Spytaj o najlepszą dla Ciebie ścieżkę rozwoju kariery: 22 250 11 44 | infolinia@ican.pl

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>

Wszechstronne liderki

· · 3 min
Wszechstronne liderki

O różnorodności w złożonej organizacji i stylu zarządzania kobiet opowiada Renata Kozioł, prezes zarządu Polskiego Konsorcjum Gospodarczego.

Jakie mają państwo doświadczenia z zarządzaniem różnorodnością i jakie praktyki stosują?

Prowadzimy różne rodzaje działalności: administracja Terminala Samochodowego w Koroszczynie, pośrednictwo finansowe, gastronomia, agencja celna. Zatrudniamy przedstawicieli obojga płci – 77 kobiet i 16 mężczyzn. Co prawda, pewne komórki w firmie są złożone głównie z mężczyzn, inne w przeważającej części z kobiet, ale mamy też zespoły, które są bardzo zróżnicowane. Stanowiska kierownicze zajmują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Uważam, że obie płcie powinny mieć przede wszystkim możliwość zaprezentowania swojego stanowiska. Dlatego należy rozmawiać i starać się jasno komunikować swoje racje. Kobiety mają większe niż mężczyźni zdolności komunikacyjne. Są też świetnymi słuchaczkami, co wpływa na poziom świadczonych przez nas usług.

Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć kobiety w dzisiejszej rzeczywistości biznesowej?

Jeśli chodzi o nazwanie wyzwań, z którymi muszą mierzyć się kobiety, to jest to m.in. „próba sił”. Często podejmując decyzję, która jest w moim przekonaniu dobra dla firmy, a nie podoba się drugiej stronie – najczęściej mężczyźnie – spotykam się z agresją albo negatywnym nastawieniem. Współpracuję głównie z mężczyznami, dlatego widzę agresję głównie mężczyzn. Moim zdaniem, często wynika ona z bezsilności.

Drugie wyzwanie to współpraca z mężczyznami będącymi moimi podwładnymi. Moje doświadczenia w tym zakresie pokazują, że kobieta przyjmuje wykonanie zadania zgodnie z wytycznymi, a mężczyzna zazwyczaj „wie lepiej”. Albo często jeszcze zanim usłyszał całe polecenia, już wszystko wie i nie słucha do końca. W związku z tym, że już dawno uświadomiłam sobie ten problem, wiem, jak mam wydać polecenie, aby zostały wykonane zgodnie z moją intencją.

Ten tekst jest komentarzem ekspertki. Przeczytaj tekst główny »

Najwyższy czas wykorzystać kobiece talenty 

Julia Słowik PL

Z jakich powodów kobiet na najwyższych stanowiskach wciąż jest niewiele? Jakie czynniki mogą na to wpływać?

Jak styl zarządzania kobiet wpływa na rozwój państwa firmy?

Powstało wiele książek na temat różnic między kobietami a mężczyznami. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że takie różnice przejawiają się w postrzeganiu świata, w relacjach międzyludzkich, w podejściu do pojawiających się problemów i w sposobach ich rozwiązywania.

Uważam, że kobiety są bardzo spostrzegawcze, kierują się intuicją, doskonale interpretują różne sygnały płynące z otoczenia. Są też empatyczne. Osobiście bardzo zależy mi, aby praca sprawiała pracownikom przyjemność. Nie zawsze najważniejsze są pieniądze. Dlatego dbam o to, by moi podwładni mieli poczucie, że to, co robią, jest ważne, i czuli się doceniani. Obserwuję pracowników i staram się dowiedzieć, czy są w firmie dobrowolnie czy z przymusu, bo pracują, by płacić rachunki. Skupiam się na ich podejściu do obowiązków.

Z zarządzaniem nieodłącznie wiąże się podejmowanie ryzyka. Nie należę do ryzykantów i staram się, aby ryzyko było jak najmniejsze. To jest też główna różnica, którą dostrzegam w stylu zarządzania kobiet i mężczyzn.

Z mojej perspektywy kobieta potrafi robić wiele rzeczy jednocześnie, może skupić się na wielu różnych tematach, jest wszechstronna. To też oddaje mój styl zarządzania. Główną ideą, jaką kieruję się od wielu lat, jest maksymalne wykorzystywanie możliwości. W ten sposób staram się prowadzić naszą firmę. Wychodząc naprzeciw pojawiającym się szansom, tworzymy kolejne spółki zależne, których działalność nie jest związana z tym, czym zajmuje się Polskie Konsorcjum Gospodarcze. Nie odstrasza nas to, że początkowo niewiele wiemy na temat nowej dziedziny. Trzeba podchodzić do wyzwań bez kompleksów i niepokojów. Trzeba szybko się uczyć i znajdować odpowiednie osoby, które będą nas wspierały w realizacji ambitnych celów. Patrzymy na kompetencje, nie na płeć czy wiek.

PKG jest właścicielem części komercyjnej Terminala Samochodowego w Koroszczynie. Terminal to drogowe przejście graniczne na granicy wschodniej przeznaczone wyłącznie dla samochodów ciężarowych. Również w tym kontekście stawiamy na różnorodność, która przejawia się tym, że na przestrzeni lat podejmowaliśmy nowe formy działalności. Między innymi: PKG – pośrednictwo finansowe, Idelia – gastronomia i handel, Embetim – usługi celne.

Przeczytaj pozostałe komentarze »

Uwolnić potencjał 

Iwona Kozera PL

Dlaczego dążenie do równości płci w biznesie jest ekonomiczną koniecznością.

Odważne i zdeterminowane 

Agnieszka Milewczyk PL

Istnieje kobiecy styl zarządzania, który może przynieść firmie określone korzyści - zapoznaj się z jego tajnikami.

Odpowiedzialne partnerstwo 

Iwona Golonko PL

Kobiecy styl zarządzania akcentuje porozumienie, zachęcając do wzajemnego szacunku i życzliwości. Zapoznaj się z tymi i innymi korzyściami tej sytuacji.

Siła zaangażowanych liderek 

Renata Kinde-Czyż PL

O budowaniu zaangażowania w zespołach i sukcesach liderek w nich funkcjonujących.

Pokonać trudności 

Magdalena Hajduk PL

Jakie są bariery wewnętrzne i zewnętrzne, które utrudniają kobietom drogę na szczyt firmowej hierarchii.

Różnorodność kluczem do innowacji 

Barbara Stepnowska PL

Czym się charakteryzuje zarządzanie różnorodnością na uczelniach wyższych.

Świadoma droga do sukcesu 

Agnieszka Kłos PL

Dlaczego dążenie do perfekcji szkodzi kobietom oraz jak panie mogą świadomie planować swoje ścieżki kariery?

Odpowiedzialność łączy 

Agnieszka Servaas PL

Z czego wynikają bariery w awansie kobiet w nowoczesnym środowisku biznesowym i jak je przełamywać?

Renata Kozioł

Prezes zarządu Polskiego Konsorcjum Gospodarczego.

Polecane artykuły

Polecane artykuły