Jak radzić sobie ze złożonością zagadnień, które trafiają na biurko lidera? Jak wyciszyć myśli po wyczerpującym fizycznie i mentalnie dniu? Jak odreagowywać stres w mądry i zdrowy sposób? W kolejnej odsłonie Sekretów Mistrzów Karol Sadaj, Country Manager Aion Banku w Polsce, opowiada o swoim podejściu do pracy i czasu wolnego.
„Kreowanie oferty to nie jest dzień dziecka, czyli co bym zrobił, gdybym mógł wszystko. Im bardziej jesteś zaangażowany w ten proces, tym wyraźniej widzisz piętrzące się ograniczenia. Trzeba się zdecydować na najlepszy miks rzeczy, które jesteś w stanie zapewnić klientom, uwzględniając ograniczenie regulacyjne i organizacje” – zdradza swój przepis na udaną ofertę Karol Sadaj, kolejny gość podcastu Sekrety Mistrzów.
Jego kariera nie należy do tych typowych, choć nieco typowo się zaczęła. Jako świeżo upieczony absolwent zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Gdańskim zaczął pracować w dziale marketingu PepsiCo, potem zmienił branżę i przeszedł do Philipa Morrisa. Następnie dokonał dużego zwrotu w karierze i spróbował swoich sił w start‑upach. Zaliczył epizody w Uberze, Google’u czy Revolucie. W tym ostatnim w dwa lata udało mu się zwiększyć liczbę polskich użytkowników z 40 tys. do ponad miliona.
Teraz rozwija nowy, w pełni cyfrowy, Aion Bank, który w Polsce zadebiutował w sierpniu 2021 roku. Jak przyznaje w Sekretach Mistrzów tworzenie takiego przedsięwzięcia, nawet bez fizycznych oddziałów, nie należy do zadań łatwych i szybkich. Mimo to nasz gość znajduje czas na rozwój duchowy i fizyczny. Czyta książki, spaceruje z czworonogiem, trenuje, gra w gry komputerowe. Co pomaga mu radzić sobie ze złożonością wyzwań, z którymi mierzy się na co dzień?
Oto sprawdzone lekarstwo na gonitwę myśli
W biblioteczce Karola Sadaja próżno szukać książek biznesowych. Gość Sekretów Mistrzów woli te beletrystyczne, a od biznesowych – jak sam przyznaje – stroni. Ostatnio czytał nagrodzoną Nike książkę pt. Najlepsze miasto świata, która opisuje historie ludzi, którzy odbudowywali Warszawę po drugiej wojnie światowej.
„Ci ludzie przyjechali do Warszawy, pracowali bez wynagrodzenia, często nawet bez miejsca do spania tylko po to, by odbudować miasto. Mieli do czynienia z niemal doszczętnie zburzonym miastem i zastanawiali się, jak je odbudować, jak powinno wyglądać. Gdy myślimy o tej historii mamy przed oczami wyrafinowane spotkania w przepięknych salach, dyskusje jak w Sukcesji na temat następnych kroków, a w rzeczywistości bohaterowie książki mieszkali w pustostanach i całymi dniami pracowali” – dzieli się przemyśleniami z lektury Sadaj, dla którego czytanie stanowi małą codzienną przyjemność, ale też sposób na odpoczynek i odcięcie myśli od tego, co w pracy.
Przede wszystkim – sen
Gość Sekretów Mistrzów nie ma tajemnych sposobów, które pozwalają mu z sukcesem realizować cele biznesowe. „Wiele razy czytałem artykuły typu 7 porad człowieka sukcesu o tym, że należy wstać o 6 rano, umyć zęby, zjeść awokado, 30 minut pomedytować, a później wyjść do biura. Nigdy nie umiałem tak żyć. Nie jestem tak uporządkowany” - zdradza. Ale jest jedna rzecz, której stara się nie odpuszczać i o którą szczególnie dba. To sen. Dba więc, by był regularny i efektywny.
Zdaniem Sadaja wyzwaniem dzisiejszego lidera nie jest ułożenie sobie dnia pracy, którego rytm w jego wypadku wyznaczają kolejne spotkania z zespołem czy potencjalnymi kontrahentami. Wyzwanie stanowi przełączanie się pomiędzy rożnymi kontekstami i nawigowanie pośród złożoności. „W pewnym momencie masz dużo różnorodnych tematów. Każdy, kto przychodzi do ciebie z problemem, oczekuje klarownej decyzji, a przy dużej złożoności nie ma prostych rozwiązań. Trzeba przeanalizować i omówić wiele opcji, co pochłania czas i energię” – zauważa Sadaj. W odzyskaniu energii po pracy, menedżerowi pomagają spacery z psem, półgodzinne drzemki i… filmiki o samochodach na YouTubie.
Ponadto nasz gość dba o zdrowie psychiczne i zachęca do świadomych działań w tym obszarze innych. „Cieszy mnie, że coraz częściej dyskutujemy o zdrowiu psychicznym. Sam przeszedłem terapię u psychologa. Poleciłbym to doświadczenie większości osób, które znam. Ale większość nie ma odwagi. Albo twierdzi, że to niewiele im da. Mnie dało, bo pomogło mi uporać się z emocjami. Gdy jest się na ciągle na adrenalinie, oczywiste sposoby odreagowania, które można zobaczyć po 22:00 w każdym większym mieście w Polsce, przestają działać”.
Wysłuchaj całej rozmowy z Karolem Sadajem z serii SEKRETY MISTRZÓW i dowiedz się m.in.:
jakie środowisko pracy najbardziej stymuluje do rozwoju i jak zadbać o to, by się w nim znaleźć,
jak budować markę osobistą – na czym się skupiać, skąd czerpać motywację, a skąd lepiej nie,
jak zarządzać zmianami na ścieżce zawodowej, kreując duże zwroty w karierze albo radząc sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami zmuszającymi do poszukiwań pracy.
Słuchaj podcastu SEKRETY MISTRZÓW.
Posłuchaj również podcastu z serii O BIZNESIE z Magdaleną Pasecką »
Fundusze private equity od kuchni. Rozmowa z Magdaleną Pasecką z Innova Capital
Jak działają fundusze inwestycyjne? Czym się kierują przy wyborze firm, w które inwestują? W jaki sposób budują wartość w spółkach portfelowych? W podcaście „ICAN Management Review” opowiada o tym Magdalena Pasecka, partnerka i dyrektorka finansowa w funduszu private equity Innova Capital.