Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Nowość wydawnicza w przedsprzedaży: Mit transformacji

· · 2 min
Nowość wydawnicza w przedsprzedaży: Mit transformacji

„Mit transformacji” to książka dla liderów, którzy chcą skutecznie przewodzić w niepewnych czasach oraz przygotować siebie i swoje firmy na różne zagrożenia i gwałtowne zmiany.

Jak prowadzić firmę w niepewnych czasach? Jak nie dać się zaskoczyć? Jak radzić sobie z pojawiającymi się zmianami w środowisku biznesowym? Jak na nie reagować? Pytań zaczynających się od „jak” nasuwa się wiele.

Autorzy „Mitu transformacji” – Gerald C. Kane, Rich Nanda, Anh Nguyen Phillips oraz Jonathan R. Copulsky – postanowili zmierzyć się z tymi pytaniami i znaleźć na nie odpowiedzi – takie, które będą miały zastosowanie niezależnie od pojawiających się zmian (w książce nazywanych zakłóceniami).

Punktem wyjścia jest teza mówiąca, że firmy, które wychodzą z zakłócenia silniejsze, to firmy, które wykorzystały je jako okazję do innowacyjności.

Autorzy jako eksperci w obszarze strategii i cyfrowej transformacji za remedium proponują model organizacji cyfrowo odpornej, czyli takiej, która stale wyczuwa, testuje i dostosowuje się, aby znaleźć drogę w burzliwym środowisku biznesowym. Wymaga to od niej posiadania zarówno narzędzi technologicznych, jak i zdolności organizacyjnych, a także (niejednokrotnie) oduczenia się praktyk, które doprowadziły do wcześniejszych sukcesów.

Na podstawie przeprowadzonych badań autorzy określili najważniejsze zdolności organizacyjne, które charakteryzują firmy potrafiące wykorzystać zakłócenia do wzrostu. Są to: zwinność, skalowalność, stabilność i opcjonalność. Dodatkowo przygotowali zestaw narzędzi, które pomogą je wypracować. Skorzystać z nich może każda firma, niezależnie od wielkości i branży, w jakiej działa.

Jednocześnie autorzy podkreślają, że cyfrowa transformacja jest procesem ciągłym, wymagającym nieustannych przekształceń i dostosowania do niestabilnego otoczenia. Dzięki temu organizacje stają się silniejsze, bardziej konkurencyjne i zdolne do przetrwania w niepewnej przyszłości.

„Mit transformacji” podzielony jest na trzy części:

  • W pierwszej autorzy definiują, czym są zakłócenia i jak należy rozumieć ich naturę, a następnie wskazują narzędzia, które mogą pomóc liderom w przeprowadzeniu ich firm przez te zakłócenia.

  • Druga część skoncentrowana jest wokół infrastruktury technologicznej i towarzyszących jej zasad biznesowych, które są niezbędne do tego, aby pomóc firmom poruszać się w warunkach zakłóceń – tak chronicznych, jak i ostrych. Co istotne, autorzy nie rozwodzą się tu nad samymi technologiami. Znacznie ważniejsze dla nich są zdolności, jakie owe technologie zapewniają firmom, by dały radę przejść przez zakłócenie.

  • Część trzecia z kolei prezentuje elementy organizacyjne, które mają zasadnicze znaczenie w procesie efektywnego dostosowywania się do zakłóceń.

Pytania, na które również znajdziesz odpowiedź w książce:

  • Jakich czterech umiejętności potrzebują liderzy, aby mogli uczyć się i przewodzić w okresie zakłócenia?

  • Dlaczego cel istnienia, wartości i misja są ważnym narzędziem przywódcy w czasach niepewności i kryzysu?

  • Jak przeprojektować obecny model pracy, aby wyzwolić potencjał organizacji i wzmacniać jej odporność?

  • Jak budować zespoły w warunkach zakłócenia? Dlaczego warto postawić na zespoły międzyfunkcyjne?