Zbliża się koniec urlopu, a ty, zamiast napawać się ostatnimi chwilami wakacji, zaczynasz rozmyślać o stosach maili i niedokończonych projektów, które czekają na ciebie w pracy? Niestety bywa i tak – urlop, zamiast niwelować stres, potrafi go skutecznie wzmocnić. Na szczęście są sposoby na to, by wrócić do pracy miękko i bezstresowo.
Chandra związana z powrotem do pracy po urlopie dotyka wielu osób. Jak pokazują badania, doświadcza jej chociażby aż 25% australijskich pracowników. Natomiast analiza przeprowadzona w Holandii wskazała, że urlopowicze nie są – wbrew oczekiwaniom – bardziej szczęśliwi, niż ci, którzy nie skorzystali z urlopu. Coraz częściej spotykane jest też zjawisko, w którym pracownicy sami rezygnują z zasłużonego odpoczynku, ponieważ obawiają się nagromadzenia zadań, które będą musieli zrealizować po powrocie. W ankiecie przeprowadzonej wśród pracujących w Stanach Zjednoczonych, 40% badanych mężczyzn i 46% kobiet stwierdziło, że sama myśl o „górze pracy”, do której będą musieli wrócić, była głównym powodem, dla którego nie wykorzystali urlopu.
Z drugiej strony wiemy, że wypoczynek i oderwanie się od obowiązków zawodowych korzystnie wpływa (przynajmniej z założenia…) na naszą psychikę, jak i naszą efektywność w pracy. Jeśli problemem jest zaś stres związany z powrotem do biura, pojawia się pytanie: jak go zminimalizować?
Poniżej prezentujemy osiem propozycji działań, które ułatwiają „miękki” powrót do pracy.
1. Nie opuszczaj biura po angielsku
Zanim udasz się na urlop, poinformuj osoby, z którymi współpracujesz, o terminie swoich wczasów – najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu koledzy i koleżanki z pracy będą wiedzieć, aby nie przypisywać cię w tym czasie (bądź też niedługo po twoim powrocie) do projektów, których realizacja byłaby dla ciebie niemożliwa lub znacznie trudniejsza niż w normalnym okresie pracy.
2. Poproś o wsparcie
Jeśli twoje stanowisko wymaga ciągłego kontaktu z klientem, poproś osobę z twojego zespołu (o podobnych kompetencjach) o „trzymanie warty” podczas twojej nieobecności. Zaproponuj, że w przyszłości odwdzięczysz się tym samym. Nie zapomnij o wysłaniu do niej maila z podziękowaniami (z góry) oraz dołączenia do wiadomości wszelkich informacji, których może potrzebować. Poinformuj o tym również swojego szefa oraz klientów. Świadomość, że w pracy pozostał ktoś, kto trzyma rękę na pulsie, jest najlepszą drogą do złagodzenia stresu.
3. Odpuść sobie poniedziałek
Późny niedzielny powrót z wczasów i perspektywa ośmiogodzinnego dnia pracy nazajutrz u każdego może wywołać stres i negatywne nastawienie. A gdyby tak zrezygnować z powrotu do pracy na początku tygodnia, naładować baterie w domowym zaciszu choć przez jeden dzień i wrócić do biura minimalnie później, ale za to uśmiechem na twarzy?
4. Podczas urlopu naprawdę wypoczywaj
Pozwól sobie i swojej głowie na odpoczynek od pracy. Nie zajmuj się nieskończoną prezentacją czy myślami o rosnącej ilości maili na swojej skrzynce pocztowej. Powiedz swoim współpracownikom, że podczas twojej nieobecności całkowicie znikasz również z sieci. Dzięki temu nikt nie będzie oczekiwał od ciebie odpowiedzi podczas twojego urlopu lub rano pierwszego dnia po powrocie.
5. Zastanów się, co sprawia ci przyjemność
Wiele zawodów, które wykonujemy na co dzień, jest zorientowanych na cel. Dlaczego nie wykorzystać tej zasady również na wakacjach? Dla jednych wypoczynek to aktywne spędzanie czasu, dla innych biwakowanie na łonie natury, a jeszcze inni wolą leżenie na plaży i dobre jedzenie. Ustal, co sprawia ci największą przyjemność i daje zastrzyk radości, energii lub spokoju. To pozwoli ci odciąć się od myśli związanych z pracą i w pełni poświęcić ładowaniu baterii. Po powrocie z urlopu poczujesz zadowolenie, że twój wakacyjny czas nie został zmarnowany.
6. Nie zmieniaj swojej rutyny
Jeśli to możliwe, postaraj się, aby twój harmonogram dnia podczas wypoczynku nie odbiegał zbytnio od porządku codziennego. Skoro w pozostałe dni w roku wstajesz o 7:00, a śniadanie spożywasz o 7:30 – nie warto tego radykalnie zmieniać. Człowiek szybko przyzwyczaja się „do dobrego” (np. spania do południa), a w konsekwencji czego ciężej mu wrócić do swojej codzienności.
7. Już przed wyjazdem przygotuj listę priorytetów
Po powrocie z urlopu samo ustalenie, co należy zrobić w pierwszej kolejności, może przyprawić o ból głowy. Z tego względu listę zadań do wykonania po urlopie warto przygotować jeszcze przed udaniem się na wypoczynek. Dzięki temu po powrocie nie wpadniesz we frustrację spowodowaną tym, że nie wiesz od czego zacząć.
8. Po powrocie podtrzymaj ducha wakacji w biurze
Dobrym pomysłem będzie przywiezienie regionalnych przysmaków i poczęstowanie nimi swoich współpracowników – poprawisz tym humor nie tylko sobie, ale też umilisz dzień swoim kolegom i koleżankom z pracy. Jeśli w biurze możesz słuchać muzyki – włącz swoją wakacyjną playlistę!
A co, jeśli nie udało mi się zrealizować żadnego z powyższych działań?
Czasami zdarza się tak, że mimo precyzyjne zaplanowanych wakacji, coś pójdzie nie tak – i oczywiście wywoła lawinę stresu. Mimo opóźnionego lotu, zgubionego telefonu czy wysokiej gorączki dziecka – nadal możesz opanować zdenerwowanie.
Przede wszystkim zajmij się zresetowaniem swoich priorytetów, ponieważ twój harmonogram działania, zaplanowany przed wyjazdem, może odbiegać od aktualnych potrzeb w organizacji. W tym celu skontaktuj się z osobami, które wdrożą cię w to, co cię ominęło (np. ze względu na opóźniony lot) i zapytaj czego współpracownicy i przełożeni oczekują od ciebie w pierwszej kolejności. Pamiętaj o podziękowaniu osobom, które zajęły się twoimi zobowiązaniami. Przeglądając pocztę. skanuj ją pod kontem nazwisk – zacznij od przeczytania tych wysłanych przez twoich przełożonych i kluczowych klientów.
Na koniec wakacji pamiętaj o tym, aby zadać sobie pytanie, czy twój urlop faktycznie okazał się czasem wypoczynku. Czy czujesz, że naładowałaś/naładowałeś baterie? Poświęć też chwilę, aby przypomnieć sobie najlepsze momenty z wakacji. Gdy odpowiedź będzie pozytywna, z pewnością poczujesz się lepiej. Jeśli nie – przeanalizuj, co następnym razem możesz zrobić inaczej, aby kolejny wypoczynek przyniósł ci więcej radości, a mniej stresu.
Nie zapominaj też, że życie wyłącznie pracą to prosta droga do wypalenia zawodowego. Dlatego staraj się w każdym tygodniu wygospodarować czas na aktywność, która sprawia ci przyjemność, i dzięki której jesteś w stanie się zrelaksować.
Indeks dolny Źródła: How to Minimize Stress Before, During, and After Your Vacation, „Harvard Business Review”; Vacationers Happier, but Most not Happier After a Holiday, „Applied Research in Quality of Life”; Feeling the post‑holiday blues? Here's how you can make returning to work less painful, „Upskilled”. Indeks dolny koniecŹródła: How to Minimize Stress Before, During, and After Your Vacation, „Harvard Business Review”; Vacationers Happier, but Most not Happier After a Holiday, „Applied Research in Quality of Life”; Feeling the post‑holiday blues? Here's how you can make returning to work less painful, „Upskilled”.
PRZECZYTAJ TAKŻE »
Po co komu urlop? O sztuce odpoczywania
Każde dodatkowe 10 godzin spędzonych na wakacjach zwiększa wydajność pracownika o 8%.
Stres przed poniedziałkiem? Lęk może być oznaka poważniejszego problemu
Gdy myśl o poniedziałku odbiera ci radość z weekendu...
Udany urlop, czyli co zrobić, by nikt nie zawracał ci głowy
Dla 64% Polaków udany urlop jest kluczowym elementem utrzymania zadowolenia z pracy. Mimo to aż połowa ankietowanych byłaby gotowa zrezygnować z części czasu wolnego w zamian za podwyżkę lub awans. Tymczasem czas na regenerację jest niezbędny, aby potem móc efektywnie wykonywać codzienne zadania.