Odkąd pamiętasz towarzyszy Ci zaburzona samoocena? Nie wierzysz, że możesz odnieść sukces na płaszczyźnie prywatnej, czy zawodowej? Nie pozwól, żeby brak samoakceptacji stał się przeszkodą na drodze ku spełnieniu najskrytszych marzeń, tylko trenuj pewność siebie każdego dnia. Jak być odważnym i konsekwentnie budować poczucie własnej wartości? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, dbając o samorozwój. Podpowiadamy, jak wyjść ze swojej strefy komfortu i wykonać krok naprzód!
Skąd bierze się brak pewności siebie?
Na obniżoną samoocenę (przejawiającą się na przykład: lękiem przed wystąpieniami publicznymi, wycofaniem, wstydem, brakiem asertywności, czy nadwrażliwością na krytykę) mają wpływ różne czynniki. Oto najpopularniejsze przykłady:
· negatywne przekonania na własny temat,
· stosunek do otaczającego świata,
· nadmierny perfekcjonizm,
· złe doświadczenia z przeszłości,
· destrukcyjne relacje rodzinne,
· ciągłe bycie poddawanym ocenie,
· toksyczne relacje,
· brak satysfakcji ze swojego życia,
· zaburzenia emocjonalne,
· porównywanie się z innymi,
· narażenie na długotrwały stres.
Jak ćwiczyć swoją pewność siebie?
Kluczowe w tym przypadku jest właśnie znalezienie źródeł takiego stanu, opracowanie spersonalizowanego planu oraz podjęcie odpowiednich działań ukierunkowanych na rozwiązanie opisywanego problemu. Choć trzeba mieć świadomość, że ten proces wymaga czasu, wysiłku i uzbrojenia się w cierpliwość. Przepracowanie zgromadzonych przez lata doświadczeń nie następuje z dnia na dzień.
Podstawowym składnikiem przepisu na to, jak być pewniejszym siebie jest regularny trening tej niezwykle ważnej umiejętności. Zacznij od porozmawiania z kimś zaufanym (przyjacielem, czy członkiem rodziny). W następnej kolejności pozbądź się wewnętrznego krytyka, zmień fałszywe przekonania na swój temat oraz zaakceptuj swe wady i zdecyduj się nad nimi popracować. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Zrób listę kluczowych zalet, aby przekonać się, że dysponujesz wieloma wartościowymi mocnymi stronami. Pozwól sobie popełniać błędy – to naprawdę nic złego, a może okazać się cenną lekcją. Sposobem na wzmocnienie pewności siebie jest także udanie się na psychoterapię.
Co dodaje pewności siebie?
Jak stać się pewnym siebie bez dokonywania życiowej rewolucji, tylko za pomocą metody „małych kroczków”? Możliwości jest co najmniej kilka. Jako przykłady warto wskazać: uśmiechanie się, celebrowanie sukcesów, czerpanie radości z drobnostek, otwarcie się na spontaniczność, stosowanie technik relaksacyjnych, stawianie granic w relacjach interpersonalnych oraz staranne dobieranie towarzystwa i przebywanie wśród ludzi, którzy dobrze Cię traktują. Ponadto staraj się kontrolować swoje myśli i kładź się spać z pozytywnym nastawieniem – na koniec każdego dnia przypomnij sobie choć jedną miłą rzecz, jaka Cię spotkała, a potem okaż za nią swoją wdzięczność. Oddaj się też jakiemuś hobby, które odwróci Twoją uwagę od ewentualnych zmartwień. Powodzenia w rozwijaniu samooceny!