Po kilku tygodniach poszukiwań i przeselekcjonowaniu prawie 100 zgłoszeń ogłoszono listę finalistów tegorocznej edycji konkursu na Anioła Biznesu Roku 2020. W tym gronie znaleźli się przedsiębiorcy, menadżerowie, a nawet założyciele startupów. Ta różnorodność pokazuje, jak odmienne mogą być ścieżki kariery polskich inwestorów anielskich.
Aniołowie biznesu, prywatni inwestorzy, którzy inwestują swoje pieniądze, czas, wiedzę i kontakty w firmy na wczesnym etapie rozwoju, potrafią mieć kluczowy wpływ na pomyślny rozwój startupu. Mimo iż szacuje się, że w Polsce aktywnych jest około 100 – 200 aniołów, doświadczenia amerykańskie i europejskie pokazują jak ważną pełnią rolę.
Sukcesy startupów, w które zainwestowali finaliści głównej kategorii konkursu Business Angel of the Year 2020 są tego potwierdzeniem. W tej grupie znaleźli się:
Wojciech Faszczewski – Prezes Zarządu Coloplast Business Centre w Szczecinie. Inwestował m.in. w BioCatch, Prosoma i OpenMed. Promotor ekosystemu startupowego w województwie zachodniopomorskim.
Paweł Kastory – CEO DDB Group Polska. W 2020 roku uczestniczył znacznej rundzie finansowania dla Cosmose AI. Wśród startupów, które wspiera są ClauseMatch, Nethone i BotGuard.
Wiktor Namysł – Partner w McKinsey & Company. Jego ostatnie inwestycje obejmują Booksy, DocPlanner, Preply, Omnipack, POSBistro i LocalBini. Trzy startupy z jego portfela wskazywane są jako kandydaci na pierwszego polskiego jednorożca.
W byciu Aniołem Biznesu bardziej niż zasobność portfela liczy się faktyczne wsparcie i wpływ na rozwój startupów: ich sukcesy i osiągnięcia. To właśnie tych cech szukaliśmy, analizując tegoroczne zgłoszenia. – podkreśla Robert Ługowski, członek Kapituły Konkursu oraz założyciel Cobin Angels, organizatora konkursu.
Naszym celem jest promocja zaangażowanych mentorów biznesowych i to liczy się dla nas bardziej niż wielkość dokonanych transakcji. Szukamy wzoru i inspiracji dla innych. Tegoroczni finaliści wnoszą w ekosystem swoją wiedzę, doświadczenie i nieocenione wsparcie.
Za wybór krótkiej listy finalistów odpowiada Kapituła, składająca się z przedstawicieli partnerów konkursu i zwycięzców poprzednich edycji. W jej skład weszli: Wojciech Kostrzewa – przewodniczący, Jerzy Brodzikowski, Marek Ignor, Aleksander Janiszewski, Maciej Kawecki, Piotr Kędra, Tomasz Łasecki, Robert Ługowski, Ewa Małyszko, Paweł Michalski, Dagmara Nickel, Wojciech Niesyto, Dawid Urban i Maciej Witucki.
W kolejnej kategorii znaleźli się początkujący aniołowie biznesu, którzy pierwszą tefgo typu inwestycję zrobili w 2020 roku. O nagrodę Debiutanta Roku powalczą:
Mirosław Janik – zanim został aniołem biznesu, sam założył kilka firm. Świetnie rozumie problemy, z którymi borykają się founderzy. Ekspert w dziedzinie startupowych ICO.
Marcin Tchórzewski – wśród jego inwestycje są m.in. Jutro Medical i Listny Cud. Znany jest również z założenia Coders Lab, pierwszej polskiej szkoły programowania.
Paweł Woźniak – koncentruje się na startupach z branży healthcare i life sciences, zainwestował m.in. w KSM Vision i Hashiona.
Zaangażowani aniołowie biznesu mają wpływ nie tylko na pojedyncze startupy – ich działania mogą wspierać rozwój całego ekosystemu. Stąd w tym roku przyznana zostanie również Nagroda Ekosystemu. Zwycięzcę tej kategorii wyłoni publiczne głosowanie, w którym biorą udział założyciele startupów, inwestorzy oraz inne zainteresowane osoby.
Wśród szóstki finalistów, trendsetterów, którzy kształtują polski ekosystem startupowy, znaleźli się: Tomasz Ciąpała, Robert Ditrych, Ela Kozera, Ola Lazar, Maciej Noga i Paweł Zylm. Głosowanie trwa do 10 lutego poprzez ten formularz.
Wszystkie trzy nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 lutego w CIC Warsaw. Dostęp on‑line do wydarzenia możliwy jest pod tym linkiem.