Zarządzanie sobą
Wysoki poziom produktywności może stać się nieodłącznym elementem naszego życia. Jak go osiągnąć? Jak zachować równowagę i być wzorem dla innych?
Pokaż więcejRynek pracownika wymusza zmiany w organizacji czasu pracy
Problem braku równowagi między czasem poświęconym na zarabianie pieniędzy a tym przeznaczonym na utrzymywanie dobrych relacji z rodziną, przyjaciółmi można odnieść bezpośrednio do zarządzania czasem w przypadku pracowników.
9 cech pracownika przyszłości
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na naszych oczach odbywa się czwarta rewolucja przemysłowa. Jak nadążyć za rozwijającym się światem, w którym obcowanie z nowoczesnymi technologiami staje się codziennością?
Pokolenie Alfa – przyszłość rynku pracy w erze AI
Kim jest Pokolenie Alfa i jak technologia wpłynęła na ich rozwój? Dowiedz się, jak dzieci AI zmienią przyszłość edukacji, pracy i społeczeństwa. Przeczytaj!
Wojna pokoleń czy symbioza? Jak różne pokolenia na rynku pracy kształtują jego oblicze?
Współczesny rynek pracy to arena zmagań nie tylko o najlepszych specjalistów, ale i o zrozumienie potrzeb i oczekiwań pracowników z różnych pokoleń. Boomerzy, X, Y, Z – te nazwy odnoszą się do grup ludzi urodzonych w różnych okresach, kształtowanych przez odmienne realia społeczno‑gospodarcze i technologiczne. Każde z tych pokoleń wnosi na rynek pracy unikalny zestaw wartości, priorytetów i oczekiwań.
Reskilling vs. upskilling: Jakie strategie rozwoju umiejętności są najlepsze dla przyszłości rynku pracy?
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym specjalistą, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w danej branży, musisz pamiętać, że ciągły rozwój jest niezbędny, aby osiągać krótkoterminowe oraz długoterminowe cele zawodowe. W mądrym planowaniu ścieżki kariery może pomóc na przykład reskilling i upskilling.
Szlachetne m-zdrowie
Nowe technologie i cyfryzacja radykalnie zmieniają rynek usług medycznych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Ujmując temat kolokwialnie: baba nie przychodzi już do lekarza, tylko wyciąga z kieszeni smartfon.
Kim są zetki? Czego oczekuje od pracy pokolenie Z?
Dlaczego warto słuchać generacji Z? Bo to pokolenie, które w mgnieniu oka stanie się liderem zmian. W tym artykule przyjrzymy się, kim są zetki, jakie są cechy charakterystyczne tego pokolenia oraz jak ich wartości i oczekiwania zmieniają współczesny rynek pracy.
Czy będziesz miał (z) kim pracować? Różnice pokoleniowe w pracy
Współczesny rynek pracy jest miejscem spotkania czterech odmiennych pokoleń, z których każde wnosi własne doświadczenia, wartości i oczekiwania wobec pracy. Te różnice generacyjne, wynikające z unikalnych dla każdej kohorty technologii oraz doświadczeń społeczno-ekonomicznych, przekładają się na zróżnicowane standardy pracy i mogą stanowić wyzwanie dla pracodawców oraz menedżerów.
Generacja Z – czego mogą nauczyć nas młodzi?
W obecnych czasach przedsiębiorcy muszą się mierzyć z postępującymi zmianami demograficznymi, które definiują przyszłych pracowników i klientów. Jest to naturalny cykl życia, który sprawia, że na rynku pracy pojawia się coraz więcej młodych ludzi. Wprowadzają oni wiele innowacji i dynamizmu do zespołu, co może okazać się nie lada wyzwaniem dla liderów oraz pracowników ze starszego pokolenia. Poniżej dowiesz się czym jest Gen Z i jakie korzyści mogą wnieść do organizacji.
Jak zostać mistrzem komunikacji?
Sposób, w jakim komunikujesz się z innymi, może być źródłem twojej przewagi – w firmie, w zespole, na rynku pracy. Jak usprawnić swoją komunikację? Skorzystaj z czterech podpowiedzi.
