Nocne podjadanie raczej nikomu nie kojarzy się pozytywnie, ale mało kto zdaje sobie sprawę z jego pełnych konsekwencji. Nowe badania wskazują na wyraźny związek między dzienną aktywnością w pracy (lub jej brakiem) a nocnymi wyprawami do lodówki.
Naukowcy z North Carolina State University przeprowadzili eksperyment, w którym sprawdzili zachowania żywieniowe setki dorosłych, aktywnych zawodowo ochotników. Okazało się, że ci, którzy późnym wieczorem i w nocy sięgali po przekąski, następnego dnia częściej skarżyli się na bóle głowy, a część uczestników badania doświadczyło wręcz problemów żołądkowych. Co więcej, okazało się, że osoby, które niezdrowo się odżywiały, mniej chętnie angażowały się w prace zespołów i częściej swoją aktywność ograniczały jedynie do absolutnych obowiązków, dodatkowo starając się „zrzucać” je na innych albo odsuwać w czasie.
Naukowcy sugerują zatem, aby firmy starały się zapewnić swoim pracownikom wsparcie również w zakresie zdrowego odżywiania. Dobrym pomysłem może być na przykład pomoc w zakresie układania indywidualnych diet dla poszczególnych osób we współpracy z profesjonalnym dietetykiem. Takie działanie może być postrzegane pozytywnie jako benefit pracy w danej firmie – na podobnej zasadzie, jak popularne niegdyś „owocowe czwartki”, ale działający stale i również przy pracy zdalnej.
Wspomaganie energetykami zwiększa depresję, poczucie niepewności i stres
Pracownicy, którzy pracują po kilkanaście godzin w ciągu doby, wspomagając się przy tym napojami zawierającymi kofeinę, cukier i szereg innych związków chemicznych (tzw. energetyki), są często szczególnie szanowani przez pracodawców. Musisz jednak pamiętać, że tego typu „akcje” powodują, że krótkotrwała korzyść może w dłuższej perspektywie przełożyć się na stratę w postaci „wypalonego”, zniechęconego i zdemotywowanego pracownika.
Nie bez znaczenia są efekty uboczne, jakie towarzyszą temu typowi „wspomagaczy”, które objawiają się m.in. zaburzeniami snu i chronicznym zmęczeniem. Badanie przeprowadzone w 2020 roku przez naukowców z University of Western Australia nie pozostawia złudzeń - długotrwałe nadużywanie napojów energetycznych zwiększa poczucie stresu, może wywoływać rozdrażnienie, a nawet przyczynić się do rozwoju depresji.
Zadbaj o zdrowie swoich pracowników
Już dziś wiele firm oferuje w ramach benefitów pracowniczych karnety na siłownię, bilety na basen, a w ostatnich miesiącach także konsultacje psychologiczne. Logiczne zatem wydaje się uzupełnienie takiego „pakietu zdrowotnego” możliwością spersonalizowania diety z ekspertem. Jak pokazują zaprezentowane badania, takie działania nie są pozbawione sensu i mogą skutkować wzrostem zaangażowania pracowników i lepszą atmosferą w zespole.
Indeks górny Źródło: Wnioski pochodzą z badania „Does a healthy lifestyle matter? A daily diary study of unhealthy eating at home and behavioral outcomes at work” przeprowadzonego przez naukowców z North Carolina State University i opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Journal of Applied Psychology” z 23 marca 2021 roku. Indeks górny koniecŹródło: Wnioski pochodzą z badania „Does a healthy lifestyle matter? A daily diary study of unhealthy eating at home and behavioral outcomes at work” przeprowadzonego przez naukowców z North Carolina State University i opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Journal of Applied Psychology” z 23 marca 2021 roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE » » »
Benefity mają sens, gdy odpowiadają potrzebom pracowników
Słowo benefit pochodzi z języka łacińskiego i powstało z połączenia 2 słów: bene - dobrze, facere - czynić. Najogólniej mówiąc, benefity to dodatkowe świadczenia, korzyści oferowane pracownikom przez pracodawcę. Benefity najczęściej stanowią dodatek pozapłacowy do wynagrodzenia zasadniczego.
Pięć typów ludzi, którzy pomogą ci uporać się z toksycznymi współpracownikami i uniknąć niepotrzebnego stresu
Praca w dużej organizacji często jest stresująca, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z toksycznymi relacjami oraz stresującymi sytuacjami. Przedstawiamy kilka sposobów na przekształcenie miejsca pracy w oazę spokojnej pracy i rozwoju.
Czego warto nauczyć się od Odyseusza, czyli jak wytrwać w postanowieniach noworocznych
Praca nad sobą – zarówno w kontekście zawodowym, jak i osobistym – wymaga wytrwałości i silnej woli. Każde, nawet najlepsze postanowienie, z czasem jednak słabnie, ale na szczęście możemy je wzmocnić za pomocą prostego wybiegu – kontraktu Odyseusza.