Innowacyjność nie sprowadza się jedynie do wdrażania nowych technologii. Dużo ważniejsze jest wykorzystanie całego potencjału tkwiącego narzędziach, które już posiadamy.
W świetle badań przeprowadzonych przez profesor Dorit Nevo z Rensselaer Polytechnic Institute, dostępne w firmach narzędzia IT w wielu wypadkach są absolutnie wystarczające do osiągnięcia lepszych rezultatów biznesowych. Poświęcenie zaledwie jednej godziny na eksperymentowanie z dostępnymi już narzędziami może przynieść firmie wymierne korzyści finansowe. Zamiast inwestować w drogie systemy, często lepiej wykorzystać to, co już jest na pokładzie, aby usprawnić różnorakie procesy biznesowe.
Pozwól pracownikom znaleźć rozwiązanie, zamiast trzymać się sztywnych procedur
Aby wzmacniać kreatywność, liderzy powinni zachęcać pracowników do pełnego poznawania możliwości dostępnych rozwiązań technologicznych. Niezwykle istotne jest także dobre rozumienie przez zarząd firmy roli, jaką poszczególni członkowie zespołów pełnią w organizacji, pod kątem możliwości ich dalszego rozwoju, do którego przyda się również specjalistyczne oprogramowanie.
Ważne jest przede wszystkim to, aby pozwolić pracownikom eksperymentować z udostępnionymi im narzędziami, oraz wyraźnie dać do zrozumienia, że popełnianie błędów w trakcie nauki nie jest niczym złym. Po kilku nieudanych próbach może się bowiem okazać, że pracownik znajdzie rozwiązanie, które usprawni część procesów biznesowych, zwiększając zyski lub ograniczając koszty prowadzonej działalności.
Zainwestuj w pracowników
Myśląc o technologiach, musimy pamiętać, że to ludzie i ich kompetencje są kluczem do osiągnięcia przewagi na rynku i wypracowania dobrych wyników finansowych firmy. Sama technologia, bez odpowiedniego poziomu zrozumienia i jej wykorzystania, pozostanie jedynie gadżetem, nieprzynoszącym zadowalających efektów.
Dlatego wprowadzając nowe rozwiązania warto spojrzeć na to, czy w firmie nie istnieją już inne, gotowe narzędzia, które mogłyby z powodzeniem zastąpić kolejną aplikację czy technologię, która również będzie wymagała wysiłku we wdrożeniu, polegającego na przeszkoleniu załogi i dostosowaniu istniejących procesów biznesowych.
Indeks górny Źródło: Badanie Exploring the Role of IT in the Front‑End of Innovation: An Empirical Study of IT‑Enabled Creative Behavior przeprowadzone przez naukowców z Rensselaer Polytechnic Institute (Dorit i Saggi Nevo oraz Alain Pinsonneault). Indeks górny koniecŹródło: Badanie Exploring the Role of IT in the Front‑End of Innovation: An Empirical Study of IT‑Enabled Creative Behavior przeprowadzone przez naukowców z Rensselaer Polytechnic Institute (Dorit i Saggi Nevo oraz Alain Pinsonneault).