Zarządzanie
Skuteczna rekrutacja – mierzenie efektywności z 4 różnych perspektyw
Skuteczna rekrutacja powinna zakończyć się zatrudnieniem najbardziej dopasowanego kandydata. Jednak, czy to jedyny wskaźnik, na który należy zwrócić uwagę, gdy mierzymy jej efektywność? Czym jest skuteczna rekrutacja i jakie elementy się na nią składają?
Mój rynek ulega nasyceniu... - komentarz 1
Rentan – podobnie jak inne przedsiębiorstwa, które chcą utrzymać dynamiczny rozwój – powinien mieć opracowaną strategię swojej obecności na rynkach zagranicznych. Wówczas podjęcie decyzji o formie ekspansji byłoby łatwiejsze.
Jak polskie firmy podbijają nowe rynki
Nie musisz być wielkim przedsiębiorcą, by osiągnąć sukces poza granicami kraju. Nieduże polskie firmy udowadniają, że można myśleć globalnie już od początku działalności.
Więcej za mniej. Strategia wejścia na rynek Alior Banku
W chwili wybuchu kryzysu finansowego w Polsce ruszył nowy bank, który nie miał ani historii, ani rozpoznawalnej marki. Alior Bank wkraczał na rynek, na którym o klientów konkurowało ponad 50 banków komercyjnych oraz niemal 600 banków spółdzielczych. W tak konkurencyjnym i silnie strzeżonym otoczeniu w ciągu trzech lat odebrał rywalom milion klientów i zbudował od zera silną markę. Tak udane wejście na rynek było możliwe dzięki stworzeniu oferty opartej na koncepcji „więcej za mniej”, czyli zaoferowaniu klientom atrakcyjniejszych usług od średniej rynkowej za cenę niższą od konkurencji, a nawet za darmo. Wypracowanie odpowiednio atrakcyjnej oferty wymagało zrozumienia zmieniających się potrzeb klientów, którzy oczekiwali rzeczywiście wysokiej (a nie tylko deklarowanej) jakości obsługi, taniego dostępu do produktów zarezerwowanych dotychczas dla najzamożniejszych, dostosowania banku do lokalnych wymagań oraz marki, z którą klienci mogli się utożsamiać. W artykule przedstawiamy założenia leżące u podstaw stworzenia nowego banku oraz szczegóły strategii, która pozwoliła w ciągu zaledwie trzech lat wkroczyć do pierwszej ligi instytucji finansowych w Polsce.
Więcej za mniej: strategia wejścia na rynek Alior Banku
Kiedy na świecie rządy przeznaczały gigantyczne środki na ratowanie zagrożonych upadłością instytucji finansowych, w Polsce w 2008 roku oficjalnie rozpoczął działalność Alior Bank.
Szok kulturowy, czyli budowanie relacji biznesowych na egzotycznych rynkach
Coraz więcej polskich firm rozszerza swoją działalność na nowe, nieraz bardzo egzotyczne, rynki. Często instynktownie i na własną rękę szukają biznesowych kontaktów i możliwości współpracy. Na miejscu muszą zmierzyć się z lokalnymi zasadami i zwyczajami nie tylko biznesowymi, ale także kulturowymi i religijnymi. Mimowolnie wchodzą na grunt, na którym nie zawsze czują się pewnie i bezpiecznie. Ryzykują niepowodzeniem swoich przedsięwzięć, jeśli nie uda im się nawiązać właściwych relacji z lokalnymi przedsiębiorcami i firmami.
Sposoby w jakie dziś polskie firmy zdobywają zagraniczne rynki
Polskie firmy od dawna są obecne na zagranicznych rynkach. O skuteczności ich ekspansji międzynarodowej w ostatnich latach świadczył rosnący o kilkanaście procent rocznie eksport. Dziś jednak w przełomowy sposób zmienia się charakter tej ekspansji. Oprócz eksportu nabierają znaczenia inwestycje bezpośrednie.
Być królem w kategorii premium czy zawalczyć o masowy rynek?
Wiele firm w kolejnych etapach swojej działalności staje przed koniecznością podjęcia strategicznych decyzji, w jakim kierunku mogą i powinny dalej się rozwijać. Czy zintensyfikować dotychczasowe działania w segmencie rynku, w którym ich produkty mają ugruntowaną pozycję i renomę, czy też wyjść poza ten obszar w poszukiwaniu nowych możliwości i nowych klientów.
Generacja Y na rynku pracy
Coraz większym wyzwaniem zarówno dla praktyków HR, jak i liderów organizacji staje się skuteczne zarządzanie oczekiwaniami różnych pokoleń pracowników, w tym ludzi młodych z generacji Y, którzy dużą grupą wchodzą na rynek pracy.
Przywództwo filarem zaangażowania pracowników
Nowe techniki budowania zaangażowania i motywacji pracowników cieszą się coraz większą popularnością w polskich organizacjach. Wdrażając rozwiązania stosowane na rynkach rozwiniętych, polskie firmy muszą pamiętać o kilku uniwersalnych regułach, które wpływają na efektywność pracy zatrudnionych.
Nie ignoruj zmian na rynku pracy
Zmiany, które głęboko zmieniły układ sił na polskim rynku pracy, wymagają strategicznego spojrzenia na zarządzanie pracownikami. Jest to wyzwanie nie tylko dla dyrektorów personalnych.
Jak wygrać na rynku usług posprzedażowych
Tradycyjne struktury hierarchiczne, wciąż dominujące w dużych przedsiębiorstwach, nie pasują do nowych czasów permanentnej komunikacji. Nowoczesne przedsiębiorstwa coraz częściej przekształcają więc swoje struktury organizacyjne. W ten sposób będą w stanie lepiej wykorzystać kompetencje swoich pracowników, partnerów biznesowych i klientów.
Trend: Prawdziwe przyczyny odchodzenia z pracy
Menedżerowie zwykli traktować koszty odejść pracowników jako rutynowe wydatki nieuchronnie towarzyszące prowadzeniu biznesu. Tymczasem koszty rotacji kadrowej nie tylko da się policzyć, ale także istotnie je zredukować.
Jak zbudować nową stratregię dla lidera rynku
Podstawą sukcesu każdej organizacji jest umiejętność klasycznego dostosowania do zmian zachodzących w otoczeniu. Realizacja tego zadania jest szczególnym wyzwaniem w dużych przedsiębiorstwach działających w ugruntowanych segmentach rynku.
Outsourcing: niedoceniany segment polskiego rynku doradztwa
Rynek usług outsourcingowych świadczonych przez firmy doradcze szybko rośnie. Polska jest tymczasem znakomitym miejscem na lokalizację centrów oferujących tego typu usługi. Te z nich, które już powstały, w ostatnim czasie bardzo szybko zwiększają skalę działania. Na razie świadczą one usługi dla zagranicznych firm z niemal całego świata i polskich oddziałów zagranicznych koncernów. Ich szefowie są jednak przekonani, że wkrótce z ich usług zaczną również korzystać rdzennie polskie przedsiębiorstwa.
Pracownik czasowy mile widziany
W burzliwych czasach zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą wykazywać się większą elastycznością m.in. w zakresie wykorzystywanych rodzajów zatrudnienia.
Batalia o zaangażowanego pracownika
Wiele firm chciałoby mieć pracowników o wysokim poziomie motywacji. Przeprowadzają więc badania oceniające stopień ich satysfakcji z wykonywanej pracy. Jednak zadowolenie pracowników nie przekłada się na lepsze wyniki finansowe. Konsultanci z Hewitt Associates uważają, że to nie satysfakcja pracowników, lecz ich zaangażowanie powinno być obiektem zainteresowania szefów firm. Dowodzą tego światowe badania na najlepszych pracodawców.
Zwrot w motywowaniu pracowników
Tradycyjne systemy motywacyjne przestają być efektywne. Punkt ciężkości w filozofii motywowania pracowników przesuwa się w kierunku aspektów niefinansowych.
Utrzymanie pracownika będzie jeszcze trudniejsze
Narastająca inflacja jest powodem szeregu zmian w życiu Polaków. Nie ominęły one rynku pracy. Z uwagi na rosnące ceny pojawia się presja ze strony pracowników na dostosowanie do nich ich płac. Jakie kroki powinni podjąć przedsiębiorcy, by nie tracić wartościowej kadry i dodatkowo nie napędzać spirali inflacyjnej?
Młodzi na rynku pracy: nie tacy straszni, jak ich malują
Mają 20‑30 lat, chodzą w trampkach i T‑shirtach, są nielojalni, nie zamierzają się poświęcać dla kariery ani uznawać żadnych autorytetów, ale za to mają niezwykle wygórowane oczekiwania wobec pracodawców. Czy młodzi ludzie stawiający pierwsze kroki na rynku pracy rzeczywiście aż tak bardzo różnią się od swoich o kilka
czy kilkanaście lat starszych szefów ubranych w pantofle i garnitury i pracujących po 50‑60 godzin tygodniowo? Nasze badanie przeczy tym stereotypom.