W czasach wysokiej niepewności, której często towarzyszy strach o przyszłość, oczy pracowników zwracają się ku liderom. Oczekują, że staną oni na wysokości zadania i bezpiecznie przeprowadzą ich przez burzę.
Kiedy zdawało się, że po blisko dwuletniej pandemii COVID‑19 świat zaczyna wracać na stare, bardziej przewidywalne tory, wstrząsnęła nim kolejna zawierucha. Rosyjska agresja na Ukrainę postawiła nas w sytuacji dużej, być może nawet większej niż wiosną 2020 roku, niepewności. W takich czasach szczególnie potrzebujemy dobrego przywództwa.
Obejrzyj rozmowę redaktora prowadzącego MIT Sloan Management Review Polska, Pawła Góreckiego, z prof. Deborah Ancona z MIT Sloan School of Management i dowiedz się:
Czy zwinne przywództwo sprawdza się w niepewnych czasach?
Jakie zespoły w czasach niepewności zapewniają najlepszą wydajność?
Czy obecność lidera może wpłynąć na obniżenie stresu?
Wersja anglojęzyczna (English version):
Deborah Ancona – profesor zarządzania i studiów nad organizacją, założycielka MIT Leadership Center w MIT Sloan School of Management. Jej pionierskie badania zaowocowały stworzeniem koncepcji X‑Teams jako narzędzia napędzającego innowacje w dużych organizacjach. Prace Ancony koncentrują się również na koncepcji przywództwa rozproszonego oraz na opracowywaniu narzędzi, praktyk i modeli coachingu, które umożliwiają organizacjom wspieranie kreatywnego przywództwa na każdym poziomie.
Jest autorką książki X‑Teams: How to Build Teams That Lead, Innovate, and Succeed (wydanej nakładem Harvard Business School Press) oraz powiązanego artykułu In Praise of the Incomplete Leader opublikowanego w „Harvard Business Review”.