Top 8 umiejętności managerskich w 2023 roku
Odkryj, jakie kompetencje managerskie są teraz nieodzowne, aby nie tylko przetrwać, ale także cały czas iść do przodu, umacniać swoją pozycję na rynku pracy, budować markę osobistą, wyróżniać się i wyprzedzać konkurencję.
Jak ćwiczyć i rozwijać kreatywność?
Kreatywność jest kluczowym elementem sukcesu w dzisiejszym zmiennym świecie biznesu. Zdolność do myślenia innowacyjnego i znajdowania nowatorskich rozwiązań staje się coraz bardziej pożądaną cechą zarówno dla menadżerów, jak i dla pracowników.
Depresja i wypalenie zawodowe mają wspólne przyczyny
Wypalenie zawodowe prowadzi do długofalowego zmniejszenia produktywności pracownika, więc naukowcy od lat próbują zrozumieć przyczyny tego stanu rzeczy – by skutecznie im przeciwdziałać. Z najnowszych badań wynika, że znaczna część czynników powodujących wypalenie zawodowe pokrywa się z przyczynami rozwoju depresji.
Po co komu twórczość w organizacji?
Gruntowe wykształcenie, wieloletnie bogate doświadczenie zawodowe, zdolności przywódcze, umiejętność analitycznego myślenia, planowania, działania pod presją czasu – z reguły to właśnie takie cechy jako pierwsze kojarzą nam się z tymi najbardziej pożądanymi na rynku pracy, którymi na rozmowie kwalifikacyjnej warto się pochwalić, gdyż można dzięki nim zapunktować u potencjalnego przyszłego pracodawcy. Coraz częściej odwołujemy się również do interakcji międzyludzkich, inteligencji emocjonalnej, a także twórczości i kreatywności.
Czy praca zdalna może być lekarstwem na wypalenie zawodowe?
Niemal jedna trzecia pracujących Polaków deklaruje, że zauważa u siebie wypalenie zawodowe. Czy praca zdalna może stać się sposobem na przeciwdziałanie tej tendencji?
Rozwój: twoje wyzwanie na całe życie
Jeśli masz rozwinąć tylko jeden nawyk, który pomoże ci odnieść sukces w najbliższych latach, niech będzie to nawyk systematycznej nauki.
Blue Monday nie musi być najsmutniejszym dniem w roku
Blue Monday, nazywany „najbardziej depresyjnym dniem roku”, przypada w trzeci poniedziałek stycznia. Cliff Arnall, twórca teorii o najsmutniejszym dniu roku, wybierając jego datę, brał pod uwagę czynniki meteorologiczne, ekonomiczne, poziom motywacji, a także… czas, jaki upłynął od Bożego Narodzenia. Dziś jednak jego teorię coraz częściej podaje się w wątpliwość.
Kobiety muszą zdobywać kompetencje cyfrowe, jeżeli chcą pracować
Kryzys uderzył w silnie sfeminizowane sektory. Na to nałożyła się transformacja cyfrowa przedsiębiorstw, w efekcie której pracę ludzi wykonują maszyny i algorytmy. Skutek? Ubywa tysiące miejsc pracy, w miejsce których nie pojawiają się nowe, bo biznes jest w dołku.
Jak korzystać ze sztucznej inteligencji w codziennej pracy – poradnik na 2025 rok
Wyobraź sobie świat, w którym decyzje biznesowe podejmowane są z niesamowitą precyzją, a złożone problemy rozwiązywane w mgnieniu oka. To rzeczywistość, którą tworzy sztuczna inteligencja (AI). Aby utrzymać przewagę konkurencyjną, liderzy muszą rozumieć i aktywnie wdrażać AI, przekształcając jej potencjał w realne korzyści. Ten artykuł oferuje pogłębioną analizę i praktyczne wskazówki dotyczące integracji AI z codzienną pracą.
Cyfrowi nomadzi w dobie pandemii – fenomen workation
Pandemia odcisnęła swoje nieodwracalne piętno na każdym aspekcie prowadzenia działalności zarobkowej. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów jest znaczące spopularyzowanie się pracy zdalnej oraz hybrydowej. Czemu zatem nie pracować, podróżując?