Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Odpowiedzialne partnerstwo

· · 3 min
Odpowiedzialne partnerstwo

Kobiecy styl zarządzania akcentuje porozumienie, zachęcając do wzajemnego szacunku i życzliwości. Takie podejście buduje owocną i długofalową współpracę z klientami. O tych i innych korzyściach płynących z kobiecego stylu zarządzania mówi Iwona Golonko, CEO firmy Maroney.

Z czego wynikają bariery w awansie kobiet w nowoczesnym środowisku biznesowym?

Badania pokazują, że mężczyzn częściej awansuje się za potencjał, a kobiety – za osiągnięcia. Potencjał i realne osiągnięcia na początku kariery może dzielić niewiele, ale po 10 latach przepaść może być już nie do przeskoczenia, jeśli kobieta awansowała dopiero po wielokrotnym udowodnieniu, że poradzi sobie na nowym stanowisku. Barierę tę może przełamać świadome tworzenie atmosfery realnych równych szans, ustalanie klarownych i niedyskryminujących kryteriów awansu, transparentność. Barierą jest też surowa samoocena, która wiele kobiet powstrzymuje przed podejmowaniem wyzwań.

Na czym polega kobiecy styl zarządzania w przypadku państwa firmy?

Mój styl zarządzania jest nastawiony na współpracę i porozumienie, zachęca do szczerości i odwagi, nakierowany jest na myślenie systemowe, nagradza ciekawość, odpowiedzialność i zaangażowanie. Zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz dążę do budowania relacji partnerskich, opartych na szacunku, zaufaniu i życzliwości. Kładę akcent na współdziałanie, a nie na kontrolę, bo to wyzwala współodpowiedzialność, pobudza samodzielność i podnosi efektywność pracy.

Nie interesują mnie cele, których realizacja wymagałaby udawania kogoś, kim nie jestem, oszukania ludzi, którzy mi zaufali, czy niedotrzymania danego słowa. Nie ma dla mnie znaczenia, ile mogłabym zarobić, jeśli wiem, że dany projekt nie przyniesie żadnej realnej korzyści biznesowej klientowi. Rynek jest pełen wyzwań, które mają sens, więc po co robić coś, co nie ma sensu?

Takie podejście wpływa na podwyższanie poziomu zaufania w relacji z klientami i tym samym obniża koszty transakcyjne współpracy: nie musimy przygotowywać obszernych ofert, a klient nie musi ich analizować. Do decyzji natomiast wystarczy krótka rozmowa. Znikają koszty negocjacji, bo klient wie, że cena równa się wartość, a nie wartość plus górka negocjacyjna. Jeśli jest problem, to po prostu dzwonimy i znajdujemy rozwiązanie dobre dla obu stron. Bez gierek, manipulowania i frustracji.

Ten tekst jest komentarzem ekspertki. Przeczytaj tekst główny »

Najwyższy czas wykorzystać kobiece talenty 

Julia Słowik PL

Z jakich powodów kobiet na najwyższych stanowiskach wciąż jest niewiele? Jakie czynniki mogą na to wpływać?

Jakie metody stosują państwo w celu wspierania pozytywnych doświadczeń kobiet w państwa organizacji?

Stosujemy najprostsze metody: egalitaryzm, otwartość, szczerość, szukanie porozumienia i współpracę. Stosujemy rozwiązania oparte na zaufaniu, poszanowaniu odmienności, zróżnicowaniu potrzeb. W praktyce oznacza to otwartość na zupełnie nowe podejście i umożliwienie rodzicom małych dzieci (nie tylko matkom) pracy z domu lub w dogodnych godzinach wtedy, kiedy tylko jest to możliwe.

Jakie korzyści przynosi państwa firmie różnorodność zespołów?

Przewagą firmy doradczo‑szkoleniowej jest zróżnicowane doświadczenie konsultantów i trenerów biznesu, skrajnie różne historie i pasje: menedżerowie i jednocześnie alpiniści, muzycy, podróżnicy, psychologowie, ultramaratończycy czy kaskaderzy. Inspirując się i ucząc od siebie, tworzymy innowacyjne rozwiązania najlepiej pasujące do potrzeb klienta.

Trudno znaleźć wyzwanie biznesowe, z którym ktoś z naszego zespołu jeszcze się nie spotkał. Klient z branży meblarskiej bardzo pilnie potrzebował wsparcia przy ważnym przetargu. Kiedy wysłaliśmy mu opracowaną w błyskawicznym tempie dokumentację przetargową, wskaźniki efektywności i koncepcję zarządzania projektem, zadzwoniłam do prezesa tej firmy, by upewnić się, że otrzymał wszystkie materiały. Był niesamowicie zaskoczony, gdy na pytanie o to, ile lat pracowałam dla branży meblarskiej, odpowiedziałam, że wcale, ale w moim zespole są konsultanci, którzy wyposażali statki wycieczkowe, rozstrzygali duże przetargi oraz restrukturyzowali firmę meblarską.

W tej branży, aby być godnym zaufania partnerem, trzeba mieć zróżnicowane, szerokie kompetencje, bo zarówno szanse, jak i ryzyko biznesowe czają się gdzieś na krawędziach dziedzin i właśnie zdywersyfikowany, kreatywny zespół ludzi z pasją ma szansę przewidzieć je wcześniej niż jednolita, poklepująca się po ramieniu grupa klakierów.

Przeczytaj pozostałe komentarze »

Uwolnić potencjał 

Iwona Kozera PL

Dlaczego dążenie do równości płci w biznesie jest ekonomiczną koniecznością.

Odważne i zdeterminowane 

Agnieszka Milewczyk PL

Istnieje kobiecy styl zarządzania, który może przynieść firmie określone korzyści - zapoznaj się z jego tajnikami.

Siła zaangażowanych liderek 

Renata Kinde-Czyż PL

O budowaniu zaangażowania w zespołach i sukcesach liderek w nich funkcjonujących.

Pokonać trudności 

Magdalena Hajduk PL

Jakie są bariery wewnętrzne i zewnętrzne, które utrudniają kobietom drogę na szczyt firmowej hierarchii.

Wszechstronne liderki 

Renata Kozioł PL

O różnorodności w złożonej organizacji i stylu zarządzania kobiet opowiada prezes zarządu Polskiego Konsorcjum Gospodarczego.

Różnorodność kluczem do innowacji 

Barbara Stepnowska PL

Czym się charakteryzuje zarządzanie różnorodnością na uczelniach wyższych.

Świadoma droga do sukcesu 

Agnieszka Kłos PL

Dlaczego dążenie do perfekcji szkodzi kobietom oraz jak panie mogą świadomie planować swoje ścieżki kariery?

Odpowiedzialność łączy 

Agnieszka Servaas PL

Z czego wynikają bariery w awansie kobiet w nowoczesnym środowisku biznesowym i jak je przełamywać?

Polecane artykuły