W firmie Elemont fundamentem pracy są wiedza oraz doświadczenie. To nasze najważniejsze narzędzia, które pomagają we wdrażaniu i korzystaniu z różnego typu rozwiązań informatycznych.
Stabilność systemów informatycznych to jeden z najważniejszych trendów informatyzacji wskazanych przez respondentów badania przeprowadzonego przez ICAN Research & Diagnostics na zlecenie Orange Polska. Na ogromne znaczenie tego zagadnienia wskazuje Tomasz Sadowski, prezes zarządu spółki Elemont. Firma oferuje kompleksowe zarządzanie projektami inwestycyjnymi w zakresie instalacji elektrycznych, teletechnicznych oraz systemów automatyki i sterowania. Więcej informacji znaleźć można na stronie elemont.pl. Poniżej przedstawiamy fragment rozmowy badawczej.
Czym jest dla Pana cyfryzacja?
Cyfryzacja to dla mnie proces stałego przenoszenia procesów z postaci papierowej do postaci cyfrowej. Cyfryzacja to także proces systematycznego udoskonalania rozwiązań informatycznych, które pomagają lepiej zarządzać dostępnymi zasobami, ułatwiają organizację pracy i dostarczają wiedzę o wszystkich aspektach naszych działań. Przejawia się ona w kilku praktycznych aspektach: przetwarzaniu danych, informacjach o projektach, pracy zespołowej czy bazie wiedzy i dobrych praktyk.
Które z nich mają szczególnie znaczenie w Państwa firmie?
W Elemoncie podstawowe działania skupiają się wokół koordynacji i współpracy w ramach projektów, które prowadzimy w różnych częściach Polski. Podam przykład. W projekcie dla Stacji Uzdatniania Wody w Elektrowni Opole byliśmy generalnym wykonawcą w zakresie instalacji elektrycznych. Harmonogram tylko naszych prac obejmował… 6500 pozycji, a nasze działania musiały być ściśle zsynchronizowane z pracami budowlanymi i instalacyjnymi.
Tak szeroki zakres prac towarzyszący jednemu zleceniu wymaga pełnej kontroli nad harmonogramem, sprawnej komunikacji i efektywnej organizacji procesu zamawiania oraz dostarczania materiałów. Błędy mogą spowodować nawet wielomiesięczne opóźnienia realizacji projektu. My z pełną odpowiedzialnością możemy podejmować się takich wyzwań, ponieważ dysponujemy odpowiednimi rozwiązaniami technicznymi, umożliwiającymi m.in. zbiorową pracę nad projektami dla projektantów czy równoczesną pracę grupową na dokumentach. Do tego posiadamy efektywny elektroniczny obieg dokumentów, system magazynowy, najlepsze narzędzia do zarządzania projektami i wiele innych rozwiązań, które doceniają nasi klienci. Oczywiście w przypadku każdej inwestycji najważniejsze są wiedza i doświadczenie firmy, ale narzędzia informatyczne stanowią nieodzowny element procesu.
Czy takie podejście wpływa także na myślenie o infrastrukturze technicznej?
Oczywiście. Jako dobry przykład zmian w podejściu do zarządzania infrastrukturą IT mogę podać całkowite przejście z zarządzania pojedynczymi zasobami do modelu scentralizowanego zarządzania zarówno infrastrukturą, jak i użytkownikami. Obecnie jesteśmy także na etapie przenoszenia niektórych naszych usług do chmury w celu zapewnienia nieprzerwanej dostępności usług.
Dziś nie jesteśmy już tylko odbiorcą gotowych rozwiązań. Podjęliśmy aktywną współpracę z naszymi dostawcami i systematycznie modyfikujemy oraz poszerzamy aktualne możliwości, dostosowujemy je do naszych potrzeb. Stale szukamy rozwiązań, które pozwolą nam w jeszcze większym stopniu optymalizować koszty i przede wszystkim doskonalić jakość oferowanych usług.
Proszę powiedzieć, w jakim zakresie korzystacie z rozwiązań chmurowych?
W zasadzie całość oprogramowania jest już lub będzie w najbliższym czasie dostępna „w chmurze”. Rozwiązania, z których korzystamy, to przede wszystkim systemy zdalnej pracy grupowej (projektowanie instalacji), system elektronicznego obiegu dokumentów, system wspierania sprzedaży i zarządzania relacjami z klientami, system do inwentaryzacji i zarządzania stanami materiałowymi w magazynie – to te najważniejsze. Duża dostępność i bezpieczeństwo to dla nas priorytety ze względu na charakter firmy: praca w kilku oddziałach, praca w biurach budowy zlokalizowanych w różnych miejscach Polski. Rozwiązania chmurowe dają dużą elastyczność, bezpieczeństwo, a proces rozpoczęty przez jedną osobę może być wspomagany przez cały zespół w dowolnym miejscu.
To jest komentarz eksperta. Przeczytaj tekst główny »
5 najważniejszych trendów cyfrowej transformacji według polskich firm [BADANIA]
Dwie trzecie dużych polskich firm deklaruje, że cyfryzacja przyczyniła się do wzrostu ich przychodów, lecz jednocześnie wiąże się ona z poważnymi wyzwaniami. To jeden z wniosków przeprowadzonego na zlecenie Orange Polska badania.