Od 1 stycznia 2022 r. wszedł w życie Polski Ład, który zawiera wiele ważnych zmian dla przedsiębiorców. To rewolucja dla wielu firm, która będzie miała istotny wpływ na sytuację finansową większości z nich. Co istotne, zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, choć implementują wiele nowych ulg i preferencji podatkowych, to jednocześnie wprowadzają szereg obciążeń dla przedsiębiorców.
Jednymi z obowiązujących zmian są zmiany w podatku VAT, zasady funkcjonowania grupy VAT. Regulacje wprowadzają również KSeF (Krajowy System e‑Faktur), czyli system informatyczny, za pośrednictwem którego będą wysyłane i otrzymywane faktury w krajowych transakcjach pomiędzy polskimi podatnikami VAT.
Kolejne zmiany widoczne są w regulacjach CIT. Zmiany dotyczą podatku minimalnego, poboru WHT, PGK, opodatkowania reorganizacji. To również zmiany w limitowaniu kosztów finansowania dłużnego oraz opodatkowaniu ukrytej dywidendy.
Wprowadzenie Polskiego Ładu wymaga również reorganizacji procesów w zespole finansów. Wdrożenie nowych regulacji wymaga m.in.:
w zależności od decyzji podjętych w trakcie procesu analizy, przygotowania odpowiednich zgłoszeń do np. Urzędów Skarbowych;
kontaktu z dostawcą oprogramowania finansowo‑księgowego, w celu aktualizacji systemów do nowych regulacji, w przypadku systemów grupowych;
testowania nowych rozwiązań związanych z e‑fakturami;
wdrożenia narzędzi do kalkulacji nowych obowiązków, np. CIT‑u minimalnego;
wystąpienia o interpretacje indywidualne w sytuacjach, w których przepisy nie dają jasnej odpowiedzi na temat sposobów postępowania;
zebrania informacji w ramach grupy kapitałowej / wewnątrz organizacji dot. transakcji z podmiotami powiązanymi.
Wspomniane wyżej regulacje oraz wyzwania z tym związane omówiliśmy podczas webinarium Klubu CFO, którego gośćmi byli:
Ewa Ogłozińska, Expert Capital Markets, TMF Group Polska,
Janusz Błaszczuk, Dyrektor Departamentu Podatkowego, Bank Millennium
Wojciech Majkowski, partner, Doradztwo Podatkowe, Zespół ds. Podatku Dochodowego od Osób Prawnych, KPMG Poland, KPMG,
Urszula Wysocka, ekspert ICAN Institute, która poprowadziła spotkanie.
Zapraszamy do obejrzenia webinarium:
PRZECZYTAJ TAKŻE » » »
Czym jest Polski Ład i dlaczego budzi takie emocje?
Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Opiera się na pięciu fundamentach: niższych podatkach, sprawniejszej służbie zdrowia, rozwiązaniach dotyczących mieszkań dla obywateli, wyższych emeryturach i tworzeniu nowych miejsc pracy dzięki inwestycjom m.in. w infrastrukturę, transport, usługi publiczne i cyfryzację – czytamy w rządowym serwisie internetowym. Co to w praktyce oznacza dla polskich przedsiębiorców?