Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Filip Thon: przyszłość należy do energetyki niskoemisyjnej

·

Od kilku lat na znaczeniu zyskują odnawialne źródła energii. Jednak polityczne zawirowania w Europie i Stanach Zjednoczonych zdają się spowalniać ten trend. O tym, co to może oznaczać dla branży energetycznej, mówi nam Filip Thon, prezes innogy Polska (dawniej RWE). 

Jego zdaniem, mimo że perspektywy makroekonomiczne i geopolityczne na rok 2017 są mniej korzystne niż rok wcześniej, trend wysokich inwestycji w energetykę odnawialną powinien się utrzymać. Także w Polsce możemy oczekiwać rosnącego udziału energetyki odnawialnej. Należy się też spodziewać, że będzie postępował rozwój technologii, dzięki którym nadwyżki energii produkowanej z wiatru czy słońca będzie można magazynować albo wprowadzać do sieci. O takim, a nie innym kierunku rozwoju rynku mogą świadczyć choćby ceny technologii fotowoltaicznych, które w ciągu ostatnich 10 lat spadły o około 80 procent. Podobny spadek cen dotyczy także baterii. Nasz gość jest przekonany, że szybki rozwój tych technologii sprawi, że w już niedługiej przyszłości nawet bez subsydiów będzie można wprowadzać odnawialne rozwiązania, które będą efektywne i opłacalne. 

Prezes Thon podkreśla też, że główne wyzwanie pozostaje niezmienne: zrównoważony rozwój w kierunku energetyki niskoemisyjnej, czyli takiej, która pozwala na spełnienie zaostrzających się norm środowiskowych, ale jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne kraju i akceptowalny poziom cen energii na rynku. 

Zdaniem naszego gościa, powszechne przekonanie, że rynek energii jest wysoko utowarowiony, należy już do przeszłości. Na rynku mamy nowych graczy, ale mamy też zmieniające się oczekiwania klientów. Dlatego jako detalista nie może sprzedawać towaru takiego jak wszyscy inni i wyróżniać się tylko ceną. Musi oferować bardziej rozbudowane rozwiązania. Prezes Thon wskazuje więc na trzy filary nowoczesnego rynku energetycznego. Pierwszym z nich jest doskonałość w działaniu, przejawiająca się między innymi konkurencyjną bazą cenową. Drugim jest koncentracja na doskonałym doświadczeniu klientów. Trzeci filar to portfolio produktów dodatkowych (energy plus). Kluczem do skutecznego konkurowania na rynku energii jest skuteczne realizowanie strategii opartej na tych trzech filarach.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wywiadu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Oto prawdziwa rewolucja »

Rewolucja w energetyce na miarę rewolucji cyfrowej 

Filip Thon , Paweł Górecki PL

Poza tradycyjnymi źródłami energii na znaczeniu zyskują te odnawialne.

Filip Thon

Prezes zarządu innogy Polska S.A. Pełni również funkcję Senior Vice President w Retail Executive Committee w Grupie innogy.

Paweł Górecki

Redaktor "MIT Sloan Management Review Polska"

Polecane artykuły