Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Jak zostać liderką? 7 porad dla kobiet, które chcą rozwijać karierę menedżerską

· · 4 min
Jak zostać liderką? 7 porad dla kobiet, które chcą rozwijać karierę menedżerską

Jak przebić szklany sufit i zaistnieć w świecie biznesu? Od czego powinna zacząć aspirująca liderka? Obecnie kobiety na stanowiskach menedżerskich pełnią równie ważną rolę co mężczyźni, a w dodatku posiadają cechy, które szczególnie je wyróżniają. Prawdziwa liderka powinna być pewna siebie, potrafić zarządzać swoim zespołem, łagodzić sytuacje kryzysowe oraz mieć cel i wizję, aby dalej rozwijać firmę i piąć się do góry. Poniżej znajdziesz 7 porad, które pokażą Ci od czego zacząć, aby rozwijać się jako menedżerka.

Pierwsze kroki w nowej roli zawsze bywają trudne. Mierzymy się z zadaniami, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności, a w trakcie odkrywamy nasze silne i słabsze strony. Aby efektywnie działać, warto ustalić krok po kroku do czego właściwie dążymy. Z tego powodu przedstawiamy najważniejsze rady, które warto wcielić w swoje życie, by stać się kompetentną liderką.

7 najważniejszych porad dla kobiet w biznesie

Od czego powinnaś zacząć na początku kariery? Na co zwrócić uwagę i gdzie szukać wsparcia? Poniżej znajdziesz parę wskazówek, jak rozwinąć pewność siebie, jak być asertywnym oraz jak osiągać wyznaczane cele.

Postaw sobie cele

Zacznij od planu! Poświęć chwilę i zastanów się, dlaczego tak właściwie chcesz być liderką. Uporządkowanie myśli i spisanie ich wszystkich na kartce zwiększa szanse na to, że rzeczywiście je wcielisz w życie. Wypisz sobie w punktach, jakie masz cele zawodowe, jak możesz do nich dążyć, czy posiadasz odpowiednie kompetencje, czy powinnaś nauczyć się czegoś nowego oraz zastanów się, jakie wartości chcesz wnosić do zespołu i firmy jako liderka. Możesz spróbować spojrzeć na swój plan z boku – odwróć role i zastanów się, czego Ty byś oczekiwała od swojego menedżera i stań się liderką, za którą Ty sama byś podążyła.

Pogłębiaj swoją wiedzę

Dokształcaj się! Jak już wyznaczysz sobie plan działania oraz będziesz znała swoje silne i słabe strony, to możesz zacząć dążyć do uzupełniania swojej wiedzy z poszczególnych dziedzin. Aby coś osiągnąć, trzeba na to zapracować. Obecnie rynek nie oferuje jeszcze zbyt wielu kursów dla kobiet związanych z zarządzaniem, jednakże jednym z dostępnych szkoleń jest Woman Leadership Academy™, które pomoże ci odnaleźć swoją drogę w karierze oraz swoją kobiecą siłę. Od siebie możemy dodać, że warto skupić się na umiejętnościach komunikacyjnych, wyrażania swoich myśli jasno i zdecydowanie, oraz budowania relacji z zespołem.

Kto pyta nie błądzi

Nie bój się pytać i prosić o rady – śmiało korzystaj ze wsparcia bardziej doświadczonych osób, które na pewno z chęcią podzielą się swoją wiedzą. Może u Ciebie firmie jest osoba, która zostanie Twoim mentorem? Warto wysłuchać cennych wskazówek oraz dowiadywać się o błędach, jakie popełniali Twoi koledzy na początku kariery i jak ich unikać. Nie musisz wszystkiego robić sama – warto korzystać ze wsparcia, zwłaszcza na początku kariery i wyrażać chęć do rozwoju! Staraj się czerpać inspirację z każdego spotkania czy rozmowy, gdyż mogą się one okazać wartościowe. Przy okazji rozwiniesz sieć kontaktów biznesowych, które przydadzą Ci się w przyszłości. Zobaczysz, że w trakcie nauki będziesz zdobywać pewność siebie oraz samodzielność.

Wyraź chęć do działania

Wykaż inicjatywę i zgłaszaj się do projektów, w których możesz wykazać się swoimi liderskimi kompetencjami. Porozmawiaj z szefem i działem HR o swoich planach rozwoju, zaplanowaniu Twojej ścieżki kariery oraz o ewentualnym wsparciu, jakie mogłabyś otrzymać od firmy. Na pewno zostaniesz doceniona za chęć rozwoju i podniesiesz tym również swoją pewność siebie! Pracownicy, którzy aktywnie poszukują możliwości poprawy procesów, wprowadzają nowe pomysły i angażują się w projekty, mogą przyczynić się do tworzenia innowacyjnej i dynamicznej kultury organizacyjnej. Przy okazji sprawdzisz, jak odnajdujesz się w tej roli, nad jakimi umiejętnościami musisz jeszcze popracować oraz jakie wyzwania Cię czekają na takim stanowisku.

Metoda prób i błędów

Nie bądź dla siebie zbyt wymagająca. Bycie liderem to proces, który drogą prób i błędów prowadzi do sukcesu – nikt nie rodzi się świetnym menedżerem. Każdy od czegoś zaczynał i był w tym samym miejscu co Ty, bądź zatem dla siebie wyrozumiała. Twój zespół doceni szczerość, autentyczność i to, że potrafisz przyznać do błędu. Jednak nie traktuj tego jako wymówki i pamiętaj, że bycie liderką wiąże się ze stałą nauką i pokonywaniem przeszkód. Gdy mówisz „nie wiem”, dodaj „nie wiem, ale chcę się nauczyć”. Nie zniechęcaj się, gdy jeden projekt Ci nie wyjdzie bądź zostaniesz skrytykowana – wyciągnij z tego wnioski i w przyszłości postaraj się poprawić. Nie musisz być doskonała, aby odnieść sukces. Pamiętaj – człowiek najlepiej uczy się na błędach. Każdy je popełnia, nawet menedżerzy z wieloletnim doświadczeniem.

Odważ się i stawiaj na swoje

Asertywność nie wiąże się jedynie z umiejętnością odmawiania i mówienia „nie”. Osoby asertywne potrafią w jasny sposób wyrażać swoje myśli, uczucia oraz potrzeby, jednocześnie szanując poglądy innych osób. Praca nad swoją asertywnością pomoże Ci efektywniej określać własne cele i do nich dążyć. Nauczysz się, jak klarownie i stanowczo wyrażać swoje zdanie, jak przyjmować krytykę oraz jak komunikować swoje uwagi. Dzięki temu rozwiniesz samoświadomość, pewność siebie oraz podniesiesz swój autorytet w organizacji. Pamiętaj jednak, że Twoje zdanie jest równie ważne jak innych – nie zamykaj się jedynie na swoje pomysły, tylko wysłuchaj również, co Twoi pracownicy mają do powiedzenia. Dobra liderka cechuje się otwartością i z chęcią bierze pod uwagę zdanie pozostałych osób. Dzięki temu poprawisz komunikację w organizacji oraz zbudujesz przyjazne środowisko, w którym każdy czuje się ważny.

Nie zapomnij o swoim zdrowiu!

I najważniejszy punkt, który pozwoli Ci efektywnie dążyć do celu – pamiętaj o równowadze między pracą a życiem prywatnym! Nic nie jest ważniejsze od zdrowia psychicznego i fizycznego, pamiętaj zatem, aby odpoczywać, spędzać czas z bliskimi oraz rozwijać swoje prywatne pasje. Pogodzenie tych dwóch sfer życia sprawi, że będziesz miała więcej motywacji do działania oraz odczuwała większą satysfakcję na obu tych polach. Wypalenie zawodowe często jest wynikiem złego work‑life balance. Jeśli nie masz czasu o siebie zadbać, to powinnaś dostosować swoją pracę tak, aby móc wygospodarować chwilę dla siebie. Nie tylko Ty na tym zyskasz, ale także Twój zespół. Wytwarzaj pozytywną energię i taką przekazuj dalej. Dobry nastrój udzieli się każdemu pracownikowi, a przy okazji będziesz stanowić dla nich dobry przykład!

Jakie kursy i szkolenia dla kobiet wybrać?

Temat kobiet w biznesie staje się coraz bardziej popularny, a rynek powoli dostosowuje się do zachodzących zmian. Z tego powodu pojawia się coraz więcej szkoleń i kursów dla kobiet, z których mogą one czerpać wiedzę i na ich podstawie rozwijać swoje kompetencje menedżerskie. Jeśli zatem zależy Ci na przełamaniu stereotypów, chcesz nauczyć się jak dążyć do celu i nie bać się wyrażać swojego zdania oraz pragniesz budować mocną pozycję w firmie, to szkolenie Woman Leadership Academy™ pozwoli Ci rozwinąć skrzydła. Zbudujesz swoją markę osobistą, określisz misję, zdobędziesz kompetencje liderskie oraz strategię przywództwa. Spotkasz się z wieloma inspirującymi liderkami, które zmotywują Cię do działania i opowiedzą o swojej drodze na szczyt. Natomiast jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w karierze i szukasz swojej drogi, to szkolenie First‑Time Manager™ pomoże Ci odnaleźć się nowej roli i zebrać podstawową wiedzę na temat zarządzania zespołem. Zapewnij sobie dobry start w nowej roli i przekonaj się, że świetnie do tego pasujesz!