Artur Kaźmierczak
Dyrektor Grupy Human Capital Deloitte.
Czy każdy powinien wiedzieć, ile zarabiasz?
Dużo się ostatnio mówi w Polsce i na świecie o wynagrodzeniach. Zawsze się mówiło, mimo że podobno pieniądze szczęścia nie dają. Ostatnio jednak mówi się więcej: o wynagrodzeniach działaczy związkowych, członków zarządów, przeciętnych pracowników. I ich wzajemnych relacjach.
Zmiany w sposobach wynagradzania zarządów polskich firm
Z badań przeprowadzonych przez PwC wynika, że systemy wynagrodzeń zarządów polskich firm są coraz bardziej elastyczne, a poziom wypłat w większym stopniu uzależniony od wyników, czyli lepiej powiązany z interesami i sytuacją właścicieli. Równocześnie nasila się tendencja do uzależniania wysokości uposażenia
od wielkości zarządzanej firmy i stopnia skomplikowania biznesu.
Szok kulturowy, czyli budowanie relacji biznesowych na egzotycznych rynkach
Coraz więcej polskich firm rozszerza swoją działalność na nowe, nieraz bardzo egzotyczne, rynki. Często instynktownie i na własną rękę szukają biznesowych kontaktów i możliwości współpracy. Na miejscu muszą zmierzyć się z lokalnymi zasadami i zwyczajami nie tylko biznesowymi, ale także kulturowymi i religijnymi. Mimowolnie wchodzą na grunt, na którym nie zawsze czują się pewnie i bezpiecznie. Ryzykują niepowodzeniem swoich przedsięwzięć, jeśli nie uda im się nawiązać właściwych relacji z lokalnymi przedsiębiorcami i firmami.
Czym naprawdę zajmuje się menedżer? Fakty i mity
Utrata kluczowych pracowników stanowi dziś poważne zagrożenie dla firmy. Nie da się już bowiem łatwo znaleźć odpowiednich ludzi na ich miejsce. Dlatego firmy powinny podjąć odpowiednie kroki, by skutecznie zabezpieczyć się przed kryzysem spowodowanym odejściem grupy czołowych pracowników.
Nie ignoruj zmian na rynku pracy
Zmiany, które głęboko zmieniły układ sił na polskim rynku pracy, wymagają strategicznego spojrzenia na zarządzanie pracownikami. Jest to wyzwanie nie tylko dla dyrektorów personalnych.