Po pojawieniu się pierwszych informacji o skutecznych szczepionkach na COVID‑19 nie łudziliśmy się, że oznacza to natychmiast powrót do normalności, zaś dużo zależeć będzie od tempa produkcji i dystrybucji preparatów. I choć mogłoby się wydawać, że skutkiem kolejnych lockdownów będą kolejki do szczepień, to – jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl – jedynie 31% ankietowanych chętniej aplikowałoby do firm, które gwarantowałoby wcześniejszy dostęp do zabiegu. Znacznie więcej, bo 79%, przeglądając oferty pracy zwraca uwagę czy oferowana jest możliwość pracy zdalnej.
Trwająca od ponad roku pandemia COVID‑19 wpłynęła nie tylko na poszczególne branże, czy organizację pracy, ale także na rodzaje benefitów oferowanych pracownikom przez przedsiębiorstwa. Pracodawcy coraz częściej zapewniają zatrudnionym konsultacje psychologiczne zamiast biletów do kina, czy karnetów na siłownię.
Jedynie 37% przepytanych pracowników spodziewa się opanowania pandemii do końca roku, a trzy czwarte uważa, że jeszcze przez kilka najbliższych lat jej skutki będą miały wpływ na dostępne na rynku oferty pracy. Podobna część ankietowanych jest zdania, że pandemia wprowadziła trwałe zmiany w sposobie wykonywanych obowiązków służbowych.
Indeks górny Źródło: Pracuj.pl Indeks górny koniecŹródło: Pracuj.pl
91% zatrudnionych chętnie zmieniłoby pracę
Połowa osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl, twierdzi, że ich sytuacja zawodowa w trakcie pandemii pogorszyła się. Mimo to jedynie 26,5% obawia się dalszego pogorszenia swojej sytuacji zawodowej. Co ważne, pracownicy częściej niż utraty pracy (31%), boją się zmiany warunków zatrudnienia na gorsze (40%), w tym obniżenia zarobków, większego napięcia zawodowego, niepewności oraz mniejszych możliwości zmiany pracy. Warto podkreślić, że aż 9 na 10 zatrudnionych jest otwarta na zmianę pracodawcy, w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy.
Indeks górny Źródło: Pracuj.pl Indeks górny koniecŹródło: Pracuj.pl
Pracownicy oczekują wzrostu wynagrodzeń i stabilności zatrudnienia
Najważniejsze kryteria pozostają od lat niezmienne: pracownicy przeglądający oferty przede wszystkim kierują się wysokością przyszłego wynagrodzenia (takiej odpowiedzi udzieliło 72% badanych) oraz stabilnością zatrudnienia (57%). Dwóch na trzech ankietowanych uważa, że obecnie znalezienie pracy będzie trudniejsze niż przed pandemią. Mimo to, aż 65% badanych szuka pracy w różnych branżach i jest gotowa się przekwalifikować.
Indeks górny Źródło: Pracuj.pl Indeks górny koniecŹródło: Pracuj.pl
Dane te pokazują, że nie tylko firmy przystosowały się do nowych warunków. Zmienili się także sami pracownicy, którzy zdają sobie sprawę z korekt, jakie pojawiły się w ciągu ubiegłego roku na rynku pracy. To dobra informacja, biorąc pod uwagę wyzwania, jakie czekają nas w najbliższych tygodniach i miesiącach. Wszystko wskazuje bowiem na to, że 2021 rok utrwali trendy, z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłych miesiącach.
Indeks górny Źródło: Wnioski pochodzą z najnowszego raportu Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy przygotowanego przez portal Pracuj.pl. Indeks górny koniecŹródło: Wnioski pochodzą z najnowszego raportu Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy przygotowanego przez portal Pracuj.pl.
PRZECZYTAJ TAKŻE (Premium) » » »
Wracamy do pracy
Natarcie • Odwrót • Adaptacja • Ponowne natarcie
Rozwiązanie problemu przeciążenia w pracy
Firmy wciąż narażają pracowników na wypalenie, a promowanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym wcale nie pomaga. Lepszym rozwiązaniem jest przeprojektowywanie pracy.
Zaangażowanie? Nie dziękuję, ja tu tylko pracuję
Zaangażowanie pracowników jest ostatnio jednym z najczęściej podejmowanych zagadnień zarówno przez teoretyków, jak i praktyków zarządzania. Sygnalizowana już od pewnego czasu transformacja oczekiwań pracownika wobec relacji z organizacją weszła w fazę realizacji.