O dobrym pakiecie wynagrodzeniowym mówimy wtedy, gdy właściciele przedsiębiorstwa autoryzują wypłatę wynagrodzenia z poczuciem dobrze zrealizowanej inwestycji. Wynagrodzenia menedżerskie to także ważna forma inwestowania w rozwój.
Wynagrodzenia menedżerów powinny odpowiadać oczekiwaniom inwestorów (obecnych i potencjalnych), czyli dawać im poczucie, że są skorelowane ze zwrotem z ich inwestycji w przedsiębiorstwo.
Pakiety menedżerskie znajdują się również w kręgu zainteresowania regulatorów (np. Komisji Nadzoru Finansowego, Rady Giełdy), władz podatkowych i ubezpieczeniowych. Wiele spółek podlega przecież nie tylko przepisom ogólnym, jak Kodeks spółek handlowych czy prawo podatkowe, ale także szczegółowym regulacjom branżowym i sektorowym, które ustawowo określają wynagrodzenia, jak na przykład w sektorze finansowym czy w spółkach państwowych lub samorządowych (tzw. nowa i stara ustawa kominowa). Wynagrodzenia nie mogą więc przekraczać górnych pułapów ustalonych przez przepisy.
Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów »
Ostatni warunek łączy się z emocjami. Wynagrodzenia menedżerskie często wyzwalają różne emocje u pracowników, klientów i kontrahentów, budzą zainteresowanie mediów i tak zwanych aktywistów. Nie powinny więc stać w rażącej sprzeczności z wynikami finansowymi przedsiębiorstw.
...