Na czym polega przejście od CSR do ESG? Jakie zmiany prawne czekają nas w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu? Jak Polska plasuje się na tle świata pod względem raportowania pozafinansowego? Na te i inne pytania w podcaście „O biznesie” odpowiada Liliana Anam, założycielka firmy CSRinfo. Rozmawia Maria Korcz.
W unijnym planie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku ogromną – jeśli nie kluczową rolę – odgrywa biznes. Akty prawne związane ze strategią mającą złagodzić zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka w dużej mierze dotyczą działalności firm. Ponad rok temu, 21 kwietnia 2021 roku, Komisja Europejska ogłosiła np. projekt dyrektywy w sprawie raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju. Choć wciąż toczą się prace legislacyjne, wiemy już, że na mocy tej dyrektywy wszystkie średnie i duże przedsiębiorstwa będą zobowiązane do monitorowania i upubliczniania danych o wpływie działalności firmy na obszar środowiskowy, społeczny i korporacyjny (tzw. ład korporacyjny). Te zmiany dotyczyć będą nawet trzech tysięcy polskich spółek.
ICAN Institute jest Patronem Medialnym tegorocznego Tygodnia Odpowiedzialnego Biznesu 2022, który będzie odbywał się 24–28.10.2022 r. jako seria spotkań oraz warsztatów mających pomóc każdemu lepiej zrozumieć, czym jest ESG, CSR oraz jaką rolę odgrywa koncepcja zrównoważonego rozwoju w biznesie.
Z tej okazji do rozmowy o tym, co oznacza to dla polskich przedsiębiorstw, zaprosiliśmy Lilianę Anam, ekspertkę w zakresie CSR, ESG i raportowania pozafinansowego, założycielkę i kierowniczkę studiów Menedżer CSR w Collegium Civitas, na co dzień zarządzającą firmą CSRinfo.
Z najnowszego odcinka podcastu „O biznesie” dowiesz się m.in.:
Jakie tematy staną się najważniejsze w nadchodzących latach dla społecznej odpowiedzialności biznesu?
Czy w najbliższych latach należy spodziewać się kolejnych zmian w regulacjach prawnych dotyczących CSR bądź ESG?
Po co firmom raportowanie pozafinansowe? ·
Posłuchaj rozmowy TUTAJ.