Jacek Siwicki
Prezes funduszu inwestycyjnego Enterprise Investors, który współpracował z około 100 przedsiębiorstwami oraz ich właścicielami i twórcami.
Ekspansja zagraniczna: rozwój organiczny czy budowa od podstaw?
Statystyki od lat wskazują na wzrost polskiego eksportu, jednak wiele dużych i średnich firm z rodzimym kapitałem wciąż koncentruje aktywność wyłącznie na rynku krajowym i nie myśli o ekspansji zagranicznej. Skąd biorą się obawy polskich przedsiębiorców i niechęć do wyjścia na rynki zagraniczne?
Jacek Siwicki: Większość przejęć firm nie daje oczekiwanych rezultatów
Dylemat, przed którym stanęli menedżerowie i udziałowcy TomLabu, jest często spotykany w firmach z portfela funduszy private equity, gdzie akcjonariusz finansowy poszukuje sposobów na relatywnie szybkie zwiększanie wartości spółki.
Jacek Siwicki: Ludzie, Czas i Finanse
Prezentowany przypadek firmy SlawWood, to przykład jednej z wielu sytuacji, w której grupa zarządzająca firmą czy też menedżerowie z zewnątrz otrzymują szansę stania się właścicielami firmy w drodze wykupu menedżerskiego.
Większa niepewność i trudniejszy dostęp do kapitału
Przedłużająca się niepewność, złożoność, wysychanie źródeł kapitału i wzrost roli regulacji – to nieodłączne cechy współczesnych realiów gospodarczych. Zwycięsko wyjdą z nich ci, którzy wykażą się solidną wiedzą, ciężką pracą i cierpliwością.
Dylemat, z którego można znależć wyjście
Polscy przedsiębiorcy nie zastanawiają się, czy lepiej mieć kawałek tortu na spółkę z inwestorem i być bogaczem, czy tylko ciasteczko na wyłączność i pozostać królem. Zazwyczaj kombinują, jak zachować dla siebie cały tort.
Fuzje i przejęcia: bilet do raju czy gwóźdź do trumny?
Fuzje i przejęcia nie cieszą się dobrą sławą w literaturze biznesu. Dlaczego?