Credit Agricole przekaże 600 tys. złotych na konto Polskiej Misji Medycznej. Bank wprowadził też darmowe przelewy do Ukrainy, bezpłatne usługi dla klientów narodowości ukraińskiej oraz w wielu wymiarach pomaga ukraińskim pracownikom Credit Agricole.
Na czym polega pomoc?
Bank wprowadził darmowe przelewy do Ukrainy, bezpłatne usługi dla klientów narodowości ukraińskiej, a także w wielu wymiarach pomaga ukraińskim pracownikom. Polskie spółki należące do Grupy Credit Agricole przekażą też 600 tysięcy złotych na konto Polskiej Misji Medycznej. Darowizna zostanie przekazana na pomoc medyczną w Ukrainie.
Bank Credit Agricole uprościł procedurę otwierania rachunków dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Obecnie do potwierdzenia tożsamości wystarczy jedynie paszport. Klienci ukraińscy nie płacą nic za prowadzenie rachunku oraz za wydanie karty bankomatowej. Uproszczone zostały także procedury restrukturyzacji kredytu dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych musieli zawiesić swoją działalności zawodową. Ponadto bank zrezygnował z pobierania opłat za przelewy pieniężne wysyłane na Ukrainę.
Na stronie www została utworzona specjalna strona w języku ukraińskim z najważniejszymi informacjami dla klientów. Bank udostępnił również infolinię w języku ukraińskim (tel. 71 799 71 14, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 10‑18). W najbliższym czasie we wszystkich oddziałach banku będą dostępne zdalne tłumaczenia języka ukraińskiego i ukraińskiego języka migowego na język polski.
Dodatkowe działania
Credit Agricole wspiera działalność wolontariacką – pracownicy banku otrzymali pięć wolnych, płatnych dni z przeznaczeniem na działania pomocowe dla obywateli Ukrainy.
Dodatkowo organizowane są bezpłatne webinary, na których psychologowie uczą, jak radzić sobie ze stresem i emocjami w sytuacji kryzysowej. Uruchomione zostało także pogotowie psychologiczne dla wszystkich pracowników narodowości ukraińskiej i ich rodzin. Na Facebooku uruchomiona została specjalna grupę, która ułatwia wymianę informacji na temat potrzeb i możliwości pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Pracownicy spółek Grupy EFL dołączyli do akcji kompletowania apteczek z podstawowymi lekami i opatrunkami dla uchodźców. Podejmowane są również oddolne inicjatywy wynikające z odruchów serca: udostępnienie samochodu chłodni regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, transport sieci rybackich dla ukraińskiego wojska, czy przekazanie apteczek samochodowych dla Polskiego Czerwonego Krzyża. Pracownicy banku Credit Agricole przyjmują uchodźców w swoich domach, a kilku także organizuje konwoje humanitarne z darami do Ukrainy.
Zrobimy wszystko, co w naszej mocy
Zostaliśmy postawieni wobec ogromnego wyzwania, jakim jest kryzys humanitarny spowodowany przez działania wojenne w Ukrainie. Ta wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowej solidarności i pomocy. Dlatego nie wahaliśmy się podjąć działań dla tych wszystkich obywateli Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju, tych, którzy uciekają przed wojną, a także tych, którzy od dawna mieszkają w Polsce i mają swoje rodziny na Ukrainie. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by choć trochę ułatwić im przetrwanie tego trudnego okresu.
Jean Bernard Mas, Senior Country Officer Credit Agricole w Polsce