Wiesław Rozłucki
Był prezesem zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest współautorem pierwszego w Polsce kodeksu dobrych praktyk ładu korporacyjnego, obowiązującego wszystkie polskie spółki publiczne.
W spółkach decydujący głos mają akcjonariusze
Co powinno się zmienić, żeby rady zaczęły działać prorozwojowo?
Znajdź w sobie odwagę do podejmowania niekonwencjonalnych decyzji!
Wystąpienie dr Wiesława Rozłuckiego na śniadaniu Harvard Business Review Polska 14 grudnia 2011 roku
Jak położyliśmy fundamenty pod parkiet giełdowy
W 1989 roku Leszek Balcerowicz zaproponował Wiesławowi Rozłuckiemu dołączenie do nowego zespołu budowanego w Ministerstwie Finansów i włączenie się w transformację polskiej gospodarki przez utworzenie polskiego rynku kapitałowego.
Za wcześnie na polski ranking
W polskich realiach niezwykle trudno określić, w jakim stopniu osoba prezesa miała wpływ na budowanie wartości spółki. Nie bez znaczenia były takie elementy, jak: rodzaj prowadzonej przez firmę działalności, dynamika rozwoju całej branży czy nadzór właścicielski.
Rada nadzorcza nie musi być gorsetem zarządu!
Wiele zarządów narzeka na swoje rady nadzorcze. Uważa je za bierne, niekompetentne, upolitycznione. Jak twierdzi autor artykułu, prezes warszawskiej giełdy (GPW), przyjęcie przez firmę kodeksu corporate governance może to zmienić. Dużo zależy jednak od samych menedżerów, którzy – być może wcale o tym nie wiedząc – dzięki kodeksowi zyskują nie tylko nowe obowiązki, lecz także szerokie pole manewru i szansę na wzrost wartości firmy.
Corporate governance: zbędny gorset czy szansa na lepsze zarządzanie?
Jeszcze kilka lat temu nadzór korporacyjny (corporate governance) uważano w świecie biznesu za temat drugorzędny. Dziś jest inaczej.