Zrównoważony rozwój staje się nieodzowną częścią strategii postępowych firm. Działać trzeba tu i teraz, często bez drogowskazów w postaci regulacji, które nie nadążają za zmieniającymi się okolicznościami. Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji z Huawei Polska opowiada nam o dobrych praktykach i wyzwaniach związanych z działalnością na rzecz środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego.
– Dużo energii i wysiłku wkładamy w to, by nasza działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju była zauważalna i efektywna – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji, Huawei Polska. Jego firma inwestuje w transformację energetyczną, rozwijając systemy fotowoltaiczne, ale też podejmuje działania edukacyjne i zapobiegające wykluczeniu cyfrowemu. Mimo niesprzyjających okoliczności – najpierw pandemii, a potem wojny – plany polskiego oddziału Huawei nie uległy zmianie, a firma krok po kroku realizuje swoje strategiczne cele.
– Sytuacja za naszą wschodnią granicą wyraźnie dowodzi, jak ważna jest transformacja energetyczna, a co za tym idzie – uniezależnienie się od dostaw surowców energetycznych. Dlatego uważam, że w najbliższym czasie zielona transformacja mocno przyspieszy – mówi rozmówca „ICAN Management Review”. Jak zauważa Ryszard Hordyński, mimo że regulacje nie sprzyjają na razie postępowi w tym obszarze, prywatni inwestorzy prężnie działają. Dzięki temu w Polsce funkcjonuje już ponad 600 tys. instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na prywatnych posesjach. Wprawdzie Polska nie jest jeszcze liderem transformacji energetycznej, to nasi rodacy coraz częściej interesują się odnawialnymi źródłami energii.
Zrównoważony rozwój to podstawa
Zrównoważony rozwój staje się nieodzowną częścią strategii postępowych firm. Szereg rzeczy wymusza tę zmianę na środowisku biznesowym. – Po pierwsze, zmieniają się preferencje konsumentów i ich zachowania. Na rynek wchodzi młode pokolenie, które jest bardziej świadomie zagrożeń środowiskowych i tego, że nasza planeta w pewnym sensie umiera. Są świadomymi konsumentami wybranych produktów, obserwują działalność firm na rzecz środowiska i społeczeństwa, skrupulatnie je z tego rozliczając. Po drugie, zmienia się również podejście samych inwestorów. Coraz częściej przyglądają się oni temu, czy firmy są zielone, przestrzegają parytetów oraz zasad ładu korporacyjnego. Dlatego bez działań w zakresie ESG firmom będzie się coraz trudniej rozwijać. Z drugiej strony te działania wspierają rozwój biznesu. Wszystko się uzupełnia – stwierdza Ryszard Hordyński.
Nasz rozmówca przyznaje, że regulacje często nie nadążają za rynkiem. A to firmy stymulują zrównoważony rozwój, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, inwestorów, ale też reagując na to, co same dostrzegają. Jak podkreśla: – Choć nie jesteśmy spółką notowaną na giełdzie, nikt na nas nie wymusza z zewnątrz zrównoważonego rozwoju, po prostu wiemy, że tak należy postępować.
Zobacz całą rozmowę przeprowadzoną podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego i dowiedz się m.in.:
jakie wskaźniki mierzy Huawei, by na bieżąco monitorować swoje postępy w zakresie realizacji celów ESG;
w jaki sposób zmienia się kultura organizacyjna i sposób podejmowania decyzji biznesowych pod wpływem zrównoważonego kierunku rozwoju;
jakie trendy będą dominować w branży technologicznej w najbliższych latach.