Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają w swoich firmach pracowników, muszą liczyć się z szeregiem obowiązków, jakie narzuca na nich polski ustawodawca. Wiele z nich jest związanych ściśle ze sferą kadrową oraz rachunkową, dlatego są one tak ważne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Jednym z pytań, jakie pada w tym kontekście, jest to, czy lista obecności pracowników w przedsiębiorstwie jest obowiązkowa?
Lista obecności
Chcąc w pełni odpowiedzieć na tego typu pytanie, warto sprawdzić u źródła, czyli w przepisach polskiego prawa pracy, a jeszcze wcześniej zastanowić się dokładnie, co należy rozumieć poprzez pojęcie „lista obecności”. Bardzo często bowiem to sama terminologia stosowana w danym przedsiębiorstwie, a konkretniej brak uściślenia jej znaczenia, może powodować kłopoty.
Lista obecności a ewidencja czasu pracy
Wiele osób myli listę obecności z ewidencją czasu pracy pracowników, a to spory błąd. Może to jednak wynikać z tego, że wciąż wielu przedsiębiorców prowadzi równolegle oba te zestawienia i posiłkuje się nimi nawzajem. Przez ewidencjonowanie czasu pracy należy rozumieć uregulowany prawnie dokument, który zawiera zestawienie liczby umownych godzin pracy, nadgodzin, pracy w niedziele i święta, wszelkich urlopów, zwolnień, delegacji itd. Pozwala to później dokładnie wyliczyć przysługujące zatrudnionej osobie wynagrodzenie, różnego typu potrącenia czy dni wolne.
Lista obecności - czy jest obowiązkowa?
Prawodawca nie przewiduje obowiązku prowadzenia w firmie listy obecności, pozostawiając decyzję o wprowadzeniu takiej zasady samemu pracodawcy. Przedsiębiorca może umówić się na sporządzanie takiej listy z pracownikami lub narzucić regułę na przykład za pomocą wewnętrznego regulaminu podmiotu gospodarczego. Na liście obecności znajdują się zazwyczaj wyłącznie data oraz godzina a obok podpis pracownika.
Czy warto prowadzić listę obecności?
Mimo tego, że nie jest ona obligatoryjna, zaleca się ją każdemu przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników. Dlaczego? Przede wszystkim lista obecności może pełnić swego rodzaju funkcję dowodową, a także pozwala usystematyzować informacje związane z godzinami pracy osób zatrudnionych w danej firmie. Sprawdza się również bardzo dobrze w przypadku wszelkiego rodzaju wypadków. Dzięki niej pracodawca może ustalić, np. czy pracownik doznał urazu w godzinach oraz miejscu pracy.
Elektroniczne zestawienie obecności w firmie
Papierowe listy coraz częściej przechodzą do historii na rzecz rozwiązań online. To właśnie elektroniczna lista obecności w pracy może okazać się innowacyjnym rozwiązaniem i oszczędnością, szczególnie w obecnych czasach. Ogromnym atutem sporządzania elektronicznej listy jest możliwość zachowania jak największej precyzji, wygody, a ponadto uporządkowania informacji, które są zbierane w jednym miejscu i mogą być szybko odnalezione, automatycznie ze sobą zestawiane i porównywane. Warto zainteresować się tą opcją. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na inewi.pl.