Współpraca nie musi być „czymś skomplikowanym”. Możesz z niej uczynić proces prowadzący do cudownych i trwałych relacji. Gretchen Anderson, konsultantka i autorka książki Sztuka współpracy podpowiada jak do tego zadania podejść.
Gretchen Anderson na łamach swojej książki przekonuje, że współpraca stanowi najlepsze podejście do rozwiązywania złożonych i niejednoznacznych problemów. Rozpoczyna ją maksymą – „Jeśli chcecie iść szybko, idźcie sami; jeśli chcecie zajść daleko, idźcie razem” – która mówi o tym, że kiedy dobrze nam się razem pracuje, zapewniamy sobie nawzajem wparcie. Zdaniem autorki współpraca pomaga w przedsięwzięciach zawodowych, takich jak tworzenie innowacyjnych produktów, ratowanie życia pacjentów na szpitalnym oddziale ratunkowym lub transformowanie firmowego modelu działania. Nie należy jednak ograniczać się do współpracy wyłącznie w miejscu pracy. Ta umiejętność przydaje się w wielu obszarach, dlatego tym bardziej warto ją doskonalić.
W wywiadzie dla redakcji „ICAN Management Review” Gretchen Anderson opowiada o swoich doświadczeniach związanych ze współpracą, dzieli się przestrogami i wskazówkami, jak zadbać o zespołowe działanie, które opłaci się firmie. Zobacz nagranie i skorzystaj z jej porad, by uzyskać jeszcze lepsze efekty codziennych starań.
Jako konsultantka Gretchen Anderson pomaga klientom tworzyć strategie produktowe oraz doskonalić umiejętności współpracy zespołowej. Autorka zajmowała się doradztwem projektowym w firmach konsultingowych: frog design, Cooper i LUNAR. Pracowała również jako szefowa działu projektowego w koncernie energetycznym PG&E w Kalifornii, kierowała projektowaniem sprzętu i oprogramowania dla systemu chirurgicznego następnej generacji oraz pełniła funkcję wiceprezesa do spraw produktów w serwisie GreatSchools.org. Autorka wywodzi się z okolic Zatoki San Francisco, które opuściła jedynie na czas studiów licencjackich na Wydziale Historii i Literatury na Harvardzie.
PRZECZYTAJ TAKŻE » » »
Porozumiewaj się zrozumiale
Pielęgnowanie dobrej współpracy w dużej, zróżnicowanej i potencjalnie rozproszonej grupie oznacza, że wszyscy muszą dobrze rozumieć, co się dzieje i w jakim kierunku zmierzasz. Poznaj sposób na formalną i nieformalną komunikację, która redukuje tarcia wynikające z nieporozumień lub słabej pamięci.