Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Oczami headhuntera: jak dać się złowić?

· · 4 min
Oczami headhuntera: jak dać się złowić?

Każdy marzy o tym, aby to praca szukała jego, a nie na odwrót. Co zrobić, aby czuć się bezpiecznie na rynku pracy i nie martwić się tym, że pracodawca nikomu nie daje gwarancji zatrudnienia? Jak być widocznym dla headhuntera i nie popełniać błędów, które zamiast przybliżać do celu, sprawiają, że telefon stale milczy?

Jak z punktu widzenia headhuntera wygląda proces rekrutacji? Na początku należy podkreślić – o czym poszukujący pracy często zapominają – że headhunter szuka na zlecenie swoich klientów, czyli działa na rzecz organizacji, która w danym momencie chce zatrudnić pracownika. Od momentu podpisania zlecenia do prezentacji najlepszej trójki mija na ogół kilka tygodni. W tym czasie headhunter robi research, zdobywa niezbędne informacje, przeprowadza krótkie wywiady telefoniczne, zbiera CV, następnie przez 2‑3 tygodnie spotyka się bezpośrednio z najlepiej rokującymi kandydatami odpowiadającymi wymaganemu profilowi. Ostatni tydzień to czas na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości wybranych osób, podjęcie ostatecznej decyzji, kto znajdzie się na shortliście, oraz sporządzenie raportów i rekomendacji dla klienta. Headhunter przygotowuje też listę rezerwowych kandydatów na wypadek gdyby z jakiegoś powodu zaprezentowana osoba wypadła z procesu rekrutacyjnego.

Kandydat idealny

Idealny kandydat dla headhutera to osoba, która spełnia trzy kryteria: ma określone doświadczenie, pożądaną osobowość i pracuje w branży, a więc ma wiedzę na temat środowiska, w którym działa klient. Osoby z potencjałem niespełniające wymienionych wyżej warunków brane są pod uwagę tylko wtedy, gdy w danym momencie niemożliwe jest znalezienie i zatrudnienie „kandydata idealnego”.

W związku z tym, że praca headhuntera polega na docieraniu do potencjalnie najlepszych kandydatów, którzy z reguły nie szukają aktywnie pracy, warto tak zarządzać swoją karierą, wizerunkiem i widocznością w sieci, aby szybko i z łatwością włączyć się do procesu rekrutacyjnego.

8 zasad przybliżających do celu

Jeśli chcesz świadomie zacząć kierować swoją karierą zawodową i co jakiś czas otrzymywać oferty pracy, musisz poważnie podejść do tego i konsekwentnie przestrzegać kilku istotnych zasad.

Bądź świadomy własnych umiejętności

Zadbaj o to, abyś był świadomy swojej wartości zawodowej. Musisz wiedzieć, co już potrafisz, co możesz zaoferować nowemu pracodawcy, jakie masz silne i słabe strony, w jakim punkcie jesteś dziś i gdzie chciałbyś się znaleźć docelowo. Możesz to zrobić sam lub skorzystać z konsultacji specjalistów w tej dziedzinie.

Zadbaj o profesjonalnie przygotowany profil na LinkedIn

Przygotuj odpowiedni nagłówek, zdjęcie oraz CV. Dobrze też, abyś posiadał rekomendacje osób, które z tobą pracowały.

Nagłówek nie powinien zawierać treści w stylu: „Szukam pracy” czy „Szukam nowych wyzwań”. Sugeruje on, że masz problem z jej znalezieniem. Powinno znaleźć się tam zdanie mówiące o tym, kim jesteś, a zdjęcie ma to potwierdzać. Im wyższe stanowisko zajmujesz, tym ważniejsze, abyś opisywał swoje osiągnięcia i odpowiedzialność hasłowo, pokazując cyfry, procenty, wymierne efekty swoich działań. Dbaj o swój profil, bądź aktywny, uaktualniaj go w miarę potrzeby, jednak nie przesadzaj z widocznością i angażowaniem się w dyskusje. Codzienne przebywanie na profilach społecznościowych dla headhuntera jest znakiem, że masz na to czas, czyli że nie wykonujesz zbyt wielu zadań w obecnej pracy.

Zbuduj swoją markę w social mediach

Udzielaj się na forach w swojej dziedzinie, pogłębiaj wiedzę na temat tego, czym się zajmujesz, pisz bloga. Prezentuj tam między wierszami, czym zajmujesz się zawodowo lub jakie masz zainteresowania. Tym sposobem zwiększysz swoje szanse bycia dostrzeżonym przez headhuntera, a także poszerzysz swoją sieć kontaktów w branży. W ten sposób budujesz również swoją wiarygodność.

Nawiązuj kontakty z headhunterami

Popracuj nad tym, aby w twojej najbliższej sieci ‚networkingowej’ znajdował się bezpośredni kontakt do trzech headhunterów, którzy potencjalnie mogą zaprosić cię do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym. Ważne, aby były to osoby z twojego poziomu doświadczenia lub operujące w branży, w której działasz lub chcesz pracować docelowo. Dla mnie osobiście najlepiej kontaktować się bezpośrednio, np. mailowo: „Szukam pracy”, „Nie wiem, czy aktualnie szuka Pani kogoś o moim profilu, jednak zaczynam rozglądać się za nowymi możliwościami na rynku”‚ „ Chciałbym zwiększyć swoje szanse na zmianę pracy i postanowiłem wysłać do pani moją aplikację.” Najważniejsze, aby e‑mail zawierał pozytywny przekaz i jasno wskazywał na chęć współpracy. Dobrym sposobem są też rekomendacje osób, które polecą ciebie headhunterowi.

Nie bądź natrętny

Nie przypominaj się headhunterowi częściej niż raz na kilka miesięcy/pół roku. Jeśli już kiedyś byłeś na rozmowie i zaprezentowałeś się bezpośrednio, on prawdopodobnie o tobie pamięta i, jeśli będzie miał właściwy projekt, sam się skontaktuje.

Headhunterzy najczęściej szukają kandydatów na portalach pracy. Im więc lepiej zrobiony profil (przejrzyście i konkretnie napisany), tym większa szansa, że dostaniesz wiadomość i zaproszenie na spotkanie. Headhunterzy regularnie sprawdzają twoją aktywność w sieci i badają, jak dbasz o swój wizerunek, jakie zdjęcia umieszczasz w social mediach , czy i w jaki sposób się wypowiadasz.

Zacznij inaczej myśleć o zmianie pracy

Zmień sposób myślenia o zmianie pracy z „Szukam pracy dającej stabilizację, dobrą atmosferę i lepsze zarobki” na „Szukam pracy, która będzie dla mnie inwestycją w siebie”. Dla przykładu: jeśli chciałbyś być dyrektorem marketingu w telewizji, a dziś pełnisz funkcję menedżera marketingu lub brandu w firmie dystrybuującej filmy, to interesuj się również ofertami o niższej randze. Jeśli zdobędziesz tę posadę, po kilku latach zdobywania doświadczenia, będziesz miał znacznie większą szansę na dostanie wymarzonej pracy.

Postaraj się, aby headhunter zapamiętał rozmowę z tobą

Wybierz sobie jedną, najważniejszą kompetencję i staraj się ją jak najpełniej zaprezentować podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pokaż, że jesteś zaangażowany w to, co robisz, że masz w sobie pozytywną energię i jesteś otwarty. Słuchaj aktywnie, nie skupiaj się jedynie na mówieniu. Zadawaj pytania – to pokazuje twój sposób myślenia i angażuje drugą stronę. Nie staraj się za wszelką cenę „sprzedać” – jeśli czujesz, że rozmowa nie zmierza w pożądanym przez ciebie kierunku, pozwól zarządzić rozmową drugiej stronie, daj się poprowadzić. Nawet jeśli nie dostaniesz tej pracy, zostaniesz przez headhuntera pozytywnie zapamiętany.

Wyrażaj na bieżąco swoje wątpliwości dotyczące oferty

Nie ma nic gorszego niż chodzenie na kolejne spotkania rekrutacyjne, wiedząc, że i tak nie zmienisz pracy. Wycofanie się w ostatnim momencie sprawi, że headhunter oraz pracodawca stracą cenny czas i wrócą do punktu wyjścia. Następnym razem z całą pewnością rekruter zastanowi się dwa razy zanim zadzwoni do ciebie z ofertą pracy.

Co sprawia, że kandydat zyskuje w moich oczach:

  • Cechuje go energia i pozytywne nastawienie do rozmowy. Najpierw biorę pod uwagę emocje, które wyzwala we mnie osoba, dopiero potem weryfikuję doświadczenie;

  • Jest sobą i nie stara się udawać lepszego niż jest; idealnie, jeśli jest w stanie zachowywać się swobodnie podczas rozmowy. Jako headhunter staram się stwarzać taką atmosferę;

  • Jest zaangażowany i konkretny. Nie mówi ogólnikami, a to, o czym opowiada, potrafi poprzeć przykładami;

  • Jasno precyzuje co go interesuje, a co nie;

  • Mówi szczerze o swoich życiowych i zawodowych motywacjach;

  • Potrafi wprost wyrazić swoje wątpliwości dotyczące oferty, wówczas możemy wspólnie rozważyć, co byłoby dla niego korzystne;

  • Potrafi współpracować. Uznaje mój feedback, ufając że wiem, kogo szukam dla klienta.

Pozyskiwanie pracowników na dzisiejszym rynku pracy wymaga od headhuntera bezwzględności w tym do kogo dociera i kogo docelowo zaprezentuje klientowi. Stąd, niezależnie od tego, czy szukasz obecnie pracy, czy nie, miej zawsze przygotowane CV i wysyłaj je na prośbę headhuntera. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na wzięcie udziału w rekrutacji, twoje CV trafi do bazy danych, a ty zostaniesz zapamiętany jako osoba, do której warto zadzwonić w przyszłości.