Borys Stokalski
Założyciel i wieloletni prezes firmy doradczej Infovide, a po fuzji z firmą Matrix – wiceprezes firmy Infovide-Matrix.pl.
Złożoność pracy opartej na wiedzy
Tradycyjne metody radzenia sobie ze złożonością organizacyjną – hierarchia i zdefiniowany podział zadań – nie są już skuteczne w nowoczesnych firmach.
Wyzwalanie innowacyjności
Od kilku lat polskie firmy dostrzegają rolę innowacji jako czynnika będącego źródłem przewagi nad konkurencją.
Skuteczne innowacje: doświadczenia polskich liderów
Nie ma dziś menedżera, który wątpiłby w kluczowe znaczenie innowacyjności dla firm. Niestety, ich struktury organizacyjne, stworzone z myślą o efektywności operacyjnej, rzadko przystają do wyzwań związanych z kreowaniem nowych pomysłów.
Platformy w świecie usług elektronicznych
Budowa platform, które umożliwiają inwestowanie w różnych segmentach rynku, daje uczestniczącym w nim firmom szansę na rozszerzenie działalności i zmniejsza ryzyko niepowodzenia przedsięwzięć.
Internet przyszłości
Dzisiejszy „Internet Osób, Społeczności i Instytucji” ewoluuje w stronę „Internetu Inteligentnych Obiektów”, łączącego świat fizyczny i wirtualny.
Agenda HBRP: Liderzy o przyszłości
Redakcja Harvard Business Review Polska zapytała sześciu liderów polskiego biznesu, jakie wyzwania biznesowe uważają za najważniejsze w nadchodzących latach. Odpowiedzi były tak różne, jak różne były sektory reprezentowane przez ankietowanych prezesów - począwszy od orientacji na innowacje, poprzez rozwój szerokopasmowego internetu oraz związanych z tym szans dla technologii mobilnych i personalizacji e‑usług, aż po inwestycje w technologie energooszczędne i zarządzanie zaufaniem i kulturą organizacji.
Kolejny zwrot w sferze IT
Redakcja "Harvard Business Review Polska" zaprosiła do debaty na temat zmian w sferze IT uznanych menedżerów oraz Nicholasa Carra.
Znajdź szczepionkę na wahania koniunktury
Kryzys był bolesną lekcją dla wielu polskich firm. Warto wyciągnąć z niej wnioski, by lepiej przygotować organizację na ewentualne wstrząsy w przyszłości.
Architektura ciągłej transformacji
Gdy poważny kryzys ogarnia gospodarkę, podstawowym wyznacznikiem strategii przedsiębiorstw staje się niepewność. Warunki, w których przyszło działać dzisiejszym przedsiębiorstwom, można porównywać do wyścigu narciarzy zjeżdżających we mgle po nieznanym stoku. Niewiele widać, a na każdym metrze mogą czaić się przeszkody.
Efektywna organizacja w czasach nieustających zmian
Globalny kryzys z lat 2008 - 2009 stał się pretekstem do poważnej refleksji nad fundamentalnymi błędami w organizacji i zarządzaniu, popełnionymi zarówno przez regulatorów rynku, jak i osoby stojące na czele przedsiębiorstw. Ograniczony wpływ światowych turbulencji na polską gospodarkę sprawił, że choć echa dyskusji na temat efektywnego zarządzania docierały także do nas, to jednak nigdy nie zdobyliśmy się na poważną refleksję na temat zmian. Te powinny nastąpić w przedsiębiorstwach, aby przynajmniej częściowo przygotować biznes na zawirowania o podobnej skali. Warto odrobić tę lekcję. Co zrobić, by podnieść efektywność i adaptacyjność organizacji w obliczu ogromnej rynkowej zmienności, wykorzystując najnowocześniejsze technologie i rozwiązania zarządcze?
Warunki rozwoju ekosystemów sieciowych
Nowe trendy w rozwoju technologii informatycznych mogą pomóc w wykorzystaniu partnerów biznesowych i innych uczestników ekosystemów w procesie kreowania wartości dodanej dla klientów.
Polskie firmy rzadko szukają nowych modeli biznesowych
Zapewnienie firmie płynności finansowej i odpowiednich zasobów gotówkowych to jeden z priorytetów na trudne czasy. Nie zawsze jednak wymaga przerzucania ryzyka na klienta.
Innowacyjność w polskich firmach
Aby sprawdzić, jak firmy podchodzą do kwestii innowacyjności, Infovide‑Matrix przeprowadza międzynarodowe badanie. W 2008 roku firma zrobiła je także w Polsce. Wynika z niego, że polscy przedsiębiorcy postrzegają innowację w tradycyjny sposób, jako działalność badawczo‑rozwojową i tworzenie nowych rozwiązań technicznych.
Różne oblicza transformacji
Nowoczesne przedsiębiorstwo podlega ustawicznej transformacji. Zmiany, którym musi stawić czoła, mają dwojaki charakter. Związane są z kreowaniem innowacji, pojawianiem się nowych modeli i procesów biznesowych oraz ze stałym przekształcaniem się organizacji, wymuszonym przemianami na rynku.
Produkt z klocków
Mozolne projektowanie od podstaw każdego produktu czy usługi nie ma racji bytu. Coraz więcej firm, przygotowując swoją ofertę, korzysta z elementów wcześniej zaprojektowanych rozwiązań. Do wsparcia tego nowoczesnego modelu kreowania innowacji niezbędny jest system zarządzania cyklem życia produktu lub usługi.
Sieć nieformalnych relacji – klucz do poprawy efektywności w firmach pracujących systemem projektowym
Firmy, które pracują systemem projektowym, narzekają często na duże różnice w efektywności zespołów projektowych i niemożność systemowego zwiększenia produktywności w skali całej organizacji. Gdy jedne zespoły projektowe pracują szybko i skutecznie, inne – wykonujące podobne zadania – spóźniają się i dostarczają produkt, który wymaga później jeszcze wielu poprawek. Niestety, charakter i względna niezależność zespołów projektowych sprawiają, że jeśli w tak zorganizowanym przedsiębiorstwie pojawia się problem o charakterze ogólnofirmowym – dotyczący efektywności, jakości czy innowacyjności – wykrycie jego źródła bywa bardzo trudne.
Kocha, lubi, szanuje... - komentarz 1
Znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy Mmaciej Woźniak powinien zostać dyrektorem zarządzającym Pproton Ccomponents, to zadanie dla Janusza Korcza, szefa i właściciela firmy. Nie jest jednak wykluczone, że żaden z kandydatów nie ma tych wszystkich cech, które powinien mieć idealny następca. Mmożna także zastanawiać się, czy proponowany proces wyboru nowego szefa firmy jest właściwy.
Harmonizacja zasobów IT i aktualnych celów biznesowych
Najważniejsze wyzwanie,w którym konsultant powinien wesprzeć firmę, dotyczy sposobu włączenia harmonizacji biznes‑IT w biznesowe procesy decyzyjne. Kluczem do sukcesu nie jest wybór metod i narzędzi tej harmonizacji, lecz zapewnienie jakości decyzji wspieranych przez te metody.
Czy zdecydować się na outsourcing IT
Outsourcing jest opcją wartą rozważenia, szczególnie tam, gdzie okres „biznesowego” życia inwestycji jest krótszy niż okres jej księgowej amortyzacji.
Ściśle jawne, czyli bezpieczeństwo informacji w gospodarce wiedzy
Stwierdzenie, że w czasach gospodarki opartej na wiedzy przepływ informacji powinien podlegać bezwzględnej ochronie i kontroli, wydaje się być czymś oczywistym.