Przedsiębiorczość
Pandemia uderzyła najmocniej w przedsiębiorczość kobiet
Pandemia negatywnie wpłynęła na przedsiębiorczość Polaków. Sytuacja spowodowana koronawirusem dużo mocniej dotknęła kobiety, przez co znacznie rzadziej niż mężczyźni decydowały się one na założenie firmy.
Nie tylko praca zdalna: 10 trendów, które wygrały z pandemią
Przedstawiamy 10 branż, którym pandemiczne tsunami nie tylko nie zaszkodziło, ale wręcz dodało wiatru w żagle
Chris Outram: Reaguj szybko na nowe potrzeby klientów
Jak osiągnąć zwinność, gdy zarządza się dużą firmą? Albo jak uzyskać stabilność, gdy przewodzi się małemu startupowi technologicznemu? O to między innymi zapytaliśmy Chrisa Outrama, założyciela OC&C Strategy Consultants.
Rozszerzone Przedsiębiorstwo, czyli ekosystem pod kontrolą
Współczesne organizacje grupują się w sieci. Godni zaufania partnerzy pozwalają na strategiczne zarządzanie ryzykiem w całym systemie tzw. Rozszerzonych Przedsiębiorstw. Tymczasem koszty błędów podwykonawców rosną.
Jak odbudować trwałe łańcuchy dostaw
Niespodziewane zakłócenia powodują gigantyczne perturbacje logistyczne w całym biznesowym ekosystemie, co najlepiej pokazuje pandemia COVID-19.
Słuchaj uważnie, czyli jak menedżer powinien zadawać pytania
Członkowie zespołu bardzo często mają wszystkie informacje potrzebne do rozwiązania złożonego problemu, ale z jakiegoś powodu nie są gotowi otwarcie podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami. Pomagają w tym pytania zadane przez menedżera.
Nowa oferta wartości w czasach kryzysu
Preferencje klientów w czasach kryzysu nie przypominają ich normalnych oczekiwań. Musimy zmienić model biznesowy swojej firmy.
Wizjoner, który nie boi się ryzyka
„Gasząc pożar, trzeba mieć też wizję, co będziemy robić, gdy już go ugasimy” – przekonuje Wojciech Pyzik z firmy Arkana zaopatrującej salony kosmetyczne w kosmetyki profesjonalne.
Podczas lockdownu podbili 30 nowych rynków i otworzyli punkt w Bostonie. Jak to możliwe?
„Gdy się traci 90% przychodów z kluczowej działalności, można się popłakać. Ale można też zakasać rękawy i wziąć się do roboty” – mówi Tomasz Młodzki z FunFotos.
Kobiety muszą zdobywać kompetencje cyfrowe, jeżeli chcą pracować
Kryzys uderzył w silnie sfeminizowane sektory. Na to nałożyła się transformacja cyfrowa przedsiębiorstw, w efekcie której pracę ludzi wykonują maszyny i algorytmy. Skutek? Ubywa tysiące miejsc pracy, w miejsce których nie pojawiają się nowe, bo biznes jest w dołku.
Cztery scenariusze na przyszłość z koronawirusem
Zamiast przygotowywać się na przyszłość, przygotujmy się na rożne jej wersje.
Antywirusowy patriotyzm gospodarczy
Kryzys spowodowany koronawirusem wpłynął na kondycję polskich przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości. We wsparcie rodzimych firm aktywnie zaangażował się nie tylko rząd, ale także i spółki skarbu państwa, w tym PKN ORLEN.
Lokalne inicjatywy w walce z pandemią gospodarczą
Jak wynika z badania 4P dla BIG InfoMonitor, co dziesiąty Polak bardziej niż o kwestie zdrowotne obawia się w dobie pandemii o swoją kondycję finansową.
Pozwól sobie doradzić
Jesteś przedsiębiorcą, który chce rozwinąć swoją firmę, masz pomysł na produkt, chcesz wejść na nowy rynek, a może szukasz nowego partnera biznesowego? Aby odnieść sukces, musisz się do tego dobrze przygotować.
Za polskością musi iść jakość
Nie powinniśmy Polaków namawiać do tego, żeby kupowali polski towar wyłącznie z powodu jego polskości. Bazowanie na pochodzeniu produktu paradoksalnie ogranicza działalność polskich firm.
Miasto dla ambitnych
Potencjał Torunia tkwi w sprzyjającym biznesowym otoczeniu, inwestycjach infrastrukturalnych, rozwijających się inkubatorach przedsiębiorczości oraz, co najważniejsze, w ludziach.
Wewnętrzna przedsiębiorczość napędza innowacje
Jedną z metod wyzwalania firmowej innowacyjności, która w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu, jest wewnętrzna przedsiębiorczość. Na jej drodze wciąż stoją jednak liczne mity i fałszywe przekonania.
PPK z polisą ubezpieczeniową
Pracownicze Plany Kapitałowe są programem długoterminowego oszczędzania pomyślanym jako wsparcie emerytalne.
Kreatywna przedsiębiorczość w organizacji
Postępująca digitalizacja zmienia wszystko wokół. Firmy dostosowują do niej swoje strategie, akcentując potrzebę kreatywności i innowacyjności. Czy jednak stawiają na przedsiębiorcze myślenie?
Przedsiębiorczość uczy odpowiedzialności
Osoby prowadzące działalność gospodarczą chętniej się ubezpieczają i odkładają na emeryturę. Pracownicy etatowi zaś zdecydowanie częściej przejawiają w stosunku do przyszłości postawę typu "jakoś to będzie".