Transport odgrywa dziś kluczową rolę w organizacji pomocy dla osób przybywających do Polski z Ukrainy. PKP Intercity monitoruje zapotrzebowanie na składy pociągów wewnątrz kraju, wysyła pomoc humanitarną do Ukrainy i wprowadza darmowe przejazdy dla osób uciekających przed wojną.
Na czym polega pomoc?
Od 26 lutego obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii.
Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.
Dodatkowe działania
Już 25 lutego spółka wysłała do Przemyśla dwadzieścia wagonów, które wzmocniły połączenia jadące m.in. do Krakowa, Wrocławia czy Warszawy. W sprawie połączeń między Polską a Ukrainą oraz wzmocnień PKP Intercity pozostaje w stałym kontakcie z Kolejami Ukraińskimi.
PKP Intercity podjęło również współpracę z Ministerstwem Zdrowia. W sobotę we wczesnych godzinach porannych z Warszawy wyjechał pociąg sanitarny, który zestawiony jest z 10 wagonów. Część z nich została wyposażona w sprzęt medyczny i łóżka polowe, a część przewozi najpotrzebniejsze produkty, w tym suchy prowiant i koce dla uchodźców.
Dzięki współpracy z Kolejami Czeskimi dwa pociągi humanitarne trafiły z Bohumina do Przemyśla. Składały się z 13 wagonów, a na pokładzie znajdował się prowiant i koce. Spółka współpracuje także z władzami lokalnymi w strefie przygranicznej i centrum zarządzania kryzysowego w Przemyślu. W odpowiedzi na wzmożony ruch w tym regionie wprowadzone zostały dodatkowe dyżury pracowników, którzy kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów.
Wszyscy spieszymy z pomocą
Dziś wszyscy spieszymy z pomocą Ukrainie napadniętej przez Rosję. Także spółki skarbu państwa szybko włączyły się w akcję pomocową. Bardzo ważną rolę odgrywa PKP Intercity, pomagając w bezpiecznej ewakuacji ludności do Polski. Nasi kolejarze są w stałym kontakcie z przewoźnikiem ukraińskim i sąsiednimi kolejami. Spółka współpracuje również z władzami RP i lokalnymi w przedsięwzięciach, które mają zapewnić sprawną i kompleksową pomoc obywatelom Ukrainy. Tak właśnie należy rozumieć społeczną odpowiedzialność spółek skarbu państwa.
Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych