Michał Zdziarski
Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy rady nadzorcze tworzą wartość
Czy opinie o radach nadzorczych mają jakiekolwiek znaczenie dla nadzorowanych przez nie spółek?
Umiędzynarodowienie a perspektywy wzrostu polskich firm
Z badania „Perspektywa prezesów” przeprowadzonego wśród prezesów zarządów 500 największych firm w kraju wynika, że ponad 75% liczy na wzrost przedsiębiorstw w najbliższych 12 miesiącach, z czego 24% – na wzrost dynamiczny. Niewielki spadek zakłada 5%, żaden nie spodziewa się dynamicznego spadku wielkości swojej firmy.
Optymizm prezesów
Większość przedsiębiorców i menedżerów w Polsce optymistycznie spogląda w przyszłość. W związku z tym przed biznesem, którym kierują, stawiają szereg wyzwań.
Perspektywy i uwarunkowania wzrostu największych polskich firm
Badania „Perspektywa prezesów” zrealizowane w Międzynarodowym Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego dowodzą, że mimo utrzymującego się w europie kryzysu finansowego szefowie największych polskich firm z optymizmem patrzą w przyszłość. Takie nastawienie wynika z wciąż utrzymujących się możliwości
poprawy efektywności, oceny konkurencji i warunków działania branży. Większość osobistych wyzwań prezesów
dotyczy kwestii wewnętrznych organizacji i odnosi się do możliwości zwiększenia jej efektywności.
Wyzwania stojące przed prezesami firm w 2005 roku
Działające w 67 krajach międzynarodowe stowarzyszenie firm The Conference Board wspólnie z firmą doradczą Capgemini Polska po raz kolejny przeprowadziło badanie „The CEO Challenge” wśród ponad 600 prezesów różnych firm z wielu krajów. Chodziło o porównanie opinii światowych liderów biznesu na temat istotnych wyzwań, jakim muszą stawić czoła w swojej codziennej pracy w 2005 roku.
Nowy strategiczny priorytet: zarządzanie klientami
Lojalność klienta i jej utrzymanie zaczęły być traktowane przez największe polskie firmy jako ich najważniejsze wyzwanie, zdecydowanie dystansując redukcję kosztów.
Michał Zdziarski: problemem jest brak systemu wynagrodzeń
Inteligentny system wynagrodzeń powinien pobudzać do maksymalnego wykorzystania zdolności twórczych każdej z indywidualności. Ogromne zróżnicowanie dochodów nie jest akceptowane ani w Polsce, ani szerzej w Europie. Być może dlatego trudno nam stworzyć choćby namiastkę Doliny Krzemowej.