało to miejsce dotychczas.