Łączna wartość inwestycji sfinansowanych przez polskich leasingodawców w I półroczu 2016 wyniosła 28,1 miliarda złotych przy dynamice rynku na poziomie 17,7% rok do roku. Prognozowana relacja wartości inwestycji współfinansowanych przez sektor do łącznego PKB na koniec grudnia ma wynieść 3,14% i osiągnąć znacznie wyższy poziom w porównaniu z pozostałymi krajami europejskimi.
Leasing to wciąż główne, obok kredytu, zewnętrzne źródło finansowania inwestycji pracujących w gospodarce (zobacz ramkę Leasing a PKB). Branża wyspecjalizowała się w finansowaniu aktywów ruchomych. Łączna wartość aktywnego portfela na koniec półrocza, wartego 97,24 miliarda złotych (89,36 miliarda złotych dla ruchomości i 7,88 miliarda złotych dla nieruchomości), jest porównywalna z wartością salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki (107,1 miliarda złotych – stan na koniec czerwca br.). Eksperci Związku Polskiego Leasingu szacują, że w tym roku branża sfinansuje aż 43,1% nakładów inwestycyjnych firm w ruchomości.
Dwucyfrowa dynamika rynku odzwierciedla aktywność inwestycyjną polskich przedsiębiorców. Brak istotnych, nowych czynników prawnych, które dodatkowo zwiększyłyby popyt na usługi firm leasingowych, pokazuje rzeczywisty apetyt inwestycyjny MMŚP.
„Leasing jest obecny w Polsce od 25 lat. W tym czasie z produktu niszowego ewoluował do rangi jednej z głównych form finansowania biznesu. Wzrosło nie tylko znaczenie sektora, prawdziwą ewolucję przeszedł przede wszystkim zakres naszych usług – wyjaśnia Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu. – Zaczynaliśmy jako niszowa alternatywa dla kredytów. Obecnie nasze wpływy są porównywalne z tymi notowanymi na rynku kredytów inwestycyjnych. Jeżeli jednak porównamy tempo wzrostu branży leasingowej i kredytowej, to my rozwijamy się znacznie szybciej.