Przedsiębiorstwa mają dzisiaj dużo szerszy dostęp do technologii niż kilka lat temu. Te, którzy pozostają przy tradycyjnych sposobach działania, nierzadko spadają na dalsze pozycje. Natomiast firmy, które potrafią zaadaptować i świadomie korzystać z nowych rozwiązań, wysuwają się na prowadzenie i budują pozycję lidera. Przyjrzyjmy się zagadnieniu cyfrowej transformacji i jednemu z jej najważniejszych elementów – chmurze publicznej.
Co oznacza „cyfrowa transformacja”?
Cyfrowa transformacja (ang.: digital transformation) to angażowanie technologii cyfrowych do tworzenia nowych lub modyfikowania istniejących procesów biznesowych, kultury organizacyjnej czy sposobu zapewniania doświadczeń klienta tak, by podnieść wartość, wydajność czy zwiększyć poziom innowacyjności przedsiębiorstwa.
Cyfrowa transformacja może angażować różne obszary przedsiębiorstwa, takie jak:
wprowadzenie narzędzi usprawniających komunikację wewnętrzną i odpowiednia edukacja pracowników w kwestii ich obsługi,
umożliwienie dostępu do dokumentów firmowych z każdego miejsca, a nie jedynie z komputera firmowego w biurze (w myśl strategii remote‑first),
automatyczne odczytywanie potrzeb klienta na podstawie zachowań i generowanie spersonalizowanej oferty w serwisie e‑commerce,
automatyzacja powtarzalnych procesów związanych z obsługą infrastruktury firmowej.
Istotna rola chmury publicznej
Wydarzeniem, które przyczyniło się do rewolucji w biznesie, było udostępnienie rynkowi technologii chmurowych.
Chmura publiczna to globalna infrastruktura zarządzana przez dostawcę. Użytkownicy chmury mają dostęp do setek zaawansowanych usług bez konieczności kupowania własnego fizycznego sprzętu, instalacji jakiegokolwiek oprogramowania czy prowadzenia aktualizacji lub prac konserwacyjnych. Mogą korzystać z tych samych technologii, których używają znane korporacje – Google, PayPal, Twitter – niezależnie, czy prowadzą średnią firmę, czy są początkującym startupem. Opłata za usługi chmurowe jest naliczana w modelu pay‑as‑you‑use, czyli za rzeczywiste zużycie, dzięki czemu rozwiązanie jest skalowalne, a koszty elastyczne.
Wśród najpopularniejszych dostawców usług chmurowych znajduje się Google. Gigant udostępnia te same technologie, które wykorzystuje do budowy i rozwoju własnych projektów: wyszukiwarki Google Search, mechanizmów Google Ads, Asystenta Google, Map, Tłumacza czy do komunikacji wewnętrznej pomiędzy pracownikami korporacji.
W Google Cloud do dyspozycji mamy ponad 200 usług chmurowych, między innymi:
bezpieczną i wygodną w obsłudze skrzynkę firmową Gmail,
dysk w chmurze – przestrzeń indywidualną oraz dyski współdzielone dla zespołów,
platformę do wideokonferencji z możliwością prowadzenia webinarów, lekcji zdalnych czy burz mózgów,
edytory plików tekstowych online, arkusze kalkulacyjne czy prezentacje z możliwością zespołowej edycji w czasie rzeczywistym,
wachlarz maszyn wirtualnych, od lekkich serwerów dla stron internetowych i aplikacji mobilnych, do VM‑ek o wysokiej specyfikacji dedykowanych obliczeniom równoległym czy trenowaniu modeli ML,
bezserwerowe platformy umożliwiające szybsze tworzenie i publikowanie aplikacji z zautomatyzowaną obsługą całej infrastruktury,
relacyjne i nierelacyjne bazy danych w chmurze oraz hurtownie danych dla analizy Big Data,
środowiska do obsługi aplikacji w kontenerach oraz orkiestracji klastrów Kubernetes,
platformę dla rozwoju projektów Internet of Things,
gotowe modele sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego.
Kim jest partner Google Cloud?
Samodzielne przejście przez proces cyfrowej transformacji nie jest proste. Dlatego, żeby szybciej i bardziej efektywnie zaadaptować nowe technologie, dostawcy usług rozwijają siatkę lokalnych firm partnerskich. Również Google prowadzi program partnerski, który wspiera sprzedaż, prawidłową obsługę i rozwijanie pełnego potencjału proponowanych usług. Firmy partnerskie znajdują się na całym świecie i pośredniczą między Google a klientami końcowymi, korzystającymi z usług chmurowych. Żeby otrzymać i zachować status partnera Google Cloud, organizacja musi stale poszerzać kompetencje chmurowe i potwierdzać je w procesie certyfikacji.
Partnerem Google Cloud na obszar Europy Środkowo‑Wschodniej jest FOTC – firma z główną siedzibą we Wrocławiu i oddziałami w Rumunii, Bułgarii, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Od momentu otrzymania statusu oficjalnego partnera w 2014 roku firma wsparła ponad 2000 organizacji z Polski i zagranicy w efektywnym wdrożeniu i wykorzystaniu usług chmurowych Google poprzez dobór narzędzi, zaplanowanie i przeprowadzenie migracji, realizację szkoleń oraz bieżące wsparcie merytoryczne i techniczne.
Segmenty, które wspiera lokalny partner Google Cloud
Google Cloud tworzy rozwiązania dedykowane poszczególnym branżom, tak by każda firma mogła szybciej sięgać po efektywne narzędzia chmurowe. FOTC specjalizuje się w prowadzeniu wdrożeń i obsłudze organizacji z segmentów:
małych i średnich przedsiębiorstw,
organizacji edukacyjnych,
instytucji publicznych i rządowych,
retailu i e‑handlu,
gamingu,
organizacji z branży ochrony zdrowia.
Małe i średnie przedsiębiorstwa
Firmy mogą znacznie usprawnić przepływ komunikacji dzięki pakietowi aplikacji biznesowych Google Workspace. FOTC wspiera organizacje w doborze odpowiedniego pakietu oraz prawidłowej implementacji, uwzględniającej nie tylko migrację dotychczasowych dokumentów czy korespondencji, ale też szkolenia pracowników i administratorów.
Firmy, które budują lub rozwijają własne produkty technologiczne – serwisy www, aplikacje, systemy korporacyjne – skorzystają ze współpracy z partnerem w kwestii opracowania architektury chmurowej i migracji obecnego produktu. Współpraca przełoży się na pełniejsze i bardziej świadome wykorzystanie możliwości zarządzanych usług chmurowych, a co za tym idzie, szybsze tworzenie aplikacji.
Edukacja
Partner dysponuje nie tylko wiedzą dotyczącą oprogramowania w chmurze, ale też fizycznym sprzętem, które może wesprzeć lekcje zdalne czy posłużyć jako wyposażenie sal informatycznych. Komputery Chromebook z systemem ChromeOS ułatwiają bezpieczną edukację online. Wystarczy szkolne konto Google, by otrzymać dostęp do aplikacji Google Workspace for Education czy platformy Classroom. Partner Google Cloud prowadzi konfigurację sprzętu oraz wspiera administratorów i nauczycieli w korzystaniu z narzędzi chmurowych.
Instytucje publiczne i rządowe
Usługi Google Cloud są cyklicznie poddawane niezależnym audytom, weryfikującym zgodność z regulacjami prawnymi i bezpieczeństwa. Dokumenty i korespondencja w chmurze Google będą bezpieczne – Dysk posiada liczne zabezpieczenia, zarządzanie dostępem jest łatwe w obsłudze, a skrzynka pocztowa Gmail posiada wbudowane mechanizmy ochrony przed wyłudzeniami. Warto, by na etapie wdrożenia był obecny partner Google Cloud, który zadba o prawidłową konfigurację środowiska.
Retail i e‑handel
Ogromna część sprzedaży odbywa się obecnie za pośrednictwem internetu, dlatego wiele przedsiębiorstw handlowych decyduje się na inwestycję w nowe technologie. Usługi maszyn wirtualnych Google Cloud Platform pozwalają zapewnić skalowalność serwisu e‑commerce tak, by każdy gość został bez problemu przyjęty w e‑sklepie. Chmura Google oferuje też gotowe usługi dedykowane e‑sklepom – między innymi inteligentny silnik rekomendacji Recommendations AI, który analizuje zachowanie użytkownika i serwuje mu spersonalizowaną ofertę w czasie rzeczywistym.
Gaming
Partner Google Cloud wesprze twórców gier w budowie globalnej infrastruktury o najwyższym poziomie dostępności i minimalnym opóźnieniu. Płynną rozgrywkę pozwolą zapewnić serwery gier multiplayer oraz odpowiedni dobór usług o SLA nie niższym jak 99,99%. Ponadto firmy rozwijające gry mobilne mają do dyspozycji usługi platformy Firebase, które można poszerzyć o możliwości GCP oraz inne produkty Google, między innymi dedykowane analizie zachowań użytkowników czy monetyzacji produktu.
Ochrona zdrowia
Przedsiębiorstwa z branży medycznej oraz startupy łączące healthcare z technologią mogą liczyć na wsparcie partnera przy doborze i prawidłowej konfiguracji usług chmurowych. Google Cloud oferuje rozwiązania wspierające kooperację pracowników dzięki narzędziom Google Workspace, a w portfolio Google Cloud Platform twórcy aplikacji znajdą gotowe modele sztucznej inteligencji, które umożliwią, przykładowo, przeprowadzenie wstępnej diagnozy pacjenta przed skierowaniem do odpowiedniego specjalisty. Wszystkie usługi Google Cloud spełniają wymogi ustawy feredajnej HIPAA oraz rozporządzenia RODO.
FOTC – twój partner w podróży do Google Cloud
Cyfrowa transformacja nie odbywa się z dnia na dzień – to proces, niekiedy zawiły, skomplikowany, niepotrzebnie się przeciągający, w realizację którego jest zaangażowana cała organizacja. Dlatego, by nie prowadzić zmiany kosztem efektywności pracowników, należy dobrze poznać narzędzia, zaplanować strategię i prawidłowo ją zrealizować. W tym nieocenione okazuje się wsparcie partnera – firmy, która zna realia lokalnego rynku, posiada certyfikowanych specjalistów i nierzadko reaguje na problemy i zgłoszenia dużo szybciej niż sam dostawca usług.
FOTC, jako oficjalny partner Google Cloud, zapewnia ponadto wsparcie finansowe pod postacią zniżek na usługi chmurowe czy możliwości pokrycia części kosztów utrzymania infrastruktury w okresie prowadzenia migracji do chmury. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.