Joanna Malinowska-Parzydło
CEO w Personal Brand Institute, autorka bloga Jesteś Marką.
5 rzeczy, o których warto pamiętać w Nowym Roku
Nie wiem, co lubię bardziej – życiowe i biznesowe podsumowania na koniec roku czy wchodzenie w kolejny rok z wnioskami z rocznego bilansu i apetytem na więcej. Boże Narodzenie to dla mnie czas radości, lukrowania makowców, rodzinnych rytuałów i napawania się zapachem choinki. Z kolei początek Nowego Roku to czas ciekawości i planowania, choć to drugie nauczyłam się już powściągać na rzecz życia, o czym parę słów w dzisiejszym tekście.
Taki, co może, czyli influencer poszukiwany
Rozmawiałam dziś z redaktorem naczelnym znanego dziennika i kolegą odpowiedzialnym za komunikację w dużej korporacji, o odpowiedzialności za publikowane wypowiedzi i influencerach w mediach i blogosferze. Potem dyskutowaliśmy o ludziach w biznesie, którzy komunikują się ze sobą profesjonalnie lub koszarowo, pracują w jakimś celu lub bez celu, budują dobre środowisko pracy lub tworzą sobie codzienne piekło…
Piękne myśli prezesa
To, co często różni liderom firm krajowych i zagranicznych, to umiejętność wygłaszania pięknych, mądrych, wartościowych i porywających wystąpień w miejsce korpogadek.
Firmy tracą klientów przez nieprzyjazną rekrutację
Profesjonalnie i przyjaźnie prowadzona rekrutacja przekłada się na działalność biznesową i wyniki sprzedażowe przedsiębiorstwa.
Joanna Malinowska-Parzydło: HR - marka na złe i dobre czasy
Postrzeganie działu personalnego w firmie jest silnie skorelowane z trendami wpływającymi na rynek pracy.
Szef społecznie (nie)odpowiedzialny
Koszty zaniedbania kultury organizacji mogą być ogromne.
Korpomodel i sztuka „dorabiania ideologii”
Poprzedni tekst o korporacyjnych mitach rozsiał się szeroko i dał mi do myślenia. Pokazał, że jest duże grono Czytelników, którzy mogą skorzystać na mojej wygodnej pozycji.
W co wierzy korpomodel, czyli 10 największych firmowych mitów
Co jest kluczowe dla rozwoju firmy, ale o czym się nie mówi?
"Śliski", czyli korpomodel podbija świat
Jestem przekonana, że nie należysz do tych, którzy okazują komuś respekt, zainteresowanie i upewniają o swoim zaangażowaniu i sympatii, aby następnie zignorować tę osobę, kiedy nie ma nad tobą władzy – a przynajmniej tak ci się wydaje. Z pewnością jednak spotkałeś ten typ w swoim zawodowym życiu.
Firmowe archiwum X i klauzula najwyższej poufności
Na wątek klauzuli wpadłam w trakcie pisania tekstu o korpomodelu – "Samotność krótkodystansowca". Postanowiłam do niego wrócić, ponieważ jest ściśle związany z jakością kultury i wartościami, które tworzą tożsamość organizacji.
Szef to ważna osoba
Nie będę dziś pisać o biznesowych VIP‑ach ani o ludziach, którym wydaje się, że są ważni dlatego, że tytułują się menedżerami – zaś w pakiecie z tym stanowiskiem otrzymali duże biurko, oddzielny gabinet, lepszy monitor, budżet, asystentkę, auto służbowe z kartą paliwową i tym podobne zewnętrzne oznaki władzy i prestiżu.
Jak żyć z korpomodelem?
Miałam nie pisać poradników, jednak na mojej drodze stanął… Mordor. W pierwszej chwili chciałam oddać się w opiekę jakiejś istocie wyższej (biorąc pod uwagę powagę sytuacji, najlepiej Gandalfowi), ale przy bliższym poznaniu doszłam do wniosku, że akurat ten Mordor z Domaniewskiej trzyma w karbach ludzki rozsądek. Ugięłam się i po prostu go polubiłam.
"Qualia", czyli jak-to-jest-być Basią?
Na termin qualia natrafiłam w czerwcowych Charakterach, które przeczytałam na toskańskich wakacjach. Ogromnie mnie zainteresował artykuł Jak to jest być mrówką, Łukasza Lamży.
"Korpomodel" a człowiek uczciwy
Wierzę, że ludzie są z natury dobrzy, uczciwi i wartościowi. Przez 20 lat obserwuję ich zachowania w firmach – w tych mniejszych i w korporacjach. Jest jedna obserwacja, którą chcę się dziś podzielić i poznać Twoją opinię.
Kto ci ukradł czas?
Co robisz ze swoim czasem? Na co konkretnie go przeznaczasz?
Zarządzanie przez spacerowanie
Czy kiedyś zastanawialiście się nad zorganizowaniem spotkania z pracownikiem lub klientem w parku?
Human beings czy human doings?
Żyjesz, planujesz żyć, czy starasz się "odhaczyć" kolejne "taski"? Do której kategorii zaliczy cię twój partner, dziecko, szef czy pracownicy?
Strach przed wojną - jakie lekcje dla biznesu przynosi?
Po raz pierwszy od wielu lat poczuliśmy realny lęk. Przy naszej granicy dzieją się rzeczy, których nie rozumiemy, które mogę zagrażać naszemu porządkowi, bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu – nam samym, naszym bliskim i naszemu krajowi.
Jak głośno musisz krzyczeć, aby zaczęli Cię szanować?
Przypomnij sobie ludzi, którzy są dla Ciebie autorytetami. Jest różnica między nimi a tymi, którzy zbudowali swoją rozpoznawalność i wizerunek na… hałasie, rwetesie, grzmieniu na innych i rejwachu wokół siebie.
Pod czyją marką pracujesz?
Kilka dni temu mój przyjaciel zaprezentował na Facebooku firmowy samochód z nową tablicą rejestracyjną zawierającą… nazwę jego firmy. Ciekawe – pomyślałam i zaczęłam śledzić dyskusję…