Podejmowanie decyzji
Jak podejmować dobre decyzje? Czy sztuki podejmowania decyzji można się łatwo nauczyć? Dlaczego podejmowanie decyzji jest trudne? Wielu menedżerów, na co dzień stających przed wyborami i sytuacjami wymagającymi podjęcia decyzji, zadaje sobie powyższe pytania, mając nadzieję, że pewnego dnia konieczność decydowania przestanie być dla nich tak wielkim wyzwaniem. Jednak, wbrew powszechnemu przekonaniu, sztuka podejmowania decyzji wcale nie musi być trudna.
Pokaż więcejAplikacje mobilne to jego specjalność – Tomasz Woźniak z Future Mind
Tomasz Woźniak z Future Mind opowiada o dobrych praktykach w świecie mobile oraz dzieli się wskazówkami dotyczącymi podejmowania trafnych decyzji biznesowych.
Czego warto nauczyć się od sów i skowronków, czyli sztuka podejmowania dobrych decyzji
Każdy człowiek dysponuje mechanizmem wewnętrznym, który określamy mianem zegara aktywności dobowej. I u każdego z nas zegar ten wyregulowany jest nieco inaczej, co ma ogromny wpływ na podejmowanie (nie)właściwych decyzji biznesowych.
Czego warto nauczyć się z filmu "Skazani na Shawshank", czyli o drobiazgach, które mają wpływ na ważne decyzje
Kultowy film, wspaniałe role głównych aktorów, niesamowity scenariusz pokazujący, jak spryt w połączeniu z ogromną wytrwałością doprowadzają do tego, że dobro ostatecznie zwycięża. Ale jest w nim jeszcze drobny, poboczny wątek, który nabiera wagi w kontekście sztuki podejmowania dobrych decyzji biznesowych.
Chemia mózgu a skłonność do ryzyka
Jak zachowujesz się w sytuacjach obarczonych dużym ryzkiem? Wchodzisz w nie, czy raczej wycofujesz się? To, w jaki sposób podejmujesz decyzje, w znacznej mierze zależy od… chemii twojego mózgu i „intuicji bólowej”. O tym, dlaczego raz na tym możesz zyskać, a raz stracić, rozmawiamy z dr. hab. Szymonem Wicharym, profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Podejmowanie decyzji pod wpływem emocji
Logiczny, chłodny i wyważony. Gdy podejmuje decyzję, odcina się od swoich emocji. Nigdy nie ufa podszeptom intuicji, lecz opiera się tylko na analizie dostępnych danych. Menedżer idealny? Otóż… nie. Emocje odgrywają wielką rolę w procesie podejmowania decyzji.
Jak reagować na czarne łabędzie? Rozwiązania dla liderów biznesu.
Pandemia koronawirusa wprowadziła nas w świat nieprzewidywalności, w którym dotychczasowe narzędzia nie spełniają swojej roli. To zwinność w działaniu oraz elastyczność całej organizacji zadecydują, czy będziemy zwycięzcą, czy przegranym.
Klątwa Blitza: jak bardzo się boisz, że coś cię ominie?
Konsekwencje nasilonego FOMO mogą być bardzo skrajne.
Poznaj wrogów dobrych decyzji i zerwij z nimi jak najszybciej
Błędy nie są złe, o ile wyciągniemy z nich wnioski i o ile naprawimy je jak najszybciej. Możemy też ograniczyć ich liczebność, eliminując 9 nawyków złych decydentów. Z jakimi przyzwyczajeniami najlepiej zerwać od razu?
Czego liderzy mogą nauczyć się od szefa mafii?
Czy jest coś, czego lider może nauczyć się od szefa mafii? Jeśli odsuniemy na bok nielegalną działalność bohaterów „Ojca chrzestnego” czy "Rodziny Soprano”, otrzymamy obraz całkiem sprawnie funkcjonującej organizacji działającej w warunkach konkurencji i niepewności oraz dylematów, które spotykamy na co dzień również w naszych biznesach.
Czy pracownicy powinni do ciebie przychodzić z problemami?
„Jeśli w mojej firmie dzieje się coś złego, to chcę o tym wiedzieć”. Czy zgadzasz się z poniższym stwierdzeniem? Dowiedz się, czy będąc liderem, powinieneś angażować się w każdy pojawiający się problem.
Mamy przepis na decyzje doskonałe!
Jeśli kiedykolwiek poszedłeś na kompromis w nadziei, że lepszy rydz niż nic, to pewnie wiesz, że kompromisy uwierają. Mam dobrą wiadomość – z najnowszej książki HBRP Decyzje doskonałe dowiesz się jak kompromisom powiedzieć stanowcze nie.
Analityka jest sztuką przekuwania danych w najlepsze decyzje
Wierzę, że wiedza merytoryczna pracownika jest najcenniejsza i to do niego powinna dopasować się technologia --- nie odwrotnie. Narzędzia muszą wyzwolić potencjał wiedzy użytkownika --- przekonuje nasz rozmówca.
Refleksje: Jerzy Dudek
Sześćdziesięciokrotny reprezentant Polski mówi o podejmowaniu decyzji, rozwiązywaniu konfliktów i o tym, że trzeba wiedzieć, kiedy skończyć.
Historie, które uczą: 7 największych pomyłek przywódców
Oto redakcyjny wybór 7 największych błędów, jakie popełnili historyczni przywódcy.
Jak generować pomysły? Burza mózgów, dyskusja 66 i inne metody rozwiązywania problemów
Jak sprawić, aby ludzie byli kreatywni i efektywni zarazem?
Poszerzanie horyzontów
Do kluczowych zadań menedżera należy podejmowanie decyzji. Najlepsi liderzy wiedzą, na jakich się skoncentrować, kiedy je podjąć oraz jakie jest ryzyko związane z brakiem decyzji.
Jarosław Wajer: Przygotuj Ramy Procesu
W procesie decyzyjnym bardzo ważne jest, by nie ulegać modzie.
Jak odrzucić atrakcyjną ofertę i na tym zyskać?
Na pewno słyszałeś kiedyś o pojęciu BATNA, czyli Best Alternative to a Negotiated Agreement. Pamiętam, że pierwszy raz spotkałam się z nim podczas lektury jednej z lepszych książek o negocjowaniu, wydanej nomen omen przez Harvard Business School, o tytule Negotiation Genius. Co z niej wynika? Czy pamiętasz wszystkie zasady negocjacji? Jakie korzyści przynosi świadome podejście do nich?
Złożone wybory
Jak przebić się przez złożoność i dokonywać właściwych wyborów na podstawie nieustannie zmieniających się danych?
Koniec decyzji opartych na intuicji
Każdy wybór podejmowany przez menedżera niesie ze sobą długofalowe skutki. Tymczasem wielu zarządzających wciąż decyduje, bazując przede wszystkim na intuicji. Jak to zmienić?