
Antoni Bielewicz
Redaktor Harvard Business Review Polska.
Planowanie w nieprzewidywalnych czasach
Ogromna rynkowa zmienność i rosnący poziom ryzyka sprawiają, że przewidzenie potencjalnych kierunków rozwoju jest coraz trudniejsze. Nie zwalnia to jednak menedżerów z konieczności przygotowania się na nawet najbardziej nieprzewidywalne i zaskakujące zdarzenia.
Zabezpiecz swoją firmę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami
Wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem w zintegrowanym łańcuchu dostaw to pracochłonny proces, który powinien być realizowany etapami.
Ryzyko: niedoceniany wymiar łańcucha dostaw
Skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw w coraz bardziej złożonym i zintegrowanym świecie wymaga innego spojrzenia na zdarzenia, które mogą zdestabilizować relacje z kooperantami, klientami i konkurentami.
Sekrety dobrej współpracy
Rosnący poziom komplikacji operacji i szereg barier wynikających z lokalnej specyfiki sprawiają, że coraz więcej procesów w ramach zintegrowanego łańcucha dostaw opiera się na współpracy z zewnętrznymi partnerami outsourcingowymi. Jak ograniczyć do minimum ryzyko zakłóceń w łańcuchu dostaw wynikające z błędów w zarządzaniu relacjami z dostawcami zewnętrznymi?
Organizacja 2.0: firma bez barier
Kilka miesięcy temu grupa uznanych naukowców, prezesów firm, konsultantów, przedsiębiorców i menedżerów, działająca pod wodzą Gary’ego Hamela, przedstawiła na łamach Harvard Business Review 25 najpilniejszych wyzwań stojących dziś przed dziedziną zarządzania. Wśród nich co najmniej trzy – na nowo ukształtować firmy i rozbić je na części, zapewnić demokratyczny dostęp do informacji, utworzyć wewnętrzne rynki pomysłów, talentów i zasobów – dotyczyły konieczności przekształceń tradycyjnych, silosowych struktur organizacyjnych. Zmiany te stają się dziś możliwe dzięki upowszechnieniu internetu oraz nowej architektury i nowych modeli wymiany informacji. Ostatnie kilkadziesiąt lat to okres gwałtownego rozwoju technologii informatycznych. Rozwój rozwiązań informatycznych odbywał się jednak przede wszystkim w obrębie przedsiębiorstw. Z czasem stało się to jednym z podstawowych ograniczeń ich wzrostu. Pojawienie się nowego kanału wymiany informacji, czyli internetu, nasiliło potrzebę integracji korporacyjnych sieci i systemów informatycznych, a także włączenie w ten obieg danych konsumentów. Doprowadziło także do powstania nowych trendów w rozwoju architektury systemów i modeli wymiany informacji. Trzy najważniejsze z nich to: upowszechnienie architektury systemów informatycznych, tzw. architektury zorientowanej na usługi (Service Oriented Architecture – SOA), opartej na podstawowych komponentach – usługach webowych (Web Services); pojawienie się modelu dostarczania rozwiązań technologicznych, określanego mianem cloud computing; rozwój modelu komunikacji, wykorzystującego narzędzia do porozumiewania się w internecie, określane mianem Web 2.0, a w przypadku komunikacji biznesowej – Enterprise 2.0.
Euro: bilans zysków i strat
Wspólna europejska waluta może być wielką szansą dla polskiej gospodarki. Wprowadzenie euro oprócz szeregu korzyści niesie ze sobą także pewne koszty i zagrożenia.
Polska na tle strefy euro. Różne wymiary spójności
Warunkiem przyjęcia Polski do strefy euro jest trwałe spełnienie wymogów związanych ze spójnością prawa i podstawowych wskaźników makroekonomicznych. Procesy te określane są mianem konwergencji prawnej i nominalnej. Efekt naszego wejścia do strefy będzie jednak zależeć nie tylko od spełnienia formalnych kryteriów, ale także od dostosowania szybkości rozwoju gospodarki do tempa wzrostu państw strefy euro, czyli od konwergencji realnej.
Jak bronić się przed różnymi rodzajami ryzyka, które niesie ze sobą kryzys?
W trudnych czasach rośnie znaczenie niektórych kategorii ryzyka, takich jak przerwanie ciągłości prowadzenia biznesu czy utrata reputacji firmy. Dlatego przedsiębiorstwa poszukują dziś partnerów, którzy nie tylko przejęliby część tego ryzyka, ale pomogli w usprawnieniu wewnętrznych mechanizmów zarządzania nim.
Nowy wymiar pracy
Zmiany demograficzne i rozwój technologiczny wymusiły zmiany w modelu pracy w nowoczesnych firmach, a także usprawnienia w sposobach zarządzania organizacjami.
Outsourcing w trudnych czasach
Rosnąca konkurencja sprawi, że w niektórych branżach firmy już wkrótce będą redefiniować kluczowe obszary swojej działalności (core business) co 2 – 3 lata. W rezultacie zmieni się także charakter projektów outsourcingowych.
10 pułapek projektów outsourcingowych
Oddanie w outsourcing procesu lub funkcji biznesowej to projekt najeżony wieloma pułapkami. Większości z nich można uniknąć, dzięki dobremu zaplanowaniu całego przedsięwzięcia.
Jak uniknąć pułapek czyhających na wdrażających systemy CRM?
Projekty wdrożenia CRM mają coraz bardziej kompleksowy charakter, stając się narzędziem zmiany w organizacji.
Jak zarządzać zmianami w firmie?
Większość wdrażanych w firmach zmian nie osiąga nigdy założonych celów. Jednak przestrzeganie przedstawionych poniżej podstawowych zasad zwiększa szanse na sukces transformacji.