Poszukiwanie pracy jest dość stresującym procesem – w trakcie rekrutacji jednym z najtrudniejszych momentów wydaje się rozmowa kwalifikacyjna. Kandydat chce zaprezentować się z jak najlepszej strony, opowiadając o swoim doświadczeniu, wykształceniu, kwalifikacjach, czy zainteresowaniach. Jeśli już uda się znaleźć zatrudnienie, wiele obaw oraz skrajnych emocji wzbudza także pierwszy dzień w nowej pracy. Jak zachować się wobec przełożonych i kolegów, żeby zrobić na nich dobre wrażenie? Jak szybko odnaleźć się w nieznanym otoczeniu? Co wypada robić, a czego lepiej unikać? Jakie pytania zadać, aby pokazać swoje zaangażowanie i chęć nauki? Sprawdź nasze wskazówki, a Twój pierwszy dzień w nowej firmie przebiegnie pomyślnie!
Jak się przygotować do pierwszego dnia w pracy?
Odczuwasz stres już na samą myśl o inauguracyjnym dniu w nowym miejscu pracy? Jednocześnie jesteś podekscytowany tą sytuacją? Poziom lęku przed nieznanym skutecznie zminimalizujesz dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Co powinno ono uwzględniać? Zanim przekroczysz próg biura, zdobądź jak najwięcej informacji o firmie, w której zostałeś zatrudniony. Zapoznaj się z jej historią, sprzedawanymi produktami oraz oferowanymi usługami. Nie możesz się spóźnić, dlatego z wyprzedzeniem przemyśl całą logistykę i zaplanuj trasę tak, aby dotrzeć na miejsce o wyznaczonej godzinie, a nawet chwilę przed czasem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, weź ze sobą dokumenty, o których dostarczenie zostałeś poproszony. Warto też mieć pod ręką długopis i notatnik, w którym zapiszesz to, co najważniejsze. Pamiętaj także o tym, żeby dobrze się wyspać i rano zjeść pełnowartościowe śniadanie, co zniweluje zmęczenie oraz doda Ci energii. Będąc wypoczętym, na pewno poczujesz się lepiej, a to zwiększy Twoją pewność siebie pierwszego dnia w pracy.
W co się ubrać pierwszego dnia w nowej pracy?
Zanim nadejdzie pierwszy dzień w pracy, warto postarać się o zdobycie informacji o tym, czy w firmie panuje jakiś dress code. W tym celu można zapytać pracodawcę albo porozmawiać z kimś z działu HR, na przykład osobą, która koordynowała w naszym przypadku przebieg procesu rekrutacyjnego. Pozwoli to zrobić dobre wrażenie i zminimalizuje ryzyko popełnienia gafy. Pewne zasady są jednak niezmienne i bez względu na konkretne zasady, jakie panują w organizacji, należy zwrócić uwagę na to, aby po prostu wyglądać czysto i schludnie, adekwatnie do sytuacji. Bezpieczną opcją jest stawianie na proste i klasyczne rozwiązania oraz unikanie wyzywających fasonów, czy krzykliwych wzorów lub kolorów. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo i pewnie w swoim stroju, ale nie zapominaj, że pierwszy dzień w pracy to nie czas na modowe eksperymenty. Postaw na ubiór podkreślający Twój profesjonalizm i dopasowanie do nowego miejsca, jednocześnie pozostając wiernym własnemu stylowi.
O co warto zapytać pierwszego dnia w pracy?
Pierwszy dzień w pracy to doskonały moment na zadawanie pytań, które pozwolą rozwiać ewentualne wątpliwości, doprecyzować kluczowe kwestie i pogłębić wiedzę nowo zatrudnionego na temat firmy. W końcu na początku każdy ma prawo nie wiedzieć jeszcze, jak funkcjonują różne procesy w organizacji. O co warto pytać na etapie adaptacji? Oto przykłady:
· Czy istnieją jakieś zadania, na których mam się skupić w pierwszej kolejności?
· Jakie osoby są w moim zespole i jak mogę się z nimi skontaktować?
· Jakie są preferowane metody komunikacji (e‑mail, spotkania, komunikatory)?
· Z jakich narzędzi mam korzystać w codziennej pracy?
· Czy obowiązują jakieś procedury bezpieczeństwa, o których powinienem wiedzieć?
· Jak często mogę spodziewać się feedbacku na temat mojej pracy?
· Jakie są oczekiwania dotyczące dostępności po godzinach pracy?
Miej świadomość, że nie musisz od razu zadawać wszystkich pytań. Wybierz te, które są dla Ciebie priorytetowe i dostosuj je do kontekstu rozmowy.
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
Kilka pierwszych sekund podczas spotkania z drugą osobą wpływa na to, w jaki sposób ją odbieramy. Nie dziwi więc, że pierwszego dnia w nowej pracy prawdopodobnie każdy chce wywrzeć na innych świetne wrażenie. Jak tego dokonać? Podstawowe składniki przepisu na sukces w tym zakresie to: naturalna życzliwość, skromność, emanowanie pozytywną energią, mówienie głębokim i dźwięcznym głosem, uśmiechanie się, utrzymywanie kontaktu wzrokowego i kontrolowanie mowy ciała, wychodzenie z inicjatywą, lecz bez narzucania się oraz wyciszenie telefonu, żeby w 100% skoncentrować się na realizacji pierwszych zadań wynikających z zajmowanego stanowiska.
Postaraj się też zapamiętać jak najwięcej imion koleżanek i kolegów z pracy. Na koniec dnia podziękuj wszystkim, którzy wykazali się empatią i w jakiś sposób pomogli Ci odnaleźć się w nowym środowisku. Najważniejsza reguła brzmi następująco: bądź sobą i nie udawaj kogoś, kim nie jesteś.
SEKCJA FAQ
Jak zachować się pierwszy dzień w pracy?
Pierwszego dnia w nowej pracy wskazane jest między innymi: uprzejme przedstawienie się współpracownikom, przyjęcie proaktywnej postawy, uważne słuchanie, zapamiętywanie otrzymywanych informacji oraz zadawanie pytań, gdy czegoś się nie rozumie. Warto być punktualnym, dobrze przygotowanym i otwartym na nowe, ponadto trzeba bacznie obserwować, co się dzieje wokół, aby poznać obowiązującą kulturę organizacyjną oraz dynamikę zespołu.
Jak przywitać się w nowej pracy?
Przywitanie z kolegami z nowej pracy to sposób na przełamanie lodów. Może mieć ono miejsce w trakcie rozmowy twarzą w twarz (w takim przypadku warto też podać rękę i uśmiechnąć się) albo poprzez wysłanie powitalnego maila. Wszystko zależy od formy przyjętej w danej organizacji – warto wcześniej dowiedzieć się, która opcja jest akceptowalna.
Co powiedzieć o sobie pierwszego dnia w pracy?
Podczas przywitania konieczne jest przedstawienie się, jak również krótkie opisanie siebie (doświadczenia zawodowego, własnych zainteresowań, czy posiadanych umiejętności, które są istotne w nowej roli) oraz wskazanie, jakie stanowisko się objęło. Wydaje się, że są to najważniejsze informacje.
Jak przetrwać pierwsze dni w nowej pracy?
Początki bywają trudne, lecz w przetrwaniu pierwszych dni w nowej pracy pomoże pozytywne nastawienie. Nie warto zrażać się ewentualnymi niepowodzeniami – w końcu trzeba czasu, żeby wdrożyć się w swoje obowiązki. Nie można bać się zadawać pytań, czy prosić o pomoc, należy też próbować nawiązywać relacje, integrując się z pozostałymi członkami zespołu. W taki sposób dobrze rozpocznie się kolejny etap swojej zawodowej kariery.