Zarządzanie i przywództwo
Nigdy nie potrzebowaliśmy liderów bardziej niż dziś. Poznaj najlepsze zasady sztuki dowodzenia i wznieś swoją firmę na nowy poziom.
Pokaż więcejBudowanie zespołu – najważniejsze elementy psychologii pracy zespołowej
Co sprawia, że niektóre zespoły osiągają spektakularne wyniki, podczas gdy inne borykają się z problemami komunikacyjnymi, trudnościami w podziale i przepływie zadań albo niskim poziomem motywacji? Z jakich etapów składa się budowanie zgranego teamu? Jaką rolę w tym zakresie ma do odegrania lider?
Ciche przywództwo kobiet
9 grudnia odbyło się wydarzenie z cyklu „Kobiety w biznesie”. Podczas śniadania biznesowego redakcji „MIT Sloan Management Review Polska” power speech wygłosił Andrzej Jacaszek, DBA, wiceprezes ICAN Institute. W kolejnej odsłonie przedstawimy Państwu relację z debaty z udziałem zaproszonych liderek.
Nie warto wykluczać
O tworzeniu inkluzywnej współpracy, w której docenia się indywidualizm, opowiada Alicja Klitenik, Diversity & Inclusion Leader w Devire. Rozmowa jest częścią badania jakościowego, którego wyniki ukazały się w 17. numerze „ICAN Management Review”. Wydanie poświęcono tematyce Diversity&Inclusion w polskim biznesie. Rozmawia Paulina Kostro.
Quiet quitting – dlaczego wszyscy nagle o nim mówią?
Od kilku tygodni biznesowe portale i użytkownicy mediów społecznościowych na potęgę rozpisują się o zjawisku zwanym quiet quitting. Ale czy ciche odejścia faktycznie mają miejsce i czy ten trend, o ile rzeczywiście istnieje, powinien martwić pracodawców?
Janek Sikora, Plente: „Każdy może się nauczyć kreatywności”
Kreatywność stała się jedną z najbardziej pożądanych umiejętności w świecie biznesu zdominowanym przez nowe technologie. O tym, jak ją pielęgnować na płaszczyźnie zawodowej i prywatnej, opowiada kolejny gość Sekretów Mistrzów – Janek Sikora.
Co Global Gender Gap Report 2022 mówi nam o rynku pracy?
Razem z Olgą Kordys-Kozierowską, CEO fundacji Sukces Pisany Szminką, przyglądamy się danym z opublikowanego niedawno przez Światowe Forum Ekonomiczne raportu Gender Gap 2022 i zastanawiamy nad tym, co mówią one o sytuacji kobiet na polskim rynku pracy. Rozmawia Maria Korcz.
Różnorodność: warto stawiać sobie mierzalne cele
O zarządzaniu różnorodnością i inkluzywnością opowiada Daria Gostkowska, Dyrektorka Wykonawcza Obszaru Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Banku BNP Paribas. Rozmowa jest częścią badania jakościowego, którego wyniki ukażą się w 17 numerze „ICAN Management Review”. Wydanie to będzie poświęcone tematyce Diversity&Inclusion w polskim biznesie.
Iwona Jacaszek-Pruś: „Firmy, które chcą się rozwijać, muszą zadbać o różnorodność zespołów”
Profit, portfolio, planeta i ludzie to cztery filary strategii Przyszłość 2030 ogłoszonej przez Kompanię Piwowarską trzy lata temu. Iwona Jacaszek-Pruś, pełniącą funkcję dyrektorki ds. korporacyjnych, opowiada o tym, jak od tego czasu w firmie ewoluowało zarządzanie różnorodnością.
Firmy, które opierają się na inkluzywności są lepiej przystosowane do wyzwań rynku pracy
O zarządzaniu różnorodnością i inkluzywnością opowiada Agnieszka Dziewulska – Chief People & Culture Officer w KPMG w Polsce. Rozmowa stanowi część badania jakościowego, którego wyniki ukażą się w 17. numerze „ICAN Management Review”, poświęconym tematyce Diversity&Inclusion w polskim biznesie. Rozmawia Lidia Zakrzewska.
Katarzyna Kowalska, KUKE: „Trzeba umieć rozmawiać ze wszystkimi”
KUKE udało się stworzyć różnorodny, wielopokoleniowy i otwarty na różne poglądy zespół. Wiceprezeska zarządu Katarzyna Kowalska twierdzi, że nie był to przypadek, a efekt uboczny kultury organizacyjnej firmy.
Michał Gembal: „Uczenie się do końca życia jest naszym obowiązkiem”
Z Michałem Gembalem z firmy Arcus oraz Federacji Inicjatyw Oświatowych rozmawiamy m.in. o kompetencjach przyszłości, w które warto inwestować już dziś.
mBank o różnorodności: „Podstawą naszej kultury jest możliwość bycia sobą”
– Kiedy dążymy do tworzenia innowacyjnej organizacji, potrzebujemy także różnorodności wynikającej z odmiennych doświadczeń, wykształcenia, wiedzy i talentów – mówią przedstawiciele mBanku: Agnieszka Kowalska, pełnomocniczka zarządu ds. różnorodności i inkluzywności oraz Michał Knapik, starszy specjalista ds. budowania różnorodności i inkluzywności.
Zarządzanie różnorodnością jest podobne do zarządzania cyberbezpieczeństwem
O zarządzaniu różnorodnością i inkluzywnością opowiada Piotr Iwo Chmielewski, wiceprezes Röhlig Suus Logistics – polskiego operatora logistycznego. Rozmowa jest częścią badania jakościowego, którego wyniki ukażą się w 17. numerze ICAN Management Review, który poświęcony zostanie tematyce Diversity&Inclusion w polskim biznesie.
Firmy pod presją rosnących cen – możliwe scenariusze oraz sposoby radzenia sobie z inflacją
Poziom inflacji w Polsce bije rekordy – w sierpniu wynosił aż 16,1%. Takiego wzrostu nie widzieliśmy od 1997 roku! Czego możemy spodziewać się pod koniec tego roku i w drugiej połowie 2023 roku? Jak firmy mogą przeciwdziałać inflacji i radzić sobie z presją stale rosnących cen? Sprawdź, czy mamy do czynienia już z recesją techniczną i stagflacją, a także dowiedz się, jak im przeciwdziałać, by przeprowadzić swoją firmę przez bieżące zawirowania i trudności.
Cena politycznego zaangażowania
Kadry zarządzające najwyższego szczebla często chcą, by ich zespoły były w pełni zgrane. To świetne dla wydajności, ale istnieje pewien wyjątek.
Cztery sposoby na przełożenie informacji zwrotnej menedżera na konkretne działania
Co zrobiliście z tą informacją zwrotną, którą ostatnio przekazał wam menedżer, np. w związku z projektem, prezentacją czy w ramach oceny wydajności? Zignorowaliście ją i przeszliście do swoich obowiązków, czy może zastanowiliście się chwilę nad tym, jak ją wykorzystać? Przeprowadzone niedawno badania ankietowe pokazały, że jedynie 14% respondentów zdecydowanie zgadza się z twierdzeniem, że okresowa ocena wydajności zachęca ich do podjęcia działań mających na celu poprawę.
Najwyższy czas, by przygotować miejsca pracy na upały
W nadchodzącym tygodniu temperatury w niektórych częściach Polski mogą sięgnąć nawet 39°C. To nie pierwszy, ale też nie ostatni tydzień tego lata, kiedy towarzyszyć będą nam uciążliwe zjawiska pogodowe powodujące zmęczenie, problemy z koncentracją, a niekiedy problemy zdrowotne. Co w obliczu fali upałów oznacza obowiązek pracodawców do zapewnienia odpowiednich warunków pracy oraz jak zadbać o dobre samopoczucie, kiedy termometry odnotują kolejne rekordy?
Praca zdalna, tylko z nazwy
„Inżynier oprogramowania – praca zdalna” – tak brzmiała treść ogłoszenia. Małym druczkiem dopisano: możliwość pracy zdalnej po odbyciu treningu. Rekruter wyjaśnił: praca zdalna w naszej firmie oznacza, że dwa dni w tygodniu przychodzi się do biura.
Dobrostan w pytaniach i odpowiedziach (część II)
Troska o dobrostan pracowników wpływa na wzrost ich satysfakcji z pracy, efektywniejsze nawiązywanie relacji, sprawniejszą komunikację oraz lepszą kondycję psychiczną i fizyczną. Dbający o niego pracodawcy mogą więc liczyć na szybsze realizowanie zadań i celów organizacyjnych, zmniejszenie absencji chorobowej oraz rotacji pracowników, a tym samym na lepszy wizerunek firmy na rynku pracy.
Jak tworzyć miejsca pracy wspierające zdrowie psychiczne pracowników i liderów?
Różę Szafranek, bohaterkę artykułu Czego możemy nauczyć się od młodych przedsiębiorców?, który ukazał się w 15 numerze „ICAN Management Review”, psycholożkę i CEO HR Hints, pytamy o to, jak rozmawiać w miejscu pracy o zdrowiu psychicznym, jak o nie dbać, a także o największe mity z nim związane, które wciąż pokutują w świecie biznesu.