Wraz z przyjęciem europejskiego prawa o klimacie Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Dla ilustracji - emisje pochodzące z sektora budowlanego generują niemal 40% światowego CO2 – jako deweloper powierzchni magazynowych Prologis jest częścią tej branży. Jednocześnie buduje centra, które są bardzo ważnym ogniwem dla logistyki – a to kolejna gałąź gospodarki, która ze względu na transport odpowiada za emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Dlatego od wielu lat firma buduje i zarządza swoimi nieruchomościami tak, żeby miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. Pomaga w tym też swoim klientom – najemcom powierzchni logistycznych. Jak wygląda droga Prologis do neutralności emisyjnej?
Partenerem materiału jest Prologis.
Wszystko zaczyna się już na etapie wyboru lokalizacji centrum logistycznego. Wybieramy tereny, które są położone blisko dużych aglomeracji, dzięki temu transport do miejsc docelowych - sklepów czy pod drzwi konsumentów końcowych jest krótszy i można w ten sposób znacznie ograniczyć emisje spalin. Nasze parki budujemy też na terenach poprzemysłowych – przykładem jest Prologis Park Ruda Śląska, który powstał na obszarze pokopalnianym. Dzięki temu nie wykorzystaliśmy powierzchni biologicznie czynnej, która jest sprzymierzeńcem w pochłanianiu dwutlenku węgla, a przy tym daliśmy nowe życie zdewastowanemu terenowi.
Kolejny etap, na którym możemy znacznie wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 to projekt i budowa centrów logistycznych. Powierzchnia naszych magazynów w Polsce to dwa miliony metrów kwadratowych, a ich cykl życia może obejmować kilkadziesiąt lat. Dlatego im mniej energii będą potrzebowały do zasilania i działania, tym lepiej dla otoczenia. Wykorzystujemy więc materiały, dzięki którym powstaje energooszczędny obiekt ze świetną termoizolacją, a to oznacza dla naszych klientów niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie. A dla nas wszystkich - mniej CO2 w atmosferze. Stawiamy na technologie, które pomagają w tworzeniu nieruchomości w obiegu zamkniętym oraz praktycznie samowystarczalnych. Najnowszym przykładem jest nasz budynek w Eindhoven w Holandii, w którym działają specjalne pompy ciepła, dzięki którym ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja magazynu zupełnie nie wymaga użycia paliw kopalnych.
W generowaniu emisji, ale i w kosztach eksploatacji magazynów, znaczny udział ma energia elektryczna. Średnio nasz jeden budynek ma kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, którą trzeba dobrze oświetlić, ogrzać, zapewnić prąd do urządzeń. Dlatego magazyny wyposażamy w systemy oświetlenia LED z czujnikami reagującymi na ruch, bo takie dają aż do 80 procent oszczędności w zużywanej energii w porównaniu do zwykłych lamp. Żeby jeszcze bardziej pomóc naszym klientom w ekologicznej transformacji, nasze budynki od razu przygotowujemy konstrukcyjnie pod fotowoltaikę. Solary to dziś łatwa do wdrożenia inwestycja, a do tego zwraca się już w kilka lat, zależy nam, żeby nasi najemcy mogli z niej korzystać. Niezależne od rosnących cen, własne źródło zielonej energii – to sytuacja typu win‑win dla trzech stron - dla nas jako właściciela obiektu, dla najemców i dla natury. Poza energią z paneli słonecznych, magazyny zasilamy zieloną, certyfikowaną energią, którą kupujemy od Tauron.
W niskoemisyjnym podejściu liczą się też szczegóły, ponieważ przy naszej skali działania nawet drobne elementy robią środowisku dużą różnicę. Tak działamy w Prologis Park Janki. To centrum, które powstało dla właściciela marki RTV Euro AGD i jest obecnie naszym oczkiem w głowie jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania. Testujemy w nim m.in. kostkę pochłaniającą CO2 z powietrza.
Dziś branża magazynowa jest na zielonym kursie, a z rosnącym sektorem e‑commerce rosną nowe magazyny. Jak szacuje Dział Badań Prologis, w ciągu najbliższych 5 lat konieczne będzie podwojenie powierzchni przeznaczonych na operacje e‑commerce. Odpowiedzialną reakcją branży jest coraz większe zaangażowanie w budownictwo cyrkularne. Dlatego w naszych inwestycjach kładziemy nacisk na wykorzystanie elementów pochodzących z recyklingu lub z odzysku oraz projektowanie obiektów w taki sposób, aby umożliwić ponowne wykorzystanie materiałów po wycofaniu ich z użycia. Jednym z przykładów takiego podejścia jest magazyn w Prologis Park Waalwijk w Holandii. Obiekt powstał w około 30% z materiałów cyrkularnych i biologicznych, a w pomieszczeniach biurowych odsetek ten wynosi aż 80%. Przykłady? Szklane ścianki działowe powstały dzięki ponownemu wykorzystaniu elementów pochodzących z dawnego gabinetu dentystycznego, a podłogi wykonane są ze starych sieci rybackich i wapnia - produktu odpadowego pozyskanego z pobliskiego zakładu uzdatniania wody. Dodatkowo wszystkie materiały zostały skatalogowane w specjalnym cyfrowym paszporcie, który ułatwia identyfikację wartościowych elementów. Dzięki temu możliwe będzie ich ponowne wykorzystanie po zakończeniu eksploatacji obiektu.
Ekologiczna nieruchomość to więcej niż magazyn. Dlatego pomagamy osobom pracującym w naszych parkach przesiąść się do niskoemisyjnych środków transportu. Organizujemy przystanki komunikacji miejskiej jak najbliżej magazynów, instalujemy stacje ładowania pojazdów elektrycznych i zapewniamy wiaty rowerowe. Sadzimy drzewa, które są naturalnym pochłaniaczem CO2 i projektujemy bioparki, aby wspierać naturalny ekosystem. Nasz centra magazynowe są dowodem na to, że i logistyka i budownictwo mogą być niskoemisyjne